
Elektroniikka- ja kodinkonekaupan yhdistys ETKO ry kuuluu kokonaisuuteen
Erikoiskaupan liitto Etu ry
Kodinkoneita jätetään yhä kierrättämättä – tiedätkö, minne vanha laite oikeasti kuuluu?
2.7.2026 09:48:00 EEST | Erikoiskaupan liitto Etu ry | Elektroniikka- ja kodinkonekaupan yhdistys ETKO ry | Tiedote
Pienet kodinkoneet löytävät yhä liian usein tiensä taloyhtiöiden jäteastioihin oikean kierrätyspisteen sijaan. Vanha kodinkone ei kuulu sekajätteeseen, eikä sen kierrättäminen vaadi suurta vaivaa. Lisäksi se on maksutonta. Jokainen kiertoon palautettu laite on tärkeä.
Vaikka kodinkoneiden kierrätys on tehty helpoksi, on tavallista, että niitä jätetään taloyhtiöiden roskakatoksiin ja sekajätteeseen. Kuluttajat eivät tunne kodinkoneiden asianmukaista hävittämistä ja sen helppoutta riittävän hyvin.
”Asianmukainen kierrätys varmistaa, että laitteiden materiaalit päätyvät uusien tuotteiden raaka-aineiksi ja haitalliset aineet käsitellään ympäristöä suojellen. Lisäksi kierrätyksen avulla neitseellisten raaka-aineiden tarvetta voidaan vähentää. Jokainen kiertoon palautettu laite on tärkeä, sillä laitteiden oikeaoppinen kierrätys on ympäristöteko mutta myös turvallisuusteko”, kertoo ETKO ry:n toimitusjohtaja Taina Luukkainen.
Älä ole kiertotalouden jarru – muistilista kodinkoneiden kierrätykseen
-Käytöstä poistetun laitteen palauttaminen on ilmaista.
-Kierrätys onnistuu virallisella kierrätyspisteellä, joita on lähes 500 ympäri Suomen. Kierrätyspisteiden sijainnin voit tarkastaa osoitteesta kierratys.info.
-Aluekeräyspisteet vastaanottavat kaikenkokoisia laitteita pienistä kelloista ja kihartimista suuriin kodinkoneisiin. Ison kodinkoneen, kuten lieden tai jääkaapin, voi palauttaa uuden ostamisen yhteydessä.
-Myös suurin osa kodinkoneita myyvistä kaupoista vastaanottaa laitteita ilman ostovelvoitetta.
-Kaikki sähköllä, akulla tai paristolla toimivat laitteet kuuluvat SER-keräykseen, ei sekajätteeseen tai roskakatokseen.
Kierrätyksen muistilistan kokosi Elektroniikka- ja kodinkonekaupan yhdistys ETKO ry.
Lisätietoa
Elektroniikka- ja kodinkonekaupan yhdistys ETKO ry on kodintekniikan alan toimijat yhteen kokoava yhdistys, joka kehittää alan toimintaa ja valvoo alan toimijoiden etua. Lisäksi ETKO ry tarjoaa alan markkinatietoa ja on silta median ja kodintekniikka-alan toimijoiden välillä.
Taina Luukkainen, ETKO ry:n toimitusjohtaja
taina.luukkainen@etkory.fi
+358 400 597 492
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Taina LuukkainenToimitusjohtaja
Puh:+358 400 597 492taina.luukkainen@etkory.fiTietoja julkaisijasta
Elektroniikka- ja kodinkonekaupan yhdistys ETKO ry on kodintekniikan alan toimijat yhteen kokoava yhdistys, joka kehittää alan toimintaa ja valvoo alan toimijoiden etua. Lisäksi ETKO ry tarjoaa alan markkinatietoa ja on silta median ja kodintekniikka-alan toimijoiden välillä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elektroniikka- ja kodinkonekaupan yhdistys ETKO ry
Teetkö nämä virheet pakastaessasi? Kuusi vinkkiä kesän marjojen pakastamiseen16.6.2026 09:22:00 EEST | Tiedote
Tiesitkö, että pakastustapa vaikuttaa ratkaisevasti siihen, millaisina marjat saa sulatettuna käyttöön? Väärin pakastetut marjat muuttuvat helposti vetisiksi ja mauttomiksi. Pakastusprosessissa nopeus ja oikea tekniikka ovat lopputuloksen kannalta kriittisiä.
Lasten kellopuhelimet ja jättiruudut piristivät elektroniikkakaupan alkuvuotta21.5.2026 10:11:00 EEST | Tiedote
Vuoden 2026 ensimmäinen neljännes oli elektroniikkakaupassa kaksijakoinen: jättiruudut televisioissa, puettavat laitteet ja kuulokkeet kasvoivat. Puhelinmarkkina jäi lievästi miinukselle julkaisuaikataulujen takia.
Asuntokauppa seisoo mutta kodinkonekauppa käy: myynti kasvoi alkuvuonna21.5.2026 10:07:00 EEST | Tiedote
Kun asuntokauppa seisoo, suomalaiset pistävät nykyisen kotinsa kuntoon. Isojen kodinkoneiden kappalemääräinen myynti kasvoi Suomessa tammi–maaliskuussa yli neljä prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Pienten kodinkoneiden myynti arvossa nousi yli kolme prosenttia. Kasvua tukevat keittiöremonttien lisääntyminen sekä halu panostaa omaan kotiin ja arkeen.
Yllättävä tieto: suomalaiset wolttaavat pakasteiden lisäksi pakastimia23.4.2026 09:23:00 EEST | Tiedote
Kuulokkeet kadoksissa? Et ole ainoa. Ruoan kuljetuspalveluina tunnettu Wolt ei kuljeta ainoastaan ruokaa. Kuljetuspalvelun avulla kotiovelle tilataan yhä useammin myös kodintekniikkaa. Pikatoimitukset kotiovelle ovat löytäneet paikkansa erityisesti tilanteissa, joissa laitteen toiminnan kannalta kriittinen osa on kadoksissa tai rikkoutuu kesken käytön.
Globaali sirupula kiristyy entisestään: laitehankintoja ei kannata pitkittää15.4.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Muistisirujen maailmanlaajuinen saatavuusvaje on pahenemassa, kun geopoliittiset riskit kasvavat. Sirupula näkyy sekä Suomessa että globaalisti muun muassa kodintekniikkalaitteiden markkinassa. Hankintoja ei kannata pitkittää, sillä sirut ovat keskeisiä komponentteja lähes kaikissa elektroniikkalaitteissa, ja saatavuushaasteet nostavat komponenttien hintoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme