Vihreät - De Gröna

Vihreiden Hopsu: Vaalirahoituksen ennakkoilmoituksesta tehtävä pakollinen – avoimuus ehkäisee korruptioriskejä

21.7.2026 14:03:31 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Jaa

Vihreiden kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu on jättänyt lakialoitteen, jolla vaalirahoituksen ennakkoilmoituksesta tehtäisiin pakollinen kaikille ilmoitusvelvollisille ehdokkaille. Hopsun mukaan uudistus vahvistaisi vaalirahoituksen avoimuutta ja ehkäisisi korruptioriskejä.

Inka Hopsu.
Inka Hopsu.

Garden Helsinki -hankkeen ympärillä käyty keskustelu on nostanut esiin kysymyksiä poliittisesta vaikuttamisesta ja päätöksenteon avoimuudesta. Hopsun mukaan avoimuutta on lisättävä ennakoivasti, ei vasta epäselvyyksien jälkeen.

– Äänestäjillä on oikeus tietää jo ennen vaaleja, millaisen rahoituksen varaan ehdokkaan kampanja rakentuu. Avoimuus antaa mahdollisuuden arvioida ehdokkaiden mahdollisia sidonnaisuuksia ennen äänestyspäätöstä, Hopsu sanoo.

Nykyisin vaalirahoituksen ennakkoilmoitus on vapaaehtoinen, minkä vuoksi vain osa ehdokkaista kertoo rahoituksestaan ennen vaaleja.

– Nykyinen järjestelmä ei kohtele äänestäjiä yhdenvertaisesti. Kaikkien ehdokkaiden vaalirahoitussuunnitelmien pitäisi olla samalla tavalla julkisia ennen vaaleja, Hopsu toteaa.

Lakialoitteessa ehdotetaan, että kaikki ilmoitusvelvolliset ehdokkaat toimittaisivat ennakkoilmoituksen Valtiontalouden tarkastusvirastolle viimeistään vaalipäivää edeltävänä päivänä.

-Vapaaehtoinen ilmoitusmahdollisuus ei riitä. Vapaaehtoisuus on nyt johtanut tilanteeseen, ettei esimerkiksi pääministeri itse ole ehtinyt tai katsonut tarpeelliseksi ennakkoilmoitusta tehdä, Hopsu huomauttaa.

Hopsu vetoaa pääministeri Petteri Orpoon, että hallitus vie lakiuudistusta eteenpäin.

– Garden-keskustelun myötä hallituksen on viimeistään osoitettava olevansa valmis konkreettisiin toimiin, joilla poliittisen päätöksenteon avoimuutta ja luotettavuutta Suomessa voisi vahvistaa, Hopsu vaatii.

Hopsun mukaan avoimuuden vahvistaminen edellyttää myös muita toimia, joita mm. oikeusministeriö on koonnut ehdotuksina korruption ehkäisytyöhön.

– Pidän tärkeänä myös vihreiden kansanedustaja Hanna Holopaisen esitystä ministereille, poliittisille erityisavustajille ja ylimmille virkamiehille järjestettävästä säännöllisestä korruptionvastaisesta koulutuksesta. Luottamus demokratiaan rakentuu avoimuudesta ja yhteisistä pelisäännöistä, Hopsu sanoo.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Vihreiden Hanna Holopainen: Onko hallituksen suurin panostus kouluihin osoittautumassa pannukakuksi?7.8.2026 15:08:36 EEST | Tiedote

Hallitus on toteuttanut oppimisen tuen uudistuksen, jonka oli tarkoitus vahvistaa lasten ja nuorten kouluissa saamaa tukea. Nyt näyttää siltä, että jopa puolessa kunnista on vaikeuksia tarjota lasten ja nuorten tarpeiden mukaista tukea ja osassa kuntia jopa lakkautetaan erityisluokkia. Vihreiden kansanedustaja Hanna Holopainen vaatii, että hallitus ryhtyy korjaaviin toimenpiteisiin.

Vihreiden Pitko: Hallituksen kalastusstrategia ja vesivoimapolitiikka uivat eri suuntiin6.8.2026 15:17:17 EEST | Tiedote

Vihreiden varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Jenni Pitko arvostelee hallituksen ristiriitaista vesistöpolitiikkaa. Hallitus tavoittelee Suomesta Euroopan johtavaa kalastusmatkailumaata, mutta samaan aikaan sen vesilakiesitys hidastaa vaelluskalojen nousureittien avaamista vuosikymmenillä. Pitko vaatii vesilakiin sitovaa aikataulua vaelluskalojen nousuesteiden purkamiseksi ja vesivoimalupien tarkistamiseksi.

Vihreiden Fatim Diarra: Suomen ei pidä unohtaa omaa menestystarinaansa – maksuton korkeakoulutus kuuluu myös tuleville sukupolville5.8.2026 16:12:05 EEST | Tiedote

Keskustelu korkeakoulutuksen tulevaisuudesta on ottanut huolestuttavan suunnan. Hallituksen suunnittelemat muutokset eivät ole yksittäisiä teknisiä uudistuksia, vaan ne näyttävät olevan osa kehitystä, joka vie Suomea askel askeleelta pois maksuttoman korkeakoulutuksen periaatteesta. Ministeri on vakuuttanut, että ensimmäinen korkeakoulututkinto säilyy maksuttomana vuoteen 2040 asti, samalla kun hallitus valmistelee muutoksia, jotka mahdollistaisivat kokonaisen tutkinnon suorittamisen maksullisena avoimessa korkeakoulussa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye