Bravida Finlandille lisäurakka XTX Marketsin datakeskuskokonaisuuteen Kajaanissa
25.6.2026 09:05:33 EEST | Bravida Finland Oy | Tiedote
Bravida Finland toteuttaa sähköurakan XTX Marketsin Kajaanin kampuksen toiseen datakeskukseen. Bravida vastasi sähköurakasta myös hankkeen ensimmäisessä datakeskuksessa.

Datakeskuskonaisuuden rakennuttaja on brittiläinen algoritmikaupan yritys XTX Markets. Sähköurakka kattaa konesalin ja prosessisähkön toteutuksen, josta Bravida on tehnyt sopimuksen hankkeen pääurakoitsijana toimivan YIT:n kanssa.
"On hienoa päästä jatkamaan yhteistyötä YIT:n ja XTX Marketsin kanssa. Ensimmäisestä datakeskuksesta kertynyt kokemus sujuvoittaa hankkeen toteutusta ja luo vahvan pohjan korkealle laadulle. Kyseessä on laaja ja vaativa hanke, jossa tiivis yhteistyö eri osapuolten välillä on avainasemassa", sanoo Bravidan Oulun sähköurakointiyksikön päällikkö Teemu Honkonen.
"Yhteistyö Bravidan kanssa on lähtenyt kampuksen toisessa datakeskuksessa erinomaisesti käyntiin. Olemme kehittäneet toimintatapojamme yhdessä, mikä auttaa varmistamaan tehokkaan toteutuksen ja korkean laadun myös asiakkaalle. Vahva kumppanuus ja yhteinen ymmärrys konesalihankkeiden erityisvaatimuksista luovat hyvän pohjan projektin onnistumiselle", sanoo YIT Datakeskukset yksikönjohtaja Janne Salmenoja.
Bravidan työt toisessa datakeskuksessa ovat jo käynnissä, ja hanke valmistuu vuonna 2027.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mira WarvaViestintä- ja markkinointipäällikkö
Puh:0400297936mira.warva@bravida.fiKuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Bravida Finland Oy
Mika Paananen nimitetty Bravidan Jyväskylän yksikönjohtajaksi22.9.2026 09:09:21 EEST | Tiedote
Mika Paananen on nimitetty Bravidan Jyväskylän yksikön yksikönjohtajaksi 28.9.2026 alkaen. Jyväskylän yksikkö vastaa Jyväskylän alueen LVIS-urakoinnista uudis- ja korjausrakentamisen hankkeisiin. Paananen siirtyy tehtävään Bravidan Sisä-Suomen Healthcare-liiketoimintapäällikön roolista ja jatkaa uuden tehtävänsä ohella myös valtakunnallisen Healthcare-liiketoiminnan vastuuhenkilönä.
Bravidalle 200 miljoonan euron datakeskusurakka Suomessa10.7.2026 09:10:23 EEST | Tiedote
Bravida on tehnyt sopimuksen atNorthin Kouvolassa sijaitsevan datakeskuksen talotekniikkaurakasta pääurakoitsijana. Sopimuksen arvo on noin 200 miljoonaa euroa.
Bravida vahvasti mukana koulujen perusparannushankkeissa30.6.2026 08:35:04 EEST | Tiedote
Bravida on mukana Helsingissä sijaitsevien Töölön ja Maunulan ala-asteiden perusparannus- ja laajennushankkeissa. Molemmissa kohteissa pääurakoitsijana toimii Consti Korjausrakentaminen Oy. Hankkeissa uudistetaan koulurakennusten talotekniikkaa ja tiloja vastaamaan nykypäivän vaatimuksia. Bravida vastaa molemmissa hankkeissa LV-urakasta sekä Töölössä lisäksi myös sähköurakasta.
Bravida jatkaa sprinkleriurakointia Turun alueella Kompassisairaalan toisessa vaiheessa16.6.2026 08:48:37 EEST | Tiedote
Bravidan yhteistyö Varsinais-Suomen hyvinvointialue Varhan kanssa Turun sairaala-alueella saa jatkoa. Bravida Finland on tehnyt sopimuksen Varhan kanssa Turun Kompassisairaalan toisen vaiheen uudisrakennuksen sprinkleriurakasta.
Bravida uudistaa Sisä-Suomen organisaatiotaan kannattavan kasvun tukemiseksi15.6.2026 08:48:12 EEST | Tiedote
Bravida uudistaa Sisä-Suomen alueorganisaatiotaan voidakseen palvella asiakkaita entistä paremmin ja luodakseen edellytyksiä kestävälle kasvulle. Muutoksen tavoitteena on tehostaa toimintaa, selkeyttää liiketoimintojen vastuita ja yhtenäistää toimintamalleja. Bravida palvelee Sisä-Suomen alueella kiinteistö- ja teollisuusasiakkaita LVIS-urakoinnissa ja -huollossa sekä tarjoaa valtakunnallisia sprinkleri- ja automaatiopalveluja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme