Ansvariga chefredaktören för Yle Nyheter och sport Panu Pokkinen har avlidit
8.7.2026 14:04:09 EEST | Yleisradio Oy | Pressmeddelande
Pokkinen dog till följd av ett hjärtstillestånd på sjukhus i Helsingfors den 8 juli.

Direktören och ansvariga chefredaktören för den finskspråkiga enheten Yle Nyheter och sport (Yle Uutiset ja urheilu) Panu Pokkinen har avlidit. Pokkinen drabbades av ett hjärtstillestånd under en löprunda på en semesterresa i Lissabon i början av juni. Han vårdades på sjukhus i Lissabon i tre veckor, varefter han flyttades till Finland för fortsatta undersökningar. Pokkinen var på god väg att återhämta sig, men drabbades av ett nytt hjärtstillestånd på sjukhuset i Helsingfors förra veckan. Pokkinen avled 8.7. Han blev 49 år.
“Vi är djupt skakade och sorgsna över det som hänt. Våra tankar går framför allt till Panus familj och anhöriga. Det här är förstås också ett oerhört tungt besked för hela arbetsgemenskapen, som ska få allt tänkbart stöd. Vi har alla förlorat en fantastisk människa och en kär kollega”, säger Yles verkställande direktör Marit af Björkesten.
Pokkinen utnämndes till ansvarig chefredaktör på Yle i juni 2024. Före det var han direktör för enheten för sport och evenemang på Yle. Tidigare jobbade Pokkinen bl.a. som chef för den finskspråkiga sportavdelningen Yle Urheilu, som chefredaktör för nyheterna på Iltalehti och nyhetschef på Ilta-Sanomat. Till sin utbildning var han magister i samhällsvetenskaper och magister i militärvetenskaper.
Krista Taubert fortsätter som vikarierande ansvarig chefredaktör för Yle Nyheter och sport och medlem av Yles ledningsgrupp tills vidare. Yles styrelse utnämnde Taubert till Pokkinens vikarie i början av juni.
Kontakter
Yles kommunikation
Yles kommunikation berättar om betydelsen av Yles public service, innehåll och tjänster samt hjälper till med mediakontakter.
Förfrågningar besvaras av Yles kommunikationsexperter. Vi betjänar vardagar kl. 9–16.
Bilder

Yle är finländarnas eget public service-bolag, grundat år 1926. Vår unika uppgift är att förmedla tillförlitlig information, upplysa och underhålla, stärka demokratin och kulturen samt främja yttrandefrihet, jämlikhet och sammanhållning. Vi betjänar finländarna på tv, radio och webben varje dag, dygnet runt.
Prenumerera på nyhetbrevet Aktuellt om Yle. Om du inte längre vill få pressmeddelanden från Yles kommunikation, skicka ett meddelande till yleisradio@yle.fi. Här är Yles dataskyddsbeskrivning för pressmeddelanden från Yles kommunikation.
Andra språk
Följ Yleisradio Oy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Yleisradio Oy
Haltioita, demoneja ja rakkautta – lukumaraton uppoutuu romantasian maailmaan Yle Areenassa 13.–14.11.8.10.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Shirly Karvinen juontaa Romantasia-lukumaratonin Yle Areenassa ja Yle Teemalla 13.–14.11.
Yle använder sina pengar effektivt, visar extern utredning7.10.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
En ny utredning visar att finländarna får exceptionellt bra valuta för sina skattepengar. Bolagets reala kostnader har sjunkit med 15 procent på drygt tio år. Yle måste ändå fortsätta effektivisera sin verksamhet för att förbli konkurrenskraftigt vid sidan av globala aktörer.
Yle käyttää rahansa tehokkaasti, osoittaa ulkopuolinen selvitys7.10.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Tuoreessa selvityksessä todetaan, että suomalaiset saavat verorahoilleen poikkeuksellisen vahvan vastineen. Yhtiön reaalikustannukset ovat laskeneet 15 prosenttia reilussa kymmenessä vuodessa. Ylen on kuitenkin jatkettava toimintansa tehostamista, jotta se pysyy kilpailukykyisenä globaalien toimijoiden rinnalla.
Yles live-turné bjuder på unginnehåll på scen på fem orter i Finland5.10.2026 08:30:00 EEST | Pressmeddelande
Turnén, som uppmärksammar Yles 100-årsjubileum, åker i november till Vasa, Seinäjoki, Jyväskylä, Lahtis och Villmanstrand. En av föreställningarna sänds på Yle Arenan och i Yle TV2 i december. Föreställningen i Vasa är tvåspråkig.
Yle livenä -kiertue tuo nuorten sisällöt lavalle viidellä eri paikkakunnalla ympäri Suomen5.10.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Yle 100 -juhlavuoden kunniaksi toteutettava kiertue suuntaa Vaasaan, Seinäjoelle, Jyväskylään, Lahteen ja Lappeenrantaan marraskuussa. Yksi esityksistä taltioidaan ja esitetään Yle Areenassa ja Yle TV2:lla joulukuussa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum