Osuuskauppa Suur-Savo

Osuuskauppa Suur-Savo vahvistaa Mikkelin keskusta-alueen sähköautojen suurteholatausverkostoa

10.7.2026 10:00:00 EEST | Osuuskauppa Suur-Savo | Tiedote

Jaa

Osuuskauppa Suur-Savo tuo uudet ABC-latauspisteet Mikkelin Toriparkkiin. Toriparkin asiakkaat pääsevät käyttämään uusia latausasemia syyskuussa

Autoa ldataan ABC latauspisteellä pysäköintihallissa
Kuvituskuva S-ryhmä

Toriparkin uudet latauspisteet sijoittuvat pysäköintilaitoksen ylempään kerrokseen, jossa latauspisteitä on ollut aiemminkin. Uusi latauskenttä vastaa Mikkelin keskusta-alueen voimakkaasti kasvaneeseen sähköautojen lataustarpeeseen ja on helposti asiakkaiden saavutettavissa Toriparkin ollessa monelle sähköautoilijalle tuttu pysäköintipaikka.

– Haluamme tarjota Toriparkin asiakkaille myös latauspalvelun. Heidän on luontevaa yhdistää pysäköinti ja auton lataaminen. Samalla on helppo nauttia keskustan palveluista, toteaa Mikkelin Toriparkki Oy:n toimitusjohtaja Martti Lokka.

Osuuskauppa Suur-Savolla on Mikkelissä ABC-latausasemia jo ABC Pitkäjärvellä, ABC Tuukkalassa, Mikkelipuistossa sekä Original Sokos Hotel Vaakunassa. Toriparkin uusi latauskenttä on 300 kW:n kokonaistehon suurteholatauskenttä, johon tulee kuusi CCS-suurteholatauspistettä sekä neljä AC-asiointilatauspistettä. Ratkaisu palvelee niin nopeasti matkaa jatkavia kuin keskustassa pidempään asioivia autoilijoita.

– Sähköautojen latauspisteiden toivotaan tuovan asiakkaita myös valtatie 5:ltä Mikkelin keskustaan, torille ja kauppakeskuksiin latauksen ajaksi. Sähköautoilijat arvostavat tehokasta lataamista, väljiä pysäköintiruutuja, riittävää määrää latauspisteitä sekä monipuolisia palveluja. Toriparkin uusi latauskenttä täydentää erinomaisesti Mikkelin keskustan palvelutarjontaa, toteaa toimialajohtaja Sami Kovanen Osuuskauppa Suur-Savolta.

ABC-latauksen käyttö on helppoa. Latauspiste valitaan sijainnin ja selkeän numeroinnin perusteella, ja latauksen voi käynnistää ABC-mobiilisovelluksella tai maksaa suoraan yleisimmillä pankki- ja luottokorteilla. S-Etukortilla tunnistautumalla latauksesta kertyy myös S-Bonusta. Näin lataaminen onnistuu vaivattomasti muun asioinnin yhteydessä.

Faktat

  • Latauskentän kokonaisteho: 300 kW
  • Latauspisteet: 10 kpl
    • 6 kpl CCS-suurteholatauspisteitä
    • 4 kpl AC-asiointilatauspisteitä
  • Lataustyyppi: Suurteholataus (CCS) ja AC-asiointilataus
  • Käyttöönotto: Syyskuu 2026
  • Laitetoimittaja: Kempower Oy
  • Urakoitsija: SE Sähkö Oy
  • Valvonta: Granlund Oy

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Suur-Savo

Ruokarobotti on liikenteessä tarkkaavainen ja koulujen alkaessa muistuttaa: ole sinäkin11.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Liikenneturvan tuoreessa kyselyssä* lähes kolmasosa autoilijoista kertoi, että liikenteen seuranta auton ratissa on heikentynyt ainakin kerran puhelimen käytön takia. Nyt on aika ottaa tarkkaavaisuus ratissa tavaksi ja jättää puhelin laukkuun tai taskuun, sillä pienet koululaiset aloittavat koulutiensä. Kun koulut alkavat, Etelä-Savon katukuvassa tutuksi tulleet S-kaupat-palvelun ruokarobotit kerääntyvät Mikkelissä Rantakylän ja Saimaanportin yhtenäiskoulujen, Pieksämäellä Kontiopuiston koulun sekä Juvan yhtenäiskoulun lähistölle muistuttamaan erityisesti aikuisia valppaudesta, kun liikenteessä on paljon pieniä kulkijoita. Tempaukseen osallistuu satoja robotteja eri puolella Suomea ja 4 robottia Osuuskauppa Suur-Savon alueella.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye