Aurlahteen palkataan kolme rantatyöntekijää
6.7.2026 15:38:41 EEST | Lohjan kaupunki | Tiedote
Lohjan kaupunki palkkaa Aurlahden uimarannalle kolme rantatyöntekijää 8.7.–9.8.2026 väliselle ajalle. Rantatyöntekijöiden tehtävänä on parantaa uimarannan turvallisuutta. Turvallisuutta lisätään myös kylteillä ja levähdysalustoilla.

Rantatyöntekijöiden tehtävänä on puuttua turvallisuutta heikentävään toimintaan sekä valvoa, etteivät kävijät riko ranta-alueen sääntöjä. Mikäli vedessä tapahtuu jotain, työntekijät tarkistavat tilanteen suppilaudalla tai veneellä. He eivät toimi rannalla hengenpelastajina.
Rantatyöntekijät työskentelevät ma-su klo 12–17 ja heidät tunnistaa kaupungin logoilla varustetusta vaatetuksesta. Kerrallaan vuorossa on yksi työntekijä.
Uintiturvallisuuden lisäämiseksi rannalle tuodaan myös levähdysalustoja. Lisäksi rannan infokyltit päivitetään lähiviikkojen aikana. Kaupunki suunnittelee myös vesilaitteiden suojaamista puomeilla.
Muutosten taustalla on Aurlahden kasvanut kävijämäärä. Tänä kesänä Aurlahdessa toteutetaan laskenta, jolla kävijämäärää mitataan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pasi Perämäkivs.kaupunkirakennejohtaja, Lohjan kaupunki
Puh:040 188 6060pasi.peramaki@lohja.fiJanne Koivuniemivt. tekninen johtaja, Lohjan kaupunki
Puh:+ 358 44 0456 824janne.koivuniemi@lohja.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lohjan kaupunki
Mäntynummen sivistyspalveluiden palveluverkon tilaisuudet loka-marraskuussa 202620.10.2026 10:30:43 EEST | Tiedote
Mäntynummen asukasilta 21.10.2026 Asukastilaisuudessa pääset tutustumaan suunnitelmiin, esittämään ajatuksiasi ja vaikuttamaan oman alueesi tulevaisuuteen. Tervetuloa mukaan keskustelemaan ja osallistumaan! Mäntynummen asukastilaisuus järjestetään Perttilän koululla (Hakulintie 30) keskiviikkona 21.10.2026 klo 18.00–20.00. Asukasalueiden osallistamiskierrokselle on avattu Howspace-yhteistyöalusta, jonne muutosesityksiä voi kommentoida ennen asukasiltaa. Linkki Mäntynummen sivulle: https://palveluverkko-2026.in.howspace.com/mantynummi-taustatiedot ja https://palveluverkko-2026.in.howspace.com/mantynummen-muutokset-kommentoitavaksi. Muutoehdotuksia voi kommentoida myös vastaamalla Webropol-kyselyyn: https://link.webropol.com/s/asukaskysely-mantynummi. Vaihtoehtoisesti kommentit voi välittää halutessaan sähköpostitse palveluverkko@lohja.fi. Alueiden asukkaita osallistetaan ja kuullaan laajasti koko valmisteluprosessin ajan ennen lopullisen esityksen viemistä päätöksentekoon. Valmistelussa
Jaa hyvä esteettömyysteko – äänestys käynnissä 30.10.2026 asti15.10.2026 09:37:48 EEST | Tiedote
On jälleen aika edistää esteettömyyttä nostamalla esiin toimijoita, jotka ovat tiloissa tai palveluissa huomioineet esteettömyysasiat. Tavoitteena on herättää ihmiset huomaamaan esteettömyyden edut kaikkien lohjalaisten näkökulmasta.
Asiakaspalvelusta ruumiiden rakenteluun – Halloween muuttaa työnkuvat Tytyri Elämyskaivoksessa2.10.2026 12:19:22 EEST | Tiedote
100 metriä maan alla rakennetaan parhaillaan elämystä, joka saa kävijät kiljumaan. Tytyri Elämyskaivoksen työntekijöille Halloween tarkoittaa poikkeavaa työrupeamaa: asiakaspalvelun rinnalla ideoidaan maan alaisissa olosuhteissa toimivaa kauhuelämystä, hankitaan rekvisiittaa ja rakennetaan lavasteita – lähes 100 metriä maan pinnan alapuolella.
Barokkia kirkoissa – Särkyneet luut tuo Bachin ja Bachin pojat Lohjan seudulle28.9.2026 14:51:20 EEST | Tiedote
Barokkiyhtye Särkyneet luut tuo Bachin suvun ja Telemannin musiikkia Lohjan seudun kirkkoihin lokakuussa. Ohjelmassa Isä, poika ja kummisetä 2 kuullaan J.S. Bachia, C.P.E. Bachia ja Telemannia. Mari Kunnari, Miika Uuksulainen ja Lauri Honkavirta esiintyvät 22.10. Pusulassa sekä 23.10. Lohjan Pyhän Laurin kirkossa. Konsertteihin on vapaa pääsy. Musiikki soi lämpimästi.
Orkesterin Ystävien Syyssoitto25.9.2026 15:48:44 EEST | Tiedote
Lohjan Orkesterin Ystävät kutsuvat yleisön Syyssoittoon Puu-Anttilaan sunnuntaina 25. lokakuuta kello 14. Konsertissa kuullaan syksyn tunnelmiin sopivaa musiikkia Lohjan kaupunginorkesterin muusikoilta. Solisteina esiintyvät baritonit Juha ja Juhana Kotilainen. Liput maksavat 25 euroa, ja ennakkomyynti Kahvila Liisassa sekä Konditoria St. Honoressa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme