Yllättävä perhoslöytö – Euroopassa lähes tuntematon laji löytyi Suomesta
10.7.2026 12:01:00 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote
Lounais-Suomen Bromarvista on löytynyt Suomelle uusi ja erittäin odottamaton perhoslaji. Kyseessä on todennäköisesti Cuprina fuscella, jota on Euroopassa tavattu aiemmin vain Itävallasta. Löytö on poikkeuksellinen, sillä laji kuuluu alaheimoon, jota ei ole aiemmin havaittu Suomessa eikä muuallakaan Pohjois-Euroopassa.

Perhoslöydön teki luonnosta kiinnostunut 12-vuotias Sara Mutanen 4.7.2026. Hän huomasi kesämökin seinustalla kasvavilla kotkansiipi-kasvin lehdillä pieniä tummia perhosia, joita vanhemman avulla näytettiin hyönteistutkija ja professori Marko Mutaselle Oulun yliopistossa. Pian kävi ilmi, että havainto oli poikkeuksellisen vaikea tunnistaa.
Marko Mutanen julkaisi perhosista kuvia asiantuntijoiden arvioitavaksi, mutta alustavat määritykset osoittautuivat virheellisiksi eikä kukaan tuntunut tunnistavan lajia varmasti. Ratkaisu löytyi lopulta Luonnontieteellisestä Keskusmuseosta, jonka yliopistotutkija Lauri Kaila havaitsi, että löydetyt yksilöt edustavat sojokoiden heimoon kuuluvaa perhosalaheimoa, jota ei ole koskaan tavattu lähelläkään Suomea.
Tarkemmat selvitykset osoittivat, että kyseessä on luultavasti laji nimeltä Cuprina fuscella. Laji on kuvattu Kaukoidästä ja se tunnetaan Euroopasta ainoastaan Itävallasta.
”Perhosharrastuksella on pitkät perinteet Suomessa, harrastajia on satoja, ja lajistoamme tunnetaan poikkeuksellisen hyvin. Silti täysin odottamattomia löytöjä voidaan edelleen tehdä”, sanoo professori. Harvinaisessa löydössä kyse ei ole vain Suomelle uudesta lajista, vaan samalla suvusta ja alaheimosta, joita ei ole tavattu täällä aiemmin. ”On hämmästyttävää, että teräväsilmäinen 12-vuotias osuu näin sensaatiomaiseen havaintoon”, sanoo Marko Mutanen. Hän on myös Sara Mutasen kummisetä.
Professori on tiiviisti mukana myös yhteiseurooppalaisessa Psyche-hankkeessa, jossa luetaan koko perimä kaikista eurooppalaisista perhoslajeista, joita tunnetaan noin 11 000. ”Cuprina fuscella ainoana eurooppalaisena alaheimonsa edustajana on kullanarvoinen lisä tähän tutkimushankkeeseen”, Mutanen kertoo.
Levinnyt todennäköisesti myös muualle Suomeen
Löytöpaikalla on lajilla vankka populaatio, sillä paikalta on havaittu lajia jo parikymmentä yksilöä. Vaikka lajin elintavat tunnetaan vain osittain, lajin toukkien on Kaukoidässä havaittu ruokailevan helmisaniaisten itiöpesäkkeillä. Helmisaniainen on kotkansiipi-kasvin lähisukulainen, ja niinpä Bromarvin esiintymältäkin on jo löydetty syömäjälkiä ja selviä toukkien tekemiä seittiputkia kotkansiiven itiöpesäkkeistä. Tämä tukee oletusta samanlaisesta elintavasta myös Suomessa.
Löydön perusteella näyttää siltä, että laji on ollut paikalla jo pidempään. ”On myös todennäköistä, että sitä esiintyy muuallakin Suomessa, mutta se on jäänyt huomaamatta, koska laji on pieni ja piileskelevä”, hyönteistutkija Mutanen arvioi.
Miksi joku hyönteinen kiehtoo ja toinen inhottaa? Vastaa kyselyyn! Tökkää ötökkää! on mobiilikysely, jolla tutkitaan suomalaisten suhtautumista erilaisiin hyönteisiin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Professori Marko Mutanen, 040 8246749, marko.mutanen@oulu.fi, Oulun yliopisto ekologian ja genetiikan tutkimusyksikkö
Perhosharrastaja Tomi Mutanen, 040 8246748, uuden lajin löytäneen Sara Mutasen isä
Yliopistotutkija Lauri Kaila, 045 6528506, lauri.kaila@helsinki.fi, Luonnontieteellinen Keskusmuseo
Kaisu KoivumäkiViestintäasiantuntija, FT (lomalla 13.7. - 7.8. ja 17. - 21.8.)
Tiedeviestintä: luonnontieteet, vety-, teräs- ja vesitutkimus
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 19 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Oulun yliopiston kauppakorkeakoulu ja GOS Group Oyj kehittävät tekoälymallia yritysten talousennusteisiin19.8.2026 12:39:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston kauppakorkeakoulu ja oululainen asiantuntijayritys GOS Group Oyj kehittävät ja testaavat tekoälypohjaisia ennustemalleja yritysten taloudellisen kehityksen ennustamiseen. Hankkeen tavoitteena on kehittää työkalu, joka tuo korkeatasoisen talousennustamisen yritysten ja analyytikoiden käyttöön.
Leikillisyys on osa opettajan ammatillista osaamista, ei vain hauskanpitoa18.8.2026 06:48:00 EEST | Tiedote
Tuoreen tutkimuksen mukaan opettajat pitävät itseään leikillisinä riippumatta iästä tai koulutusasteesta. Leikillisyys on tärkeä osa opettajien ammatillista osaamista ja hyvinvointia koko työuran ajan.
Oulun yliopisto selvittää farmasian koulutuksen käynnistämistä Oulussa17.8.2026 11:21:04 EEST | Tiedote
Oulun yliopisto selvittää edellytyksiä käynnistää farmasian koulutus Oulussa. Uusi koulutus vahvistaisi Pohjois-Suomen lääkehuollon osaamista, parantaisi alan koulutuksen saavutettavuutta ja vastaisi kasvavaan farmaseuttien työvoimapulaan.
Oulun yliopistossa kehitetään ympäristöystävällisempää rakennusjätteen hyödyntämistä17.8.2026 07:07:00 EEST | Tiedote
Rakentaminen alkaa yhä useammin vanhojen rakennusten purkamisella erityisesti taajamissa, missä rakennuspaikat ovat usein vähintään kertaalleen rakennettuja. Oulun yliopiston vetämässä Purku-hankkeessa mitataan ja verrataan ekotehokkaan purkumateriaalin hyödyntämisen säästöjä ja päästöjä perinteisiin menetelmiin, ja siirretään purkaminen rakentamisen arvoketjun alkupäähän.
Oulun normaalikoulun uudisrakennuksen rakennustyöt aloitetaan elokuussa14.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Oulun normaalikoulun uudisrakennushanke etenee suunnitellusti kohti toteutusta. Hankkeen kannalta keskeiset investointipäätökset on nyt hyväksytty kahdessa erillisessä hallituskäsittelyssä: Oulun yliopiston hallitus hyväksyi investointikustannukset ja vuokrauspäätöksen 26.5., ja Suomen Yliopistokiinteistöt Oy:n (SYK) hallitus teki investointi- ja vuokrauspäätöksen 3.7.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme