Kokoomuksen Fagerström: Henkilökohtainen konkurssi on mahdollistettava
9.7.2026 07:07:00 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomus haluaa uudistaa Suomen maksukyvyttömyyslainsäädäntöä niin, että rehellisesti epäonnistuneella yrittäjällä tai ylivelkaantuneella ihmisellä olisi mahdollisuus aitoon uuteen alkuun. Kokoomuksen kansanedustaja Noora Fagerströmin mukaan Suomi tarvitsee henkilökohtaisen konkurssin kaltaisen menettelyn, joka katkaisee kohtuuttoman pitkän velkavankeuden mutta estää väärinkäytökset.

– Suomessa puhutaan paljon yrittäjyyden arvostuksesta, mutta liian usein epäonnistuminen voi tarkoittaa vuosien tai jopa vuosikymmenten henkilökohtaista velkataakkaa. Se ei ole toimivan markkinatalouden eikä inhimillisen oikeudenmukaisuuden mukaista. Rehellisesti kaatuneelle on annettava mahdollisuus nousta uudelleen, Fagerström sanoo.
Tällä hetkellä ylivelkaantunut henkilö voi hakea yksityishenkilön velkajärjestelyyn. Käytännössä moni yrittäjä jää kuitenkin tilanteeseen, jossa yritystoiminnan epäonnistumisen seuraukset seuraavat kohtuuttoman pitkään mukana esimerkiksi henkilökohtaisten takausten, elinkeinotoiminnan velkojen tai yritystoiminnan jälkivastuiden vuoksi.
– Yrittäjyyteen kuuluu riski. Jos yhteiskunta haluaa lisää kasvua, investointeja ja työpaikkoja, sen on hyväksyttävä myös se, että kaikki yritykset eivät onnistu. Epäonnistuminen ei saa olla elinkautinen tuomio, Fagerström sanoo.
Fagerström korostaa, ettei henkilökohtainen konkurssi tarkoittaisi holtitonta velkojen anteeksiantoa tai vastuun pakoilua. Menettelyn pitää olla tiukasti rajattu, läpinäkyvä ja väärinkäytöksiä estävä.
– Kyse ei ole siitä, että velat pyyhittäisiin kevyesti pois. Kyse on siitä, että rehellisesti toiminut ihminen voisi tietyn, selkeän prosessin jälkeen päästä takaisin työhön, yrittämään ja rakentamaan omaa elämäänsä. Vilppi, rikollinen toiminta tai tahallinen velkojen välttely eivät voi kuulua tällaisen mallin piiriin, Fagerström linjaa.
Kokoomuksen tavoiteohjelmassa esitetään yrittäjille mahdollisuutta uusiin alkuihin ja henkilökohtaisen konkurssin mahdollistamista osana maksukyvyttömyyslainsäädännön uudistamista.
– Suomi on liian pieni maa menettämään ihmisiä velkaloukkuun. Jokainen työkykyinen, osaava ja yritteliäs ihminen tarvitaan mukaan rakentamaan kasvua. Jos ihminen haluaa tehdä töitä, perustaa uuden yrityksen tai palata takaisin veronmaksajaksi, järjestelmän pitää tukea sitä eikä estää sitä, Fagerström sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Noora FagerströmKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kauma: SDP:n Räsäsen lapsilisämalli olisi uusi vero keskituloisille lapsiperheille7.7.2026 14:17:21 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Pia Kauma muistuttaa, ettei lapsiperheiden tukia pidä lähteä kaventamaan tilanteessa, jossa syntyvyys on historiallisen matalalla ja Venäjän hyökkäyssota rasittaa Suomen taloutta. Kauman mukaan SDP:n Joona Räsäsen esittämä tulosidonnainen lapsilisä tarkoittaisi käytännössä uutta veroa keskituloisille lapsiperheille.
Kokoomus esittää: Jokaiselle vauvalle 500 euron sijoitus tulevaisuuteen7.7.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Kokoomus ehdottaa, että jokaiselle Suomessa syntyvälle lapselle perustetaan sijoitussäästötili, jolle valtio sijoittaa 500 euroa alkupääomaksi. Tavoitteena on antaa jokaiselle lapselle yhtäläinen mahdollisuus vaurastua, riippumatta perheen varallisuudesta.
Kokoomuksen Autto ja Vikman: Varusmiesten toimeentuloa tulee parantaa – päivärahat on tuplattava6.7.2026 10:12:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustajat Heikki Autto ja Sofia Vikman esittävät merkittäviä parannuksia asepalvelustaan suorittavien toimeentuloon. He haluaisivat kaksinkertaistaa varusmiesten päivärahat sekä mahdollistaa paremmin viikonlopputyöt.
Kokoomuksen Kilpi: Kirjallisuus takaisin äidinkielen opetuksen ytimeen6.7.2026 07:03:00 EEST | Tiedote
Kokoomus haluaa vahvistaa kirjallisuuden asemaa peruskoulun äidinkielen ja kirjallisuuden opetuksessa. Lukemisen, kirjoittamisen ja kirjallisuuden ymmärtämisen on oltava oppiaineen selkeä ydin. Heinäkuun 6. päivänä vietetään Eino Leinon sekä runon ja suven päivää. Kieli on sivistyksen, ajattelun, tunteiden ja yhteisen kulttuurin perusta.
Kokoomuksen Limnell: Datakeskukset ovat keskeinen osa modernia turvallisuuspolitiikkaa ja geopolitiikkaa4.7.2026 13:26:35 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnell nostaa datakeskukset osaksi laajempaa turvallisuus- ja geopoliittista keskustelua. Limnellin mukaan Suomi on datakeskusinvestoinneille houkutteleva maa ja oikein toteutettuina investoinnit voivat vahvistaa Suomen taloutta, digitaalista infrastruktuuria, huoltovarmuutta ja asemaa Euroopan teknologisena solmukohtana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme