DNA purkaa käytöstä poistuneita puhelinpylväitä ja -johtoja Päijät-Hämeessä
3.7.2026 11:00:00 EEST | DNA Oyj | Tiedote
DNA poistaa Päijät-Hämeessä vanhan kupariverkon käytöstä poistuneita puhelinpylväitä ja ilmajohtoja vuosien 2026–2027 aikana. Osa puhelinpylväistä ja -linjoista sijaitsee yksityisillä mailla ja pihoilla. Päijät-Hämeessä purkutyöt ovat parhaillaan käynnissä muun muassa Hartolan, Sysmän, Asikkalan ja Nastolan alueilla. Vuonna 2027 purkutyöt jatkuvat Lahdessa, Orimattilassa ja Kärkölässä.

DNA jatkaa vanhan kupariverkkonsa purkutöitä Päijät-Hämeessä. Purkutöissä poistetaan käytöstä jääneitä perinteisen puhelinverkon ilmajohtoja sekä niitä kannattelevia puhelinpylväitä. Työt ovat osa laajempaa kupariverkon purkua, jota DNA on toteuttanut eri puolilla Suomea jo usean vuoden ajan. Kupariverkkopohjaiset palvelut päättyivät jo kokonaan vuodenvaihteessa, ja DNA:n viimeinen puhelinkeskus sammutettiin Lahdessa tammikuussa.
Purettavat ilmajohdot ovat olleet jo pitkään pois käytöstä. Perinteisen lankapuhelinverkon merkitys on vähentynyt voimakkaasti, kun viestintäpalvelut ovat siirtyneet uudempiin mobiili- ja kuitupohjaisiin ratkaisuihin. Käytöstä poistuneiden rakenteiden purkaminen siistii ympäristöä ja poistaa tarpeettomaksi jäänyttä verkkoinfraa teiden varsilta, pihoilta ja maastosta.
”Vanhoja kupariverkon rakenteita on jäänyt maastoon paikoilleen vuosikymmenten ajalta. Nyt keräämme käytöstä poistuneita ilmajohtoja ja puhelinpylväitä. Samalla tarpeettomat materiaalit saadaan vastuullisesti kiertoon”, sanoo DNA:n laajakaistaliiketoiminnan johtaja Jussi Lahdenperä.
Päijät-Hämeessä purkutyöt ovat parhaillaan käynnissä muun muassa Hartolan, Sysmän, Asikkalan ja Nastolan alueilla. Vuonna 2027 purkutyöt jatkuvat Lahdessa, Orimattilassa ja Kärkölässä.
Purkutöitä myös yksityisillä mailla
Puhelinpylväitä on aikanaan sijoitettu paljon myös yksityisille maille. Kun purkutyö etenee alueelle, jossa pylväitä tai ilmajohtoja sijaitsee esimerkiksi pihalla, tontilla tai pellolla, urakoitsija käy paikan päällä keskustelemassa asiasta maanomistajan kanssa ennen työn aloittamista. Samalla sovitaan käytännön järjestelyistä, kuten siitä, miten työ tehdään, mitä kautta koneilla mahdollisesti liikutaan ja miten alue siistitään.
”Tavoitteemme on, että työ voidaan tehdä mahdollisimman sujuvasti ja turvallisesti”, Lahdenperä kertoo.
Kaikkia pylväitä ei voida poistaa automaattisesti samalla kertaa. Osa pylväistä voi olla yhteiskäytössä muiden verkkoratkaisujen kanssa, tai niissä voi kulkea muuta edelleen käytössä olevaa infrastruktuuria. Tällaiset rakenteet jätetään paikoilleen siihen asti, kunnes niiden käyttö on päättynyt ja poistaminen on mahdollista.
Materiaalit toimitetaan asianmukaiseen kierrätykseen
Purkutöissä poistettavat kupariset ilmajohdot toimitetaan uusiokäyttöön. Kierrätyksestä saatavalla korvauksella katetaan osaltaan purkutöiden kustannuksia.
Myös käytöstä poistuvat puhelinpylväät toimitetaan asianmukaiseen käsittelyyn vaarallisena jätteenä, sillä ne sisältävät usein vaarallisia kyllästeaineita. Maahan asennettuja vanhoja kuparikaapeleita ei pääsääntöisesti poisteta, vaan ne jätetään maahan. Kaapeleiden kaivaminen ylös aiheuttaisi merkittävästi enemmän kustannuksia ja kielteisiä ympäristövaikutuksia kuin niiden jättäminen paikoilleen.
DNA on toteuttanut vastaavia kupariverkon purkutöitä aiemmin jo eri puolilla Suomea. Päijät-Häme on viimeinen alue, jolta DNA:n puhelinpylväät ja -johdot puretaan.
Lisätietoja medialle:
Jussi Lahdenperä, laajakaistaliiketoiminnan johtaja, DNA Oyj, puh. 044 044 3598, jussi.lahdenpera@dna.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi
Lisätietoja kupariverkkojen purkutöistä: https://www.dna.fi/tuki/kuuluvuus-ja-verkot/kupariverkko
Kuvat

DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Yhdessä katsomme turvallisempaan ja älykkäämpään tulevaisuuteen. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. Asiakkaamme ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,7 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteiden verkkojen liittymäasiakkuutta. Meidät on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työnantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2025 liikevaihtomme oli 1 128 miljoonaa euroa ja meillä työskentelee noin 1 600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Facebookissa @DNA.fi, Instagramissa ja Threadsissa @dna_fi sekä LinkedInissä @DNA-Oyj.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
Kyselytutkimus: moni kokee haasteita kodin nettiyhteyksissä2.7.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
DNA:n Digitaalinen elämä 2026 -tutkimuksen mukaan suomalaisten arki on vahvasti kytköksissä digitaalisiin palveluihin, mutta nettiyhteyksissä on yhä parantamisen varaa. Jopa 37 prosenttia suomalaisista haluaisi kodin nettiyhteyden toimivan paremmin, ja noin viidennes on kohdannut haasteita netin kanssa. Yleisimmät ongelmat liittyvät hitaaseen tai muuten heikosti toimivaan yhteyteen kotona tai töissä.
Survey: Many experience challenges with internet connections at home2.7.2026 08:30:00 EEST | Press release
According to DNA’s Digital Life 2026 survey, Finns’ daily lives are strongly connected to digital services, but there is still room for improvement in internet connections. As many as 37% of Finns would like their home internet connection to work better, and about one in five has experienced challenges with their internet. The most common issues relate to slow or otherwise poorly functioning connections at home or at work.
DNA:n kesäkuun 2026 myydyimmät puhelimet, älykellot ja tietokoneet1.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Vasta kuukausi sitten Suomen markkinoille palannut Realme loi historiallisen ilmiön puhelinmarkkinassa. Realme GT 8 Pro 5G nousi suoraan DNA:n kuluttaja-asiakkaiden kesäkuun myydyimmäksi puhelimeksi. Myös älykellojen kategoriassa todistettiin merkittävää voittokulkua, kun myydyimpänä mallina säilyi jo kolmatta kuukautta peräkkäin ZTE K2 -lasten kellopuhelin. Huhti–kesäkuun tietokonemyynnin kärkipaikan nappasi puolestaan Acer Chromebook 314.
Tietomurto ei yleensä jää tietomurroksi – kesällä vuotaneita tietoja käytetään matkailu- ja lippuhuijauksissa29.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kesä tuo mukanaan matkustamisen, festarit ja verkkokauppaostokset, mutta samalla myös huijausten sesongin. Viimeaikaiset tietomurtotapaukset muistuttavat, että kuka tahansa voi joutua tietovuodon kohteeksi, vaikka käyttäisi tunnettuja ja luotettavia palveluita. Yksi harkitsematon klikkaus, sivullisen näkemä puhelimen tunnuskoodi tai vuotaneiden tietojen päätyminen rikollisten käsiin voi pilata loman jo ennen kuin se ehtii alkaa.
A Data Breach Rarely Ends with the Breach Itself – Leaked Data Is Used in Travel and Ticket Scams During the Summer29.6.2026 09:00:00 EEST | Press release
Summer brings travel, festivals and online shopping, but also peak season for scammers. Recent data breach incidents serve as a reminder that anyone can become a victim of a data leak, even when using well-known and trusted services. A single careless click, a phone passcode seen by a bystander, or leaked information ending up in the hands of criminals can ruin a holiday before it even begins.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme