Olympiapurjehdus: EM-kisat päätökseen Saksassa
12.7.2026 19:20:42 EEST | Suomen Purjehdus ja Veneily ry | Tiedote

Purjehduksen Nacra 17- ja 49er-luokkien EM-kilpailut päättyivät Saksan Eckernfördessä.
Nacra 17 -luokassa Akseli Keskinen ja Katariina Roihu päättivät kisansa eilen sijoittumalla 13:nneksi. Suomalaisvenekunnan kilpailuviikon kohokohta oli toiseksi viimeisen lähdön voitto.
– Oli kevyen tuulen päivä, ja oli kiva nähdä miten myös siinä ollaan saatu vauhti kohdilleen ja päästiin taistelemaan kärkikahinoissa.
49er-luokassa Suomea edustaneet Aatos ja Onni Kylävainio purjehtivat kokonaistuloksissa sijalle 56. Päätöspäivänä ajettiin yksi lähtö vaihtelevissa olosuhteissa.
– Olosuhteet olivat tänään todella vaihtelevat ja haastavat, mutta kevyttä keliä oli koko ajan. Meillä oli vesillä paljon hyvää, eikä varsinaisesti tehty mitään virheitä, mutta tämän päivän tekeminen ei riittänyt, ja vauhtiongelmat vaikeuttivat kilpailua. Ei päästy näyttämään parasta osaamistamme oikein missään kohtaa finaalivaiheessa. Karsintoihin olimme todella tyytyväisiä, ja niissä pystyttiin näyttämään, mihin pystymme.
Kylävainiot ovat uudelleen tositoimissa jo viikon kuluttua, kun alle 23-vuotiaiden MM-kisat alkavat Medemblikissä Alankomaissa.
– Tästä kisasta opittiin, että kevyt keli vaatii meiltä vielä lisää teknistä harjoittelua ja tunteja vesillä. Vaikka finaalit eivät menneet toivotulla tavalla, olemme positiivisella fiiliksellä. Nyt aletaan valmistautua alle 23-vuotiaiden MM-kilpailuihin. Tämä oli meille hyvä valmistava kilpailu, jossa päästiin kokeilemaan uusia juttuja ja rakentamaan rutiineja kauden pääkilpailua varten, jossa tavoitteena on tehdä tulosta.
| Sailing Team Finlandin kilpailukalenteri 2026 | |
| 30.3.–4.4. |
Sailing Grand Slam – Palma |
| 20.–25.4. | Sailing Grand Slam – Hyères |
| 12.–17.5. | 49er & Nacra 17 MM-kisat – Quiberon, Ranska |
| 17.–22.5. | ILCA 6 & ILCA 7 EM-kisat – Kaštela, Kroatia |
| 18.–23.5. | iQFoil EM-kisat – Portimão, Portugali |
| 20.–28.6. | Sailing Grand Slam – Kieler Woche, Saksa |
| 7.–12.7. | 49er & Nacra 17 EM-kisat – Eckernförde, Saksa |
| 3.–7.8. | Sailing Grand Slam, Nacra – San Pedro, USA |
| 25.–30.8. | ILCA 7 MM-kisat – Dublin, Irlanti |
| 4.–12.9. |
iQFoil MM-kisat – Weymouth, Iso-Britannia |
| 7.–12.9. |
ILCA 6 MM-kisat – Dublin, Irlanti |
Yhteyshenkilöt
Mari LohisaloSPV:n kilpailuviestintäSailing Team Finland
Puh:040 767 9925mari.lohisalo@spv.fiLinkit
Suomen Purjehdus ja Veneily
Suomen Purjehdus ja Veneily ry (SPV) on suomalaisten pursi- ja veneilyseurojen etujärjestö. Se edistää, ohjaa ja valvoo suomalaista purjehdusta ja veneilyä. SPV perustettiin vuonna 2011, kun 1900-luvun alussa perustetut Suomen Purjehtija- ja Suomen Veneilyliitto yhdistyivät yhdeksi liitoksi. Liittoon kuuluu yli 300 jäsenseuraa ja noin 40 luokkaliittoa. Harrastajia seuroissa on noin 64 000.
Liiton tehtävänä on tukea toiminnallaan veneily- ja pursiseuroja sekä luokkaliittoja, jotka tuottavat harrastajille monipuolisia ja laadukkaita palveluja purjehdukseen ja moottoriveneilyyn. SPV panostaa laadukkaaseen valmennusosaamiseen ja tukee urheilijoita kansainväliseen menestykseen. Lisäksi SPV edistää veneilyturvallisuutta ja ympäristöasioita, sekä on vahvasti mukana erilaisissa edunvalvontatehtävissä, niin kansallisesti kuin kansainvälisestikin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Purjehdus ja Veneily ry
Veneilyn viikkokatsaus 38/2026: Vilkas purjehdusviikko kotimaassa ja ulkomailla, Purjehdusliiga ja kilpaveneilykausi huipentuvat viikonloppuna14.9.2026 17:25:47 EEST | Tiedote
Sofia Hämäläinen 29:s purjelautailun MM-kisoissa Iso-Britannian Weymouthissa oli purjelautailun MM-kisojen viimeinen karsintapäivä ennen huomenna lauantaina kisattavia finaalilähtöjä. Tuulet tyyntyivät juuri ennen naisten lähtöjä, joten ne jäivät ajamatta, ja mitalilähtöihin etenivät eilisten tulosten perusteella kymmenen parasta. Suomen Sofia Hämäläinen oli 29:s. Irlannin Dun Laoghairessa on tällä viikolla purjehdittu ILCA 6 -luokan MM-kilpailut, jossa Suomen edustajan Monika Mikkolan kisa keskeytyi keskiviikkona. iQFoil-luokan tulokset. ILCA 6 -luokan tulokset. ILCA Ranking 6 lyhytratakilpailu ILCA 4 ja ILCA 6 -luokille ILCA Finland testasi olympialaisiin tulevaa lyhytratakisaa, jonka tarkoitus on tehdä purjehduksesta katsojaystävällisempää. Kilpailut järjestettiin ESF:llä Pentalassa, jossa katsojat pystyivät seuramaan kisaa. Lauantaina ajettiin 4 karsintalähtöä molemmille luokille ja sunnuntaina 4 finaalilähtöä. ILCA 4 -luokassa oli 21 purjehtijaa ja ILCA 6 -luokassa 27. ILCA 4 -luo
Olympiapurjehdus: Sofia Hämäläinen 29:s purjelautailun MM-kisoissa12.9.2026 09:17:38 EEST | Tiedote
Iso-Britannian Weymouthissa kisattiin eilen purjelautailun MM-kisojen viimeinen karsintapäivä ennen tänään lauantaina kisattavia finaalilähtöjä. Tuulet tyyntyivät juuri ennen naisten lähtöjä, joten ne jäivät ajamatta ja mitalilähtöihin etenivät torstain tulosten perusteella kymmenen parasta. Suomen Sofia Hämäläinen oli 29:s. Irlannin Dun Laoghairessa on tällä viikolla purjehdittu ILCA 6 -luokan MM-kilpailut, jossa Suomen edustajan Monika Mikkolan kisa keskeytyi keskiviikkona. iQFoil-luokan tulokset: https://2026iqworldsweymouth.sailti.com/en/default/races/race-resultsall ILCA 6 -luokan tulokset: https://www.sailwave.com/results/2026ilca6women.htm Sailing Team Finlandin kilpailukalenteri 2026 30.3.–4.4. Sailing Grand Slam – Palma 20.–25.4. Sailing Grand Slam – Hyères 12.–17.5. 49er & Nacra 17 MM-kisat – Quiberon, Ranska 17.–22.5. ILCA 6 & ILCA 7 EM-kisat – Kaštela, Kroatia 18.–23.5. iQFoil EM-kisat – Portimão, Portugali 20.–28.6. Sailing Grand Slam – Kieler Woche, Saksa 7.–12.7. 49er &
Veneilyn viikkokatsaus 37/2026: Suomen mestaruuksia jaettiin viikonloppuna, alkavalla viikolla kauden viimeiset MM-kisat7.9.2026 14:28:59 EEST | Tiedote
Joonas Harju Suomen ja Pohjoismaiden mestaruuteen Finnjollissa Tampereella Näsijärvellä purjehdittiin tänä viikonloppuna Finnjolla-luokan avoimet Suomen- ja Pohjoismaiden mestaruuskilpailut. Vaihtelevissa olosuhteissa voittajaksi purjehti järjestävän seuran, Tampereen Pursiseuran, Joonas Harju. Tiukan vastuksen hänelle antoi Nyländska Jaktklubbenin Mikael Hyryläinen, joka hävisi voittajalle vain yhden pisteen. Voittotaistelu jäi viimeiseen lähtöön ja viimeisen lähdön viimeiseen vastatuuliosuuteen, jossa vain muutama sentti ratkaisi voiton Joonas Harjun eduksi. Kolmannelle sijalle purjehti niin ikään tamperelainen, Näsijärven Purjehdusseuraa edustava Otto Dahlberg. Joonas Harju on nuoresta iästään huolimatta saavuttanut jo kaksi kertaa aikuisten SM-pronssin Finnjolla-luokassa ja on vuoden 2025 Pohjoismaiden mestari. Hänellä on myös nuorten sarjan MM-hopeaa. Ensi vuoden päätavoitteekseen hän mainitsee maailmanmestaruuskilpailut Ranskassa. Kolmipäiväisessä kilpailussa purjehtijat saivat m
Olympiapurjehdus: Purjehduksen MM-kisat jatkuvat Dublininlahdella ja Weymouthissa4.9.2026 14:05:21 EEST | Tiedote
Naisten ILCA 6 -luokan MM-kilpailut kisataan maanantaista 7.9. alkaen Dun Laoghairessa, jossa viime viikolla jaettiin miesten ILCA-mestaruudet. Samaan aikaan Iso-Britanniassa Weymouthissa käynnistyvät purjelautailun MM-kilpailut. Suomea edustavat ILCA 6 -luokassa Monika Mikkola ja purjelautailussa Sofia Hämäläinen. Molemmat odottavat jo innolla kisaviikkoa ja lähtevät mukaan hyvissä tunnelmissa. "Luvassa on varmasti aika vaihtelevaa ja kovaa keliä, kun Irlannissa ollaan. Toivotaan myös kevyempiä päiviä, joihin olisi kiva saada onnistumisia. Tarkoitus on tehdä omaa parasta ja katsoa sitten, mihin se riittää," Mikkola kertoi. "On ollut hyvä päästä treenaamaan Weymouthissa ennen kisoja ja valmistautumaan rauhassa. Tavoitteena on tietysti lähteä parantamaan viime kauden sijoitusta ja katsoa, mihin asti tällä kertaa pystyn taistelemaan. Olen tyytyväinen, jos saan purjehdittua tasaisen ja ehjän viikon," kommentoi Hämäläinen. ILCA 6 -luokan menoa voi seurata täällä: https://2026ilca6women.ilc
Veneilyn viikkokatsaus 36/2026: Laukkanen paras suomalainen MM-kisoissa, Purjehdusliigassa jaettiin loput finaalipaikat31.8.2026 15:13:46 EEST | Tiedote
Laukkanen paras suomalainen ILCA 7 -luokan MM-kisoissa ILCA 7 -luokan MM-kilpailut päättyivät Dun Laoghairessa Irlannissa. Nooa Laukkanen oli parhaana suomalaisena 18:s, Kaarle Tapper 30:s ja Valtteri Uusitalo 31:s. – Olen iloinen tasaiseen suoritukseeni. Olen treenannut systemaattisesti ja sain vietyä sitä tekemiseeni. Tästä on hyvä jatkaa työtä ja nousujohteisesti kohti ensi vuoden MM-kisoja Brasilian Fortalezassa, Laukkanen sanoi. Valmentaja Rodie Van Mackelenbergin mukaan kilpailu ja olosuhteet olivat haastavat, ja tasaisia tuloksia oli vaikea tehdä. Valmentaja näkee kilpailussa myös paljon myönteistä. Hänen mukaansa erityisesti Laukkasen ja Uusitalon kehitys harjoituskaudella työstetyissä asioissa näkyi, vaikka lopputulokset eivät täysin vastanneet tehtyä työtä. – Tiedämme, missä onnistuimme ja missä pitää vielä kehittyä, jotta pystymme näyttämään maailmalle näiden upeiden suomalaisten purjehtijoiden koko potentiaalin. Koko jutun voit lukea täältä. Kalev Yacht Clubille voitto Purj
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme