EU vie häkkikasvatuksen kieltoa eteenpäin
10.7.2026 13:08:10 EEST | Animalia ry | Tiedote
EU-komission 7.7.2026 julkaisema tuotantoeläinstrategia avaa tien munijakanojen ja sikojen häkkikasvatuksen vaiheittaiselle alasajolle. Komissio aikoo antaa munijakanoja ja broilereita koskevan lainsäädäntöesityksen vuoden 2026 loppuun mennessä ja sikoja koskevan ehdotuksen vuoden 2027 toisella neljänneksellä.

Animalian mukaan strategia on tärkeä askel kohti häkittömyyttä, mutta lupaukset on muutettava sitovaksi lainsäädännöksi.
“Strategia on viesti siitä, että häkkikasvatuksen aika on päättymässä. Tulevan lainsäädännön on varmistettava, että munijakanojen häkit sekä sikojen tiineytys- ja porsitushäkit jäävät historiaan. Samalla kiellon on ulotuttava kaikkiin häkeissä pidettäviin tuotantoeläimiin”, Animalian toiminnanjohtaja Heidi Kivekäs sanoo.
Komissio aikoo myös esittää munantuotannossa kuoriutuvien kukkotipujen järjestelmällisen tappamisen lopettamista. Tärkeää on myös komission kirjaus siitä, että tuontituotteilta halutaan edellyttää vastaavien vaatimusten täyttämistä.
Broilerit ja ruokajärjestelmän muutos jäävät auki
Broilereiden osalta strategia on heikko. Strategiassa luvataan broilereita koskeva sääntelyehdotus, mutta siinä ei kerrota, miten broilerintuotantoon aiotaan puuttua.
”Broilereiden jalostukseen, kohteluun ja tuotanto-olosuhteisiin liittyy vakavia ongelmia, kuten sairauksia, vammoja, ahtautta ja virikkeettömät olosuhteet. Broilerintuotanto on täysin kestämätöntä eläinten hyvinvoinnin näkökulmasta, ja tuotannon mittakaava on valtava. Lupaus sääntelystä jättää ison kysymysmerkin sääntelyehdotuksen sisällöstä”, Kivekäs sanoo.
Myös sikojen kohdalla on epäselvää, mitä lainsäädäntöehdotus pitäisi sisällään häkittömyyden lisäksi.
”Esimerkiksi sikojen kirurginen kastraatio tulisi kieltää EU:n laajuisesti”, Kivekäs sanoo.
Strategia tunnistaa elävien eläinten teuraskuljetusten ongelmat erityisesti silloin, kun eläimiä viedään EU:n ulkopuolelle teurastettavaksi. Se ei kuitenkaan vielä esitä vientikieltoa.
Lisäksi strategia pohjautuu vahvasti eläintuotannon jatkuvuuteen. Strategian rinnalla julkaistu EU:n proteiinisuunnitelma keskittyy vahvasti eläintuotannon rehuomavaraisuuteen. Se tunnistaa kasviproteiinien mahdollisuuksia, mutta ei uskalla todeta, että eläinperäisen tuotannon ja kulutuksen vähentäminen on välttämätöntä eläinten, ilmaston ja kestävän ruokajärjestelmän kannalta.
”EU puhuu proteiinijärjestelmän kestävyydestä, mutta keskittyy liikaa rehuntuotantoon kasviperäisen elintarviketuotannon sijaan. Lihantuotannon ja eläinten määrän vähentäminen ja kasviperäisen proteiinin elintarviketuotannon kasvattaminen ovat välttämättömiä toimia eläinten oikeuksien ja hyvinvoinnin sekä ilmaston ja ympäristön tilan parantamiseksi”, Kivekäs sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heidi KivekästoiminnanjohtajaAnimalia
Puh:050 384 5072heidi.kivekas@animalia.fiTaija RinneviestintäpäällikköAnimalia
Puh:0503028170taija.rinne@animalia.fiLinkit
Animalia ry
Animalia on vuonna 1961 perustettu eläinten oikeuksia edistävä asiantuntija- ja kansalaisjärjestö, joka tuottaa ja julkaisee uutta tietoa eläinten oikeuksiin ja hyvinvointiin liittyen sekä vaikuttaa eläimiä koskevaan lainsäädäntöön.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Animalia ry
Suomi perui porsaiden kastraatiokiellon, vaikka Tanska luopuu kirurgisesta kastraatiosta jo 203010.6.2026 14:27:15 EEST | Tiedote
Animalia tuomitsee eduskunnan päätöksen kumota porsaiden kirurgisen kastraation kielto. Päätöstä on perusteltu muun muassa sianlihan viennin heikentymisellä. Sianlihan osuus Suomen elintarvikeviennistä on kuitenkin hyvin pieni, ja lisäksi suuri vientimaa Tanska luopuu kirurgisesta kastraatiosta jo vuonna 2030. Animalia on kannellut hallituksen esityksestä oikeuskanslerille.
EU-komissio julkaisi suunnitelman turvallisuustutkimuksen eläinkokeiden lopettamiseksi3.6.2026 08:28:34 EEST | Tiedote
Euroopan komissio on julkaissut tiekartan eläinkokeista luopumiseksi kemikaalien turvallisuusarvioinneissa. Suunnitelma on tärkeä askel, mutta se vaatii vielä sitovia aikatauluja, rahoitusta ja vastuita toteutuakseen.
Milanon muotiviikko ei halua enää turkiksia19.5.2026 15:23:57 EEST | Tiedote
Milanon muotiviikko ohjeistaa muotibrändejä ja suunnittelijoita jättämään turkikset pois mallistoistaan syyskuusta 2026 alkaen. Lähes kaikki tärkeimmät muotitapahtumat ja -brändit ovat nyt ottaneet kielteisen kannan turkiksiin.
Uusi materiaali paljastaa, että EU:n edellyttämät eläinkokeet aiheuttavat vakavaa kärsimystä19.4.2026 08:11:49 EEST | Tiedote
Juuri julkaistu Isossa-Britanniassa kuvattu materiaali* paljastaa, että EU:n vaatimusten takia tehtävät eläinkokeet tuottavat eläimille suurta kärsimystä. Eläinjärjestöt vaativat välitöntä siirtymää eläinkokeettomaan tieteeseen.
Broilerituotannon suurin salaisuus: emot ovat lihabroilereita sairaampia ja niitä lääkitään antibiooteilla11.3.2026 13:16:18 EET | Tiedote
Broilerintuotannon vähiten tunnettu ja suljetuin osa on emotuotanto, josta tietoa on vaikea saada. Animalia-median selvityksen mukaan emotuotannossa lihabroilereiden vanhemmat elävät jatkuvassa nälässä ja ne kärsivät sairauksista vielä lihabroilereitakin enemmän.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme