Skannaa ostokset puhelimellasi – uusin Kerää ja skannaa -palvelu pilotissa Launeen ja Riihimäen Prismoissa
24.6.2026 15:02:00 EEST | Osuuskauppa Hämeenmaa | Tiedote
Palvelu mahdollistaa tuotteiden skannaamisen omalla puhelimella myymäläkierroksen aikana. Prisma Riihimäki on ollut mukana pilotoimassa palvelua viime syksystä lähtien, ja kesäkuussa pilotti laajeni Prisma Launeelle.

Kerää ja skannaa -palvelun uusimmassa versiossa asiakkaalla ei ole ostoskierroksella mukanaan erillistä skannauslaitetta, vaan hän skannaa tuotteet omalla puhelimellaan. Palvelu on tällä hetkellä käytössä Prisma Riihimäellä ja Prisma Launeella Lahdessa. Pilotissa on mukana myös muutamia muita Prismoja ympäri Suomen.
”Haluamme olla mukana kokeilemassa uusia asiakkaidemme arkea helpottavia ratkaisuja. Riihimäen hyvien kokemusten perusteella omalla puhelimella käytettävän Kerää ja skannaa -palvelun saaminen Launeelle on oikein positiivinen asia”, kertoo markettoimialajohtaja Jouni Viljanen.
Pilotin jälkeen palvelu on mahdollista ottaa käyttöön kaikissa S-ryhmän Prismoissa.
Palvelu saatavilla S-ostoslista-sovelluksessa
Mobiili Kerää ja skannaa -palvelu on kohdennettu täysi-ikäisille asiakasomistajille, joilla on käytössään S-Etukortti ja S-ostoslista-sovelluksen uusin versio. Sovellukseen täytyy kirjautua S-tunnuksella, johon on liitetty S-Etukortti.
”Palvelu on helppo ottaa käyttöön, se toimii kaikilla puhelinten käyttöjärjestelmillä eikä puhelimen tarvitse olla uusinta mallia. On tärkeää muistaa, että sovelluksessa on käytössä sama S-Etukortti, jota käytät maksuvaiheessa, jotta tuotteet löytyvät kassalla”, kertoo kehityspäällikkö Mikko Merikivi.
Tuotteet kassiin jo kaupassa
Asiakas valitsee sovelluksesta oikean myymälän, skannaa tuotteet omalla puhelimellaan ja voi pakata ne kassiin jo myymälää kiertäessään. Lopuksi asiakas maksaa ostoksensa pikakassalla ja nappaa bonukset talteen.
Prisman henkilökunta auttaa ja opastaa palvelun käytössä sekä alennettujen ja hälytettyjen tuotteiden kanssa. Jos ostosten joukossa on ikärajavalvottavia tuotteita, myyjä tarkistaa asiakkaan iän ennen maksamista.
Jokaiselle palvelua käyttävälle asiakkaalle tehdään jossain vaiheessa uusintaskannauksia, jossa henkilökunta tarkastaa skannattuja tuotteita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jouni ViljanenToimialajohtaja (Prisma, S-market ja Sale)
Puh:0500 845 930jouni.viljanen@sok.fiMikko MerikiviKehityspäällikkö
Puh:044 471 0668mikko.merikivi@sok.fiTietoa julkaisijasta
Hämeenmaa – 179 000 asiakasomistajan omistama paikallinen yritys
Osuuskauppa Hämeenmaa toimii Kanta- ja Päijät-Hämeessä, 21 kunnan alueella. Hämeenmaa on alueensa suurin yritys, joka työllistää noin 3 250 työntekijää. Osuuskaupan omistavat sen asiakasomistajat, ja Hämeenmaalla omistajia on jo yli 179 000. Edullisten ja luotettavien kauppapalvelujen lisäksi omistajuus palkitsee muun muassa kuukausittaisena Bonuksena. Tuloksensa Hämeenmaa käyttää jäsentensä palveluiden ja verkostonsa kehittämiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Hämeenmaa
Hämeenmaan robokuljetukset laajenevat Lahdessa, Iittalassa ja Tammelassa10.8.2026 09:07:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Hämeenmaan robokuljetukset laajenevat viiteen myymälään elo–syyskuussa. Edelliset robokuljetusten laajennukset tehtiin kesäkuussa.
Nastolan ABC:lle ja S-marketille uudet sähköautojen latausasemat30.7.2026 12:32:00 EEST | Tiedote
Nastolan ensimmäinen sähköautojen latausasema aukesi perjantaina 24. heinäkuuta ABC Nastolaan. Toinen latausasema on jo valmistelussa S-market Nastolan yhteyteen.
Hämeenmaan myynti kasvoi 6 prosenttia28.7.2026 11:01:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Hämeenmaan myynti ja tulos kasvoivat tammi-kesäkuussa, vaikka yleinen markkinatilanne on edelleen haastava. Investointeja tehtiin 27,8 miljoonalla eurolla. Hämeenmaan asiakasomistajien määrä on kehittynyt hyvin, ja heitä oli kesäkuun lopussa 179 393. Asiakasomistajille maksettiin Bonusta 20,2 miljoonaa euroa.
Lisää suurteholatauspisteitä ABC Heinolan jättiasemalle15.6.2026 08:13:00 EEST | Tiedote
ABC Heinolan suurteholatausasemalle avataan maanantaina 15. kesäkuuta viisi uutta latauspistoketta.
70 vuotta muotia ja kauneutta Lahden Sokoksella4.6.2026 10:13:00 EEST | Tiedote
Lahden keskustan ikoninen kulmakivi, Sokos Lahti, viettää tänä vuonna 70-vuotispäiviään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme