Kesäkeittiö kuntoon – näin lajittelet grillikauden jätteet
29.6.2026 08:00:00 EEST | HSY | Tiedote
Kesä on grillauksen ja ulkona ruokailun sesonkia. Tiedätkö, mihin kuuluvat grilliruokien pakkaukset, alumiinifoliot ja kertakäyttögrillit? Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kokosi vinkit kesäkeittiön yleisimpiin lajittelutilanteisiin.

Grilliruoan pakkaukset muovinkeräykseen
Kesän kokkailuista kertyy runsaasti muovipakkauksia. Makkara-, halloumi-, maissi- ja grillilihapakkaukset lajitellaan muovipakkauskeräykseen. Keräysastiaan saa laittaa vain tyhjiä pakkauksia. Muovipakkauksia ei kuitenkaan tarvitse erikseen huuhdella, vaan paketin kaapiminen puhtaaksi riittää. Grillilihojen ylimääräiset marinadit voi helposti pyyhkäistä talouspaperilla ja lajitella paperin biojätteeseen.
Myös kotimaiset marjat ovat kesällä parhaimmillaan, ja kuuluvatkin moniin jälkiruokiin. Mansikoiden ja muiden kesämarjojen rasiat lajitellaan muovipakkauskeräykseen.
“Muovipakkausten lajittelu on kasvamaan päin, mutta vielä on kirittävää. Loppujen lopuksi muistisääntö on helppo: jos kyseessä on pakkaus ja se on tyhjä, se kuuluu muovipakkauskeräykseen. Poikkeuksen tekevät vain vaarallisen aineen jäämiä sisältävät pakkaukset kuten tyhjentynyt sytytysnestepullo. Se ei tyhjänäkään kelpaa kierrätykseen vaan se pitää laittaa sekajätteeseen”, kertoo HSY:n erityisasiantuntija Minna Partti.
Kiinteistön ja Rinki-ekopisteiden muovikeräykseen kuuluvat ainoastaan pakkaukset. Myös kesäpöytää koristavien yrttien ja kukkien ohuet kertakäyttöisiksi tarkoitetut myyntiruukut ovat pakkauksia, jotka kuuluvat muovipakkauskeräykseen.
Kesäkeittiön tähteet hyötykäyttöön biojätteenä
Puiset ruoan mukana tulevat tikut, kuten grillitikut, jäätelötikut ja puiset kertakäyttöaterimet kuuluvat kodin biojätteeseen. Samoin ruoantähteet, kuten luut, kalanruodot, hedelmien ja vihannesten kuoret sekä käytetyt servietit ja talouspaperit lajitellaan biojätteeseen.
Grillaajan muistilista
Alumiinifolioita ja foliovuokia kannattaa käyttää uudelleen aina kun mahdollista. Käytöstä poistettuna ne lajitellaan metallinkeräykseen.
Grillihiilet tulee lajitella vasta täysin jäähtyneinä. Jäähtyneet hiilet voi pakata muovipussiin ja lajitella sekajätteeseen. Tyhjennetty kertakäyttögrilli kuuluu metallinkeräykseen. Käytöstä poistetun kaasu-, sähkö- tai hiiligrillin voi toimittaa maksutta Sortti-asemalle.
Tyhjät kaasupullot voi palauttaa niitä myyviin liikkeisiin tai toimittaa Sortti-asemalle. Kaasupulloja ei saa laittaa tavalliseen roskikseen eli sekajäteastiaan, koska ne voivat räjähtää ja aiheuttaa siten vaaratilanteita jätteiden käsittelyssä.
Mikäli jonkin jätteen lajittelu askarruttaa, HSY:n Jäteopas auttaa kaikissa kesän lajittelupulmissa.
Muista ainakin nämä:
- Vain tyhjät pakkaukset muovinkeräykseen
- Ruoan mukana tulevat puiset tikut ja kertakäyttöaterimet biojätteeseen
- Täysin jäähtyneet grillihiilet sekajätteeseen
- Käytöstä poistetut grillit ja kaasupullot Sortti-asemalle
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Partti MinnaErityisasiantuntijaHSY
Puh:040 593 6348minna.partti@hsy.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Jätevedenkäsittelyn ilmastopäästöjä on mahdollista leikata tuntuvasti – viime vuonna HSY:n puhdistamoilla ennätystulokset13.8.2026 08:48:26 EEST | Tiedote
Vuonna 2025 HSY:n jätevedenpuhdistamojen kasvihuonekaasupäästöt olivat ennätyksellisen pienet, ja matalalla päästötasolla on pysytty myös alkuvuoden 2026 aikana. Jätevedenpuhdistuksesta syntyvistä kasvihuonekaasuista merkittävin on typpioksiduuli, tunnetummin ilokaasu, jonka vähentäminen on keskeinen tavoite myös Suomen ympäristökeskuksen Vähähiilinen vesihuolto 2035 -tiekartassa.
HSY:n vesihuoltotunnelin rakentamisessa alkaa uusi työvaihe Esplanadinpuistossa6.8.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
HSY:n Esplanadin vesihuoltotunnelin rakentaminen etenee uuteen vaiheeseen, kun tunnelin itäpään louhinnat valmistuvat ja maanpäälle vaikuttavat työt käynnistyvät Esplanadinpuiston keskiosassa elo-syyskuussa 2026.
Älä ruoki rottia, tuo syömäkelvottomat omenat Sortti-asemille3.8.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Lähestyvä syksy tuo moniin puutarhoihin runsaan omenasadon. Maahan pudonneet hedelmät kannattaa kerätä säännöllisesti, jotta ne eivät houkuttele rottia. Syömäkelpoiset omenat voi hyödyntää itse tai antaa eteenpäin, ja suuremmat määrät huonokuntoisia omenoita voi tuoda HSY:n Sortti-asemille.
Näin biojätteen lajittelu sujuu helposti myös kesähelteillä6.7.2026 08:47:00 EEST | Tiedote
Kesällä biojäte kannattaa pitää mahdollisimman kuivana. Reiällinen biojäteastia, huolellinen pakkaaminen ja riittävän tiheä astian tyhjennys auttavat pitämään biojätteen siistinä myös helteillä. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY vinkkaa helpot niksit biojätteen sujuvaan lajitteluun, joiden avulla hajut ja kutsumattomat kesävieraat pysyvät loitolla.
Sortti-keräysautojen suosio kasvoi – erityisesti vaarallista jätettä tuotiin aikaisempaa enemmän23.6.2026 08:46:00 EEST | Tiedote
Asukkaat toivat maalis–kesäkuussa 2026 kiertäneisiin HSY:n Sortti-keräysautoihin yhteensä 161 000 kiloa metalli-, sähkö- ja elektroniikkaromua sekä kodin vaarallista jätettä. Sortti-keräysautot pysähtyivät kevään aikana lähes 300 pysähdyspaikalla ympäri pääkaupunkiseutua ja Kirkkonummea. Sortti-keräysautoilla kävi jätteiden tuojia noin kymmenen prosenttia enemmän kuin viime vuonna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme