Ansiopäivärahan saajien määrä kasvoi heinäkuun alkupuoliskolla, mutta jäi yhä selvästi aiempia kesiä pienemmäksi
23.7.2026 06:38:00 EEST | Avoin työttömyyskassa, A-kassa | Tiedote
Avoimessa työttömyyskassassa ansiopäivärahan saajien määrä on ollut tänä kesänä selvästi pienempi kuin kahtena edellisenä vuonna. Heinäkuun puoliväliin mennessä ansiopäivärahaa oli maksettu 12 136 Avoimen työttömyyskassa jäsenelle. Saajia oli 1 211 enemmän kuin kesäkuun vastaavana ajankohtana. Lomautettuja oli lähes neljännes päivärahan saajista.

Heinäkuun puoliväliin mennessä ansiopäivärahaa saaneiden määrä kasvoi 11,1 prosenttia kesäkuun puoliväliin verrattuna. Kesäkuun puolivälissä päivärahaa oli maksettu 10 925 jäsenelle ja koko kesäkuun aikana yhteensä 16 530 jäsenelle.
Saajamäärä laskenut viimevuodesta
Edellisvuoteen verrattuna saajien määrä oli kuitenkin pienempi. Vuoden 2025 heinäkuun puolivälissä ansiopäivärahaa oli saanut 12 911 jäsentä. Tämän vuoden määrä on 775 saajaa eli 6,0 prosenttia pienempi.
Lomautettuja lähes neljännes saajista
Lomautusajan päivärahaa oli maksettu heinäkuun puoliväliin mennessä 2 887 jäsenelle. Lomautettujen osuus kaikista ansiopäivärahan saajista oli 24 prosenttia.
Heinäkuun alkupuoliskon luvut osoittavat, että ansiopäivärahan saajien määrä on kasvanut alkukesään verrattuna, vaikka se jää edelleen viime vuoden vastaavan ajankohdan tasosta. Vielä on vaikea ennakoida, miten työttömyystilanne tulee kehittymään kausitöiden päätyttyä. Tyypillisesti hakijamäärät nousevat kassassa loka-marraskuun paikkeilla.
– Hakemusmäärät ovat olleet tänä kesänä kokonaisuudessaan maltilliset. Hakemusten käsittely on ollut kassassa sujuvaa. Parhaimmillaan käsittelyaika on ollut vain yhden päivän ja pääosin hakemukset on käsitelty kesän aikana muutamassa päivässä. Käsittelyaika on jäsenillemme tärkein asia, koska monelle etuuden nopea maksu on kriittinen tekijä oman talouden kannalta, kertoo Avoimen työttömyyskassan hallintojohtaja Kaisa Tikka.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kaisa TikkaHallintojohtaja, Avoin työttömyyskassa A-kassa
Puh:050 411 5769kaisa.tikka@a-kassa.fiLinkit
Lisätietoa julkaisijasta
Avoin työttömyyskassa A-kassa on kaikille palkansaajille avoin, yleinen työttömyyskassa. A-kassa on yksi Suomen suurimmista työttömyyskassoista. Yhdessä ammattiliittojen kanssa A-kassa muodostaa jäsenilleen vankan turvan työelämän eri käänteisiin. Ammattiliitot antavat turvaa työelämään, me A-kassassa työttömyyden varalta. Valtaosa jäsenistämme kuuluu kassan lisäksi myös ammattiliittoon.
Työttömyyskassa maksaa jäsenilleen ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa, liikkuvuusavustusta ja muutosturvarahaa. A-kassa tukee jäseniään myös työllisyyspalveluilla, jotka helpottavat työnhakua ja nopeuttavat uudelleentyöllistymistä.
Keskustoimistomme sijaitsee Helsingissä.
Olemme monialainen työttömyysturvan asiantuntija. Monta työtä, monta alaa – yksi työttömyyskassa!
A-kassa.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avoin työttömyyskassa, A-kassa
Jäsenet arvostavat A-kassan sähköisiä palveluita – henkilökohtaisen tuen tarve kuitenkin korostuu22.6.2026 07:36:05 EEST | Tiedote
Avoimen työttömyyskassan A-kassan tuoreen jäsentutkimuksen mukaan jäsenet ovat edelleen tyytyväisiä kassan palveluihin. Erityistä kiitosta saavat A-kassan sähköiset palvelut, joiden helppous, sujuvuus ja asiantuntevuus arvioidaan korkealle. Samalla jäsenet kuitenkin toivovat entistä enemmän henkilökohtaista neuvontaa tilanteissa, joissa työura tai työsuhde poikkeaa tavanomaisesta.
A-kassan ansiopäivärahan saajamäärä putosi lähes viidenneksen – pitkäaikaistyöttömyyden kasvusta ei merkkejä17.6.2026 07:37:00 EEST | Tiedote
Avoimen työttömyyskassan A-kassan ansiopäivärahan saajamäärä jatkoi toukokuussa jyrkkää laskuaan ja oli lähes viidenneksen pienempi kuin vuotta aiemmin. Samalla ansiopäivärahan enimmäisajan täyttäneiden määrä ei kuitenkaan ole kasvanut, mikä viittaisi siihen, ettei A-kassan jäsenten pitkäaikaistyöttömyys ole lisääntymässä.
Ansiopäivärahan saajamäärä putosi yli 17 prosenttia viime vuoteen verrattuna21.5.2026 07:41:16 EEST | Tiedote
Huhtikuussa Avoimen työttömyyskassan ansiopäivärahan saajamäärä jatkoi selvää laskuaan. Saajia oli yli 17 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin, ja myös hakemusmäärät putosivat voimakkaasti. Toukokuun puolivälin tiedot viittaavat siihen, että laskusuunta jatkuu edelleen. Lomautusajan päivärahaa saavien määrä laski niin ikään, mutta lomautettujen osuus kaikista päivärahan saajista on edelleen varsin korkea, 37 prosenttia.
Työnhaku jumittuu helposti samaan kaavaan – oma osaaminen voi sopia yllättävän moneen tehtävään19.5.2026 07:25:00 EEST | Tiedote
Työnhakija rajaa työnhaun usein tuttuun ja turvalliseen: oman alan tehtäviin, tuttuihin työnimikkeisiin ja aiemmin tehtyä työtä vastaaviin rooleihin. A-kassan mukaan tämä voi kuitenkin kaventaa merkittävästi työllistymisen mahdollisuuksia.
Kaikki hakevat samoihin paikkoihin – työn voi löytää nopeammin, kun katsoo hieman kauemmas22.4.2026 07:25:00 EEST | Tiedote
Työnhakua laajentamalla ei lisäänny pelkästään avoimien työpaikkojen määrä – myös mahdollisuudet työllistyä voivat parantua. A-kassan mukaan kilpailu työpaikoista voi olla selvästi pienempää, kun hakua ei rajaa vain omaan lähialueeseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme