Osaavalla ja aktiivisella omistamisella kasvua, uudistumista ja vaurautta Suomeen
29.6.2026 06:43:00 EEST | Pääomasijoittajat ry | Tiedote
Suomi tarvitsee uuden kasvun vuosikymmenen. Pääomasijoittajat ry:n tuoreiden vaalitavoitteiden mukaan kasvu syntyy toimivista pääomamarkkinoista, vahvemmista yksityisistä investoinneista ja kasvuyritysten rahoituksen esteiden purkamisesta. Tavoitteena on varmistaa, että lupaavat suomalaiset yritykset saavat tarvitsemansa rahoituksen kotimaasta eivätkä siirry liian aikaisin ulkomaiseen omistukseen.

Yhdistys esittää kuusi ratkaisua Suomen kasvun vauhdittamiseksi. Ratkaisuiden kautta varmistetaan, että pääoma, osaaminen ja aktiivinen omistajuus liikkuvat tehokkaasti yritysten koko elinkaaren ajan. Ketjun on toimittava rahoituksen keräämisestä sijoituksiin, yritysten kehittämiseen sekä yrityskauppoihin ja listautumisiin asti.
"Suomen talous tarvitsee kasvua, investointeja ja uudistumista. Pääomasijoittajat tuovat yrityksiin rahoituksen lisäksi osaamista, aktiivista omistajuutta ja verkostoja, joiden avulla rakennetaan kansainvälistä kasvua. Nyt on varmistettava, ettei Suomi itse aseta tarpeettomia esteitä kasvun edellyttämälle rahoitukselle”, sanoo Pääomasijoittajat ry:n toimitusjohtaja Anne Horttanainen.
Pääomasijoittajat ry:n kuusi ratkaisua ovat:
- Poistetaan rakenteelliset esteet kansainväliseltä varainkeruulta suomalaisiin pääomasijoitusrahastoihin.
- Mahdollistetaan kotimaisen pitkäjänteisen pääoman tehokas käyttö rahastojen kasvattamiseksi kansainväliseen mittakaavaan.
- Varmistetaan viranomaistoiminnan ennakoitavuus ja oikeasuhtaisuus kasvun ja investointien tukena.
- Poistetaan verotukselliset esteet investoinneilta, yritysjärjestelyiltä ja omistajuuden kehittymiseltä.
- Selkeytetään ja vakautetaan valtion rooli pääomasijoitusmarkkinalla.
- Varmistetaan sujuvat ja ennakoitavat yrityskauppa- ja listautumismarkkinat.
Pääomasijoittaminen on yksi Suomen tärkeimmistä kasvurahoituksen lähteistä
Suomen tulee olla avoin, ennakoitava ja kilpailukykyinen sijaintipaikka rahastoille, investoinneille ja kasvulle. Tämä edellyttää kilpailukykyisiä rahastorakenteita, verotuksen ennakoitavuutta, sujuvaa viranomaistoimintaa sekä selkeitä pelisääntöjä valtion roolille markkinalla.
"Kyse ei ole toimialan erityiseduista vaan Suomen kasvuedellytyksistä. Jos suomalaiset rahastot jäävät liian pieniksi tai kansainvälinen varainkeruu on hallinnollisesti raskaampaa kuin verrokkimaissa, yritykset siirtyvät liian aikaisin ulkomaiseen omistukseen. Suomen pitää pystyä tarjoamaan kasvulle kotimainen vaihtoehto", Horttanainen jatkaa.
Toimiva pääomamarkkina vahvistaa koko kansantaloutta. Kun yritysten arvo kasvaa ja pääoma vapautuu uusiin investointeihin, vaikutukset näkyvät uusina työpaikkoina, kasvavana vientinä, korkeampana tuottavuutena ja vahvempana julkisen talouden rahoituspohjana.
Tutustu vaalitavoitteisiimme tarkemmin nettisivuillamme!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anne HorttanainenToimitusjohtaja, Pääomasijoittajat ry
Puh:+358 40 510 4907anne.horttanainen@paaomasijoittajat.fiKuvat

Linkit
Pääomasijoittajat ry
Pääomasijoittajat ry on pääomasijoitustoimialan yhteinen ääni Suomessa. Teemme toimialan vaikuttamistyötä, tuotamme korkealaatuista tutkimusta ja viestimme aktiivisesti toimialasta. Lisäksi ylläpidämme toimialan eettisiä säännöksiä, tuotamme suosituksia ja järjestämme koulutuksia toimialan kehittämiseksi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pääomasijoittajat ry
Pääomasijoittajien irtautumiset vilkastuivat vuonna 2025 – sijoitukset ennätykselliset 4,6 miljardia euroa19.5.2026 00:01:00 EEST | Tiedote
Vuonna 2025 suomalaiset buyout- ja growth-sijoittajat irtautuivat 29 yrityksestä, mikä on yli puolet enemmän kuin vuotta aiemmin, selviää Pääomasijoittajat ry:n tilastoista. Suurin osa irtautumisista painottui vuoden jälkipuoliskolle, joka oli aktiivisin vuosipuolisko sitten vuoden 2016. Suomalaisiin kasvuyrityksiin sijoitettiin ennätykselliset 4,6 miljardia euroa, mitä vauhdittivat merkittävästi muutamat suuret yksittäiset sijoitukset.
Kehysriihen päätökset vahvistavat kasvun edellytyksiä – myös viime kevään kasvutoimet on vietävä maaliin23.4.2026 16:38:38 EEST | Tiedote
Pääomasijoittajat ry pitää hallituksen kehysriihessä tekemiä kasvua tukevia päätöksiä tervetulleina. Erityisen merkittäviä ovat työsuhdeoptioiden verotuksen uudistus, pankkirahoituksen ylimääräisen taakan purkaminen, yritysjärjestelyjä helpottavat toimet sekä yrittäjien eläkevakuutusjärjestelmän uudistus. Tämän kevään kehysriihen päätökset vievät kehitystä oikeaan suuntaan, mutta työn on jatkuttava määrätietoisesti myös toimeenpanossa.
Suomalaisten venture capital -rahastojen varainkeruu ennätykselliset 678 miljoonaa euroa8.4.2026 00:01:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten venture capital -sijoittajien varainkeruu nousi vuonna 2025 ennätykselliseen 678 miljoonaan euroon, selviää Pääomasijoittajat ry:n tuoreista tilastoista. Samalla suomalaiset startupit keräsivät sijoituksia ennätykselliset 1,9 miljardia euroa. Kotimaiset pääomasijoittajat ovat rahoittaneet monien menestyneiden startupien alkuvaihetta, mutta osallistuminen myöhempiin, suurempiin rahoituskierroksiin edellyttäisi nykyistä suurempia rahastoja.
Suomen IPO-markkina heräämässä – listautuminen vaatii kuitenkin oikean hetken17.2.2026 08:52:09 EET | Tiedote
Suomen listautumismarkkina näyttää heräävän pitkän hiljaiselon jälkeen, mutta listautuminen ei ole vielä kaikkien kasvuyritysten ulottuvilla. Pääomasijoittajat ry:n tuoreen kyselyn mukaan 49 pääomasijoitustaustaisella yrityksellä nähdään potentiaalia listautua pörssiin seuraavan viiden vuoden aikana. Toteutuvat listautumiset ratkaistaan kuitenkin markkinaehtoisesti – valuaatioiden, kannattavuuden ja talouskehityksen perusteella.
Pääomasijoittajat uskovat yrityskauppamarkkinan piristyvän3.12.2025 00:01:00 EET | Tiedote
Pääomasijoittajat ry:n tuoreen sijoitusbarometrin mukaan yrityskauppamarkkina on elpymässä pitkän hiljaiselon jälkeen. Enemmistö kyselyyn vastanneista pääomasijoittajista odottaa yrityskauppojen määrän kasvavan seuraavan kuuden kuukauden aikana. Vuoden 2025 ensimmäisellä vuosipuoliskolla kotimaiset buyout- ja growth-sijoittajat sijoittivat 148 miljoonaa euroa 29 vakiintuneeseen kasvuyritykseen, ja irtautumisia toteutui 11.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme