Nastolan ABC:lle ja S-marketille uudet sähköautojen latausasemat
30.7.2026 12:32:00 EEST | Osuuskauppa Hämeenmaa | Tiedote
Nastolan ensimmäinen sähköautojen latausasema aukesi perjantaina 24. heinäkuuta ABC Nastolaan. Toinen latausasema on jo valmistelussa S-market Nastolan yhteyteen.

ABC Nastolan latauskentällä on kuusi suurteholatauspistettä, ja aseman kokonaisteho on 600 kW. Kahdelle latauspisteelle voi ajaa peräkärryn tai asuntovaunun kanssa.
”Nastolaan on pitkään toivottu omaa latausasemaa. ABC:n ja S-marketin latausasemat palvelevat paikallisia asukkaita, matkailijoita ja kaikkia tien päällä liikkujia. ABC:llä kannattaa suunnata latauksen ajaksi ravintolaan syömään tai kahville, ja S-marketilla autoa voi ladata kätevästi kauppareissun aikana”, kertoo ryhmäpäällikkö Tero Hänninen Osuuskauppa Hämeenmaalta.
Laajentuvalle marketille neljä latauspistettä
S-market Nastolan yhteyteen tulee neljä suurteholatauspistettä, ja latausaseman kokonaisteho on 200 kW. Asema avataan elokuussa.
S-market Nastolaan rakennetaan parhaillaan 1 400 neliömetrin kokoista laajennusosaa. Lisätila mahdollistaa valikoiman kasvattamisen lähes kaikissa tuoteryhmissä, erityisesti tuoretuotteissa. Laajennuksen on tarkoitus valmistua helmikuussa 2027.
”Hämeenmaan latausverkosto on kasvanut merkittävästi viimeisten parin vuoden aikana samalla, kun Suomen autokanta on sähköistynyt. Meillä on Suomen suurimmat latauskentät, ja verkostomme on kokonaisuudessaan laaja ja hyvien kulkuyhteyksien varsilla”, Hänninen summaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tero HänninenABC-ryhmäpäällikkö
Puh:040 673 4393tero.1.hanninen@sok.fiTietoa julkaisijasta
Hämeenmaa – 179 000 asiakasomistajan omistama paikallinen yritys
Osuuskauppa Hämeenmaa toimii Kanta- ja Päijät-Hämeessä, 21 kunnan alueella. Hämeenmaa on alueensa suurin yritys, joka työllistää noin 3 250 työntekijää. Osuuskaupan omistavat sen asiakasomistajat, ja Hämeenmaalla omistajia on jo yli 179 000. Edullisten ja luotettavien kauppapalvelujen lisäksi omistajuus palkitsee muun muassa kuukausittaisena Bonuksena. Tuloksensa Hämeenmaa käyttää jäsentensä palveluiden ja verkostonsa kehittämiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Hämeenmaa
Hämeenmaan päälliköille valtakunnallista tunnustusta S-Päällikköpäivässä7.9.2026 09:20:00 EEST | Tiedote
Kotkassa lauantaina 5.9. järjestetyssä S-ryhmän valtakunnallisessa S-Päällikköpäivässä palkittiin työssään menestyneitä Ässäpäälliköitä. Palkittujen päälliköiden joukossa oli Lahden El Toro -ravintolan ravintolapäällikkö Jenni Torkkel ja Lahden S-market Hennalan marketpäällikkö Pasi Salovaara.
Smash burgereita, mezelautasia ja sormisyötäviä – ABC Nastola testaa uutta ravintolavalikoimaa1.9.2026 10:30:00 EEST | Tiedote
ABC Nastola on mukana neljän liikennemyymälän Fast Casual -pilotissa. Sen tavoitteena on selvittää, miten selkeämmin jäsennelty valikoima vastaa asiakkaiden erilaisiin ruokailutarpeisiin ja millaisia vaikutuksia uudella valikoimalla on ABC Nastolalle.
Pakettiautojen ja peräkärryjen vuokrauspalvelu aloittaa Hämeenlinnassa31.8.2026 12:11:22 EEST | Tiedote
Rent it -vuokrauspalvelu aloittaa Hämeenlinnan ABC Pesukatu Tiiriössä 1. syyskuuta. Palvelun tavoitteena on tehdä pakettiautojen ja peräkärryjen vuokraamisesta mahdollisimman helppoa.
Riihimäen keskustan S-marketin rakentaminen käynnistyy27.8.2026 09:59:29 EEST | Tiedote
Ydinkeskustaan rakennettava kiinteistö on kooltaan 3 500 neliömetriä. Rakennuksen julkisivun arkkitehtuuri on saanut vaikutteita ympäröivästä kaupunkikeskustasta.
Ruokarobotti on liikenteessä tarkkaavainen ja koulujen alkaessa muistuttaa: ole sinäkin11.8.2026 12:08:00 EEST | Tiedote
Liikenneturvan tuoreessa kyselyssä* lähes kolmasosa autoilijoista kertoi, että liikenteen seuranta auton ratissa on heikentynyt ainakin kerran puhelimen käytön takia. Nyt on aika ottaa tarkkaavaisuus ratissa tavaksi ja jättää puhelin laukkuun tai taskuun, sillä pienet koululaiset aloittavat koulutiensä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme