Riksdagen har godkänt ändringarna av alkohollagen – Tillstånds- och tillsynsverket bereder anvisningar för kunderna
25.6.2026 14:48:03 EEST | Tillstånds- och tillsynsverket | Pressmeddelande
Riksdagen godkände 23.6.2026 ändringarna av alkohollagen, som gäller bland annat distansförsäljning, leverans och marknadsföring av alkoholdrycker. Ändringarna träder i kraft stegvis och de första ändringarna träder i kraft den 3 juli 2026. Republikens president ska stadfästa lagen fredagen den 26 juni.

Tillstånds- och tillsynsverket inleder beredningen av lagens verkställande. Ändringarna av datasystemen som verkställigheten förutsätter och beredningen av nya förfaranden inleds när ändringarna av förordningarna som hör samman med reformen är färdiga. Tillstånds- och tillsynsverkets uppgift är bland annat att bevilja näringsutövarna leveranstillstånd och att övervaka leveransen av alkoholdrycker. Lagändringen innehåller övergångsperioder, under vilka ämbetsverket bereder verkställandet av ändringen.
Tillstånds- och tillsynsverket uppdaterar sina anvisningar så att de överensstämmer med lagändringarna
Tillstånds- och tillsynsverket publicerar en anvisning som gäller leverans av alkoholdrycker, som fungerar som läromedel i proven för leveranspass, samt anvisningar till läroinrättningarna om ordnade av proven.
Dessutom uppdaterar ämbetsverket anvisningarna för detaljförsäljning, utskänkning och marknadsföring så att de motsvarar den ändrade regleringen. Anvisningarna publiceras genast de har blivit färdiga.
”Ändringarna av alkohollagen för med sig nya övervakningsförpliktelser både för näringsutövarna och myndigheterna. Vårt mål är att i första skedet förbereda tydliga anvisningar om att avlägga leveranspass och för ansökan av leveranstillstånd, så att aktörerna kan förbereda sig på ändringarna i god tid. Vi ber näringsutövarna om tålamod under beredningen och vi informerar om de nya anvisningarna genast när de är färdiga”, konstaterar enhetschef Kari Kunnas.
Lagändringen ändrar på ett betydande sätt verksamhetsmiljön i anslutning till försäljningen av alkoholdrycker. Försäljning och överlåtelse av alkoholdrycker kan i fortsättningen ske på flera platser än tidigare, vilket ställer krav både på näringsutövarna och myndighetsövervakningen. Ämbetsverket bedömer lagändringens konsekvenser för övervakningen som en del av beredningen av verkställandet.
Ansökan av leveranstillstånd börjar senare
Ansökan om leveranstillstånd kan börja tidigast fyra månader efter att lagen har trätt i kraft, dvs. den 3 november 2026. Näringsutövarna informeras separat på hösten när ansökningarna börjar tas emot.
På basis av beviljade leveranstillstånd kan leverans av alkoholdrycker inledas först efter en övergångsperiod på sex månader, dvs. den 3 januari 2027.
Nyckelord
Kontakter
enhetschef Kari Kunnas
029 5255926
fornamn.efternamn@lvv.fi
Länkar
Information om publicerare
Tillstånds- och tillsynsverket är en riksomfattande, sektorsövergripande statlig myndighet. Verket hör till finansministeriets förvaltningsområde och olika ministerier styr dess verksamhet inom sina respektive ansvarsområden. Tillstånds- och tillsynsmyndighet inledde sin verksamhet den 1 januari 2026. Verkets uppgifter inkluderar till exempel tillstånds-, styrnings- och tillsynsuppgifter inom social- och hälsovården, miljön, alkoholförvaltningen, småbarnspedagogiken, utbildningen, arbetarskyddet och räddningsväsendet. Vid Tillstånds- och tillsynsverket tryggar vi vars och ens rätt till välfärd, tjänster av hög kvalitet och trygga levnadsförhållanden.
Tillstånds- och tillsynsverket
PB 20
13035 LVV
lvv.fi/sv

Följ Tillstånds- och tillsynsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Tillstånds- och tillsynsverket
Tillsyn av sommarjobb: arbetsgivarna har blivit bättre, men kundernas beteende känns belastande för ungdomarna21.8.2026 09:37:58 EEST | Pressmeddelande
Arbetarskyddsinspektörerna som övervakar sommarjobben observerar att vissa saker har blivit bättre på sommararbetsplatserna: till exempel är skiftlistor, pauser och möjligheter att sätta sig är oftast i ordning. Å andra sidan har det vid vissa inspektioner framkommit att kundernas olämpliga beteende allt oftare belastar ungdomarna.
Kajanalands välfärdsområde uppmanas att rätta till missförhållanden och lagstridigheter som framkommit vid en enhet för personer med utvecklingsstörning20.8.2026 12:05:00 EEST | Pressmeddelande
Tillstånds- och tillsynsverket uppmanar Kajanalands välfärdsområde att genom åtgärder inom sin egenkontroll rätta till de missförhållanden och lagstridigheter som framkommit i verksamheten vid Rajamiehentie enhet för personer med utvecklingsstörning och som lett till osakligt bemötande av klienterna. Tillstånds- och tillsynsverket följer med genomförandet av åtgärderna och ber Kajanalands välfärdsområde att senast 30.11.2026 lämna in en redogörelse för vilka åtgärder välfärdsområdet har vidtagit.
Cyanobakterieläget åter lugnare än vanligt13.8.2026 13:25:00 EEST | Pressmeddelande
Antalet observerade cyanobakterier har minskat från förra veckan. Läget är lugnare än vanligt vid den här tiden på året både i insjöarna och på kustområdena. Cyanobakterieläget verkar lugnt också ute på öppet hav. Ställvis finns det emellertid rikligt med cyanobakterier.
Algläget något sämre än vanligt7.8.2026 12:00:00 EEST | Pressmeddelande
Situationen med cyanobakterier (så kallade blågröna alger) har blivit sämre både i insjöarna och i kustområdena. Observationerna av cyanobakterier har ökat i jämförelse med föregående veckor i sommar och läget är något sämre än vanligt för tidpunkten.
Algläget i insjöarna är lugnare än normalt för tidpunkten30.7.2026 14:00:00 EEST | Pressmeddelande
I insjöarna är läget med cyanobakterier (blågröna alger) fortsättningsvis lugnare än normalt för tidpunkten, medan situationen i kustområdena är typisk för tidpunkten. På basis av satellitobservationer har det i de östra delarna av Finska viken förekommit algblomningar, alltså massförekomster av cyanobakterier.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum