Enkät: Lite mer än hälften av finländarna har en sommarstuga till sitt förfogande – alla är dock inte beredda att betala underhållskostnader
16.7.2026 08:00:00 EEST | S-Pankki Oyj | Pressmeddelande
Stugägarnas åsikter om underhållskostnaderna för stugan är delade. En fjärdedel är beredd att betala mindre än 100 euro i månaden, men en del är inte beredda att betala något. S-Bankens expert uppmanar till att granska kostnaderna för sommarstugan som en helhet för att den egna ekonomin ska vara i balans. Den lättnad som införts för tillbyggnad har lockat stugägare att överväga och genomföra särskilt byggandet av gäststuga och bastu.

Enligt S-Bankens enkät om livet på sommarstugan har lite mer än hälften av finländarna möjlighet att använda en sommarstuga eller en fritidsbostad. En femtedel äger en sommarstuga och en fjärdedel har en sommarstuga som ägs av föräldrar eller släktingar. Samanvändning eller hyrning av en sommarstuga är ovanligare.
Underhållskostnaderna för stugan är en del av det dagliga livet, framför allt för ägarna av en stuga, men frågan är väsentlig även för många användare av en samanvänd stuga. Enligt enkätundersökningen är nästan 60 procent av stuganvändarna beredda att betala mindre än 200 euro i månaden för underhåll av stugan. Sju procent av stuganvändarna är inte beredda att betala något.
“Drömmen om en sommarstuga bland finländare ökar. Den som överväger en sommarstuga bör komma ihåg att stugan även medför underhållskostnader, såsom vägavgifter, fastighetsskatt och kostnader för renovering och underhåll. Dessa är viktiga att beakta som en del av helheten vid sidan en eventuell finansiering för stugköp och övrig ekonomi”, påpekar Mari Govenius, kreditchef på S-Banken.
Fem procent av enkätdeltagarna uppger dessutom att de har avstått från sin stuga under de senaste fem åren. Som orsaker anges särskilt behovet av underhåll av stugan samt både de höga kostnaderna för stugan och de övriga höga dagliga kostnaderna.
“Det viktigaste är att den egna ekonomin fortsättningsvis är i balans även vid sidan av den förverkligade stugdrömmen så att man kan njuta av stugan utan ekonomiska bekymmer till följd av en alltför ansträngd ekonomi”, säger Govenius.
Det förenklade förfarandet ökade intresset för tillbyggnad
Stugägarna har blivit intresserade av att utnyttja det förenklade byggnadstillståndsförfarande för tillbyggnad av sommarstuga. Förfarandet trädde i kraft vid ingången av förra året. Närmare en fjärdedel av stugägarna har byggt eller övervägt byggande på sommarstället genom det förenklade tillståndsförfarandet. Sex procent utnyttjade möjligheten redan förra året.
Bland de stugägare som planerar och bygger tillbyggnader är den populäraste tillbyggnaden en gäststuga, som 41 procent av enkätdeltagarna överväger eller redan har byggt. Bastu och vedbod väcker näst störst intresse (34 % respektive 21 %).
“Det förenklade förfarandet har varit en välkommen ändring i tillståndsprocessen. Genom förfarandet har det blivit enklare att komplettera sommarstugor med tillbyggnader, som gör användningen av stugan mer mångsidig och möjliggör till exempel fler sovplatser i stugorna. ”Så här blir användningsändamålen med stugan bästa möjliga”, säger Govenius.
Det är vanligt att tillbyggnaden ska finansieras med besparingar eller egna löneinkomster. En femtedel skulle åtminstone delvis finansiera tillbyggnaden med lån.
”I bästa fall kan tillbyggnaden även öka värdet och intresset för stugan, om man överväger att sälja stugan eller till exempel att hyra ut stugan deltid för att täcka underhållskostnaderna”, påpekar Govenius.
Intresset för tillbyggnad syns också i S-gruppens försäljningsdata
Snickerihantverk på egen hand, olika sommarstugeprojekt och det ökade intresset till följd av det förenklade tillståndsförfarandet syns också i S-gruppens data. På Prisma som i våras började sälja grävmaskiner för att tillgodose den ökade efterfrågan på tillbyggnad. Det första partiet grävmaskiner är redan slutsålt och fler maskiner har beställts.
Enligt Prismas försäljningsdata har efterfrågan som ansluter sig till gårdsbyggande ökat betydligt, och under början av året fyrdubblades bland annat försäljningen av gårdsbastur jämfört med året innan. Försäljningen av vedeldade bastuugnar har ökat med 30 procent, vilket också vittnar om att det är populärt att bygga bastu. Marko Väänänen, försäljningschef på S-Banken, angav följande redan i våras:
“Gårdsbyggande, sommarstugeprojekt och eget arbete ökar, och kunderna söker alltmer omfattande lösningar via välkända och pålitliga butiker.”
Läs mer om stuglånet
Bakgrundsinformation om enkäten
Kantar Finland Oy genomförde enkäten om livet på sommarstugan 2026 på uppdrag av S-Banken. Enkäten besvarades av 1 017 personer mellan 15 och 79 år, och de representerade olika yrkespositioner och inkomstklasser. Datainsamlingen genomfördes 6–22.4.2026. Enkätundersökningen genomfördes för sjätte gången.
Nyckelord
Kontakter
Mari GoveniuskreditchefS-Pankki Oyj
Tel:010 767 9685mari.govenius@s-pankki.fiS-Pankin viestintäS-Bankens kommunikation
Tel:+358 10 767 9300viestinta@s-pankki.fiwww.s-pankki.fiLänkar
S-Banken
S-Banken är en finländsk bank och en del av S-gruppen. Vi är till för att alla ska ha möjlighet till en lite mer välbärgad morgondag. Vi har över tre miljoner kunder och vi känner till kundernas vardag. Vi erbjuder smidighet och nytta, bland annat med hjälp av våra lättanvända digitala tjänster. Som en bank med komplett service stöder vi våra kunder i livets små och stora vändpunkter. s-banken.fi
Andra språk
Följ S-Pankki Oyj
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från S-Pankki Oyj
Veronpalautukset tuovat suomalaisille keskikesällä lisäeuroja – näin moni voi hyödyntää rahat fiksummin3.7.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Veronpalautukset alkavat jälleen näkyä suomalaisten tileillä heinäkuusta lähtien. Monelle veronpalautus on edelleen kesän ylimääräinen käyttöraha, mutta osa hyödyntää summan myös säästämiseen tai sijoittamiseen. S-Pankin asiantuntija muistuttaa, että ylimääräinen rahasumma on normaaleja arkituloja helpompi irrottaa säästämiseen ja sijoittamiseen.
Färsk undersökning: Bastu och kylskåp är de viktigaste bekvämligheterna i sommarstugan – strand är viktigare än el eller rinnande vatten30.6.2026 07:00:00 EEST | Pressmeddelande
Bastu är fortfarande den viktigaste bekvämligheten i sommarstugan - mer än nio av tio finländare anser den vara viktig. Nästan en femtedel av stugägarna tillbringar mer än 100 dagar per år i sommarstugan, medan man tillbringar betydligt mindre tid i gemensamma sommarstugor, framgår det av S-Bankens enkät om livet på sommarstugan. Bankens expert uppmanar dem som överväger en sommarstuga att förhålla sig realistiska till sina drömmar om en sommarstuga och till den tid som ska tillbringas i stugan, när man ska hitta en lämplig stuga.
Tuore tutkimus: Sauna ja jääkaappi ovat mökkimukavuuksista tärkeimmät – ranta tärkeämpi kuin sähkö tai juokseva vesi30.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Sauna pitää pintansa mökin tärkeimpänä mukavuutena, kun jopa yli yhdeksän kymmenestä suomalaisesta pitää sitä tärkeänä. Mökin omistajista lähes viidennes viettää mökillä yli 100 päivää vuodessa, kun taas yhteisillä mökeillä vietetään selvästi vähemmän aikaa, selviää S-Pankin Mökkikyselystä. Pankin asiantuntija kehottaa mökkiä harkitsevia puntaroimaan mökkihaaveitaan ja mökillä vietettävää aikaa realistisesti sopivan mökin löytämiseksi.
S-Bankens undersökning: Amorteringsfria perioder för bostadslån används med eftertanke – unga bryter det traditionella tänkesättet på bostadslån23.6.2026 07:00:00 EEST | Pressmeddelande
Den finska bostadslånekulturen är i en långsam förändring. Amorteringsfria perioder används fortfarande med eftertanke och framför allt som stöd i föränderliga livssituationer, men unga förhåller sig mer avslappnat till flexibiliteten i bostadslån. S-Bankens expert påpekar att utnyttjandet av flexibiliteten i bästa fall kan hjälpa till att förbereda sig på vardagens ekonomiska påfrestningar och göra den egna ekonomin mer hållbar.
S-Pankin tutkimus: Asuntolainan lyhennysvapaita käytetään harkiten – nuoret murtavat asuntolainan perinteisen ajattelutavan23.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten asuntolainakulttuuri on hitaassa muutoksessa. Lyhennysvapaita käytetään edelleen harkiten ja ennen kaikkea muuttuvien elämäntilanteiden tukena, mutta nuoret suhtautuvat asuntolainan joustoihin muita rennommin. S-Pankin asiantuntija muistuttaa, että joustojen hyödyntäminen voi parhaimmillaan auttaa varautumaan arjen talouspaineisiin ja vahvistaa oman talouden kestävyyttä.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum