Kuninkuusravien perjantaina pelattiin 30 prosenttia viime vuotta enemmän – Kukaan ei saanut Toto75-riviä kiinni
31.7.2026 20:31:02 EEST | Veikkaus Oy | Tiedote
Teivon Kuninkuusravit alkoivat perjantaina. Tapahtuman Toto-pelivaihto kasvoi perjantain osalta peräti 30 prosenttia viime vuoden Kuninkuusravien perjantaihin verrattuna.

- Aloitus viikonlopulle oli todellakin lupaava. Raviurheilun ja Toto-pelien juhlaviikonloppu käynnistyi heti upeasti, Veikkauksen Head of Toto Juha Ahjolinna iloitsee.
- Erityisesti Toto75-peli ja Toto4-peli ylittivät avauspäivänä odotuksemme. Myös lähtökohtaisissa peleissä oli nousua viime vuoden Kuninkuusravien perjantaihin verrattuna. Kasvua oli kaikissa myyntikanavissamme, ja myös Teivon radalla asiakkaita oli ilahduttavan paljon, Ahjolinna jatkaa.
Viikonlopun ensimmäinen Toto75-rivi oli niin vaikea, että yksikään pelaaja ei saanut täysosumaa. Ylimmän voittoluokan jakamattomat varat jaetaan pelaajille tulevina viikkoina Suomen Toto75-kohteissa.
- Huomiselle Kuninkuusravien lauantaille Teivon Toto75-peliin on jo aiemmin lukittu 200 000 euron muhkea jackpot, ja kunkkarisunnuntaille 100 000 euron jackpot. Tämän illan tulos tarkoitti sitä, että jackpot-rahaa on tarjolla myös Kuninkuusravien jälkeisissä kohteissa.
- Jackpot-rahaa lisätään 100 000 euroa kerralla Toto75-kohteisiin, mutta huomisen osalta on tehty poikkeus. Kunkkarilauantain kohde on vuoden pääkohde Suomen Toto75-peleistä ja sen jackpot on 200 000 euroa.
Mikäli huomenna Teivon Kuninkuusravien Toto75-pelissä löytyisi vain yksi täysosuma, se tarkoittaisi noin puolen miljoonan euron pelivoittoa. Kyseessä olisi yksi Kuninkuusravien historian toiseksi suurin voitto. Historian suurin Kuninkuusravien Toto75-voitto on vuodelta 2012. Silloin kaksi kaverusta voittivat Mikkelin Kuninkuusraveista 996 173 euron potin.
Teivon Kuninkuusravien perjantain suurimmat voitot olivat Toto4-pelistä tulleet kolme 8 045 euron pottia. Voitot osuivat kymmenen osuuden nettiporukkapeliin, nettipelaajalle Raumalle ja viiden osuuden porukkapeliin.
Lauantain Teivon Kuninkuusravien Toto75-pelin peliaika päättyy klo 15. Teivon Kuninkuusravit näkyvät suorina studiolähetyksinä Veikkauksen TotoTV:ssä.
Suomen Toto75-pelien seuraavat varmistuneet jackpotit ovat:
Teivo Kuninkuusravit lauantai 1.8. – jackpot 200 000 euroa
Teivo Kuninkuusravit sunnuntai 2.8. – jackpot 100 000 euroa
Vermo Derby-karsinnat keskiviikko 5.8. – jackpot 100 000 euroa
Ylivieska Ruunaruhtinas lauantai 8.8. – jackpot 100 000 euroa
Pori keskiviikko 12.8. – jackpot vähintään 19 491 euroa (potti voi kasvaa, mikäli tulevilla kierroksilla jokin voitoluokka pelissä ei toteudu)
Veikkauksen asiantuntijat Head of Toto Juha Ahjolinna ja viestintäpäällikkö Ilkka Nisula antavat lisätietoja ja ovat haastateltavissa Kuninkuusravien Toto-pelaamisesta. Haastattelupyynnöt Ilkka Nisula puh. 0400218259 tai e-mail: ilkka.nisula@veikkaus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Veikkauksen mediapalvelu, puh. 09 4370 7000
ma, ke-to: klo 8–21
ti: klo 8–22
pe: klo 8–23
la: klo 9–12 ja klo 20–22
su: klo 10–15
Linkit
Veikkaus on jokaisen suomalaisen peliyhtiö. Pyrimme jatkuvasti paremmaksi joka mittarilla. Intohimonamme on parempi pelaaminen, jotta pelaajamme viihtyisivät joka solullaan. Toimintaamme ohjaavat arvot – välittäminen, yhdessä tekeminen ja rohkeus – ja vastuullisuus on keskeinen osa pelaajakokemuksen kehittämistä ja päivittäistä toimintaamme. Tavoitteemme on olla arvostettu ja menestyvä kansainvälinen rahapelialan toimija.
PAREMMAN PELIN PUOLESTA – VEIKKAUS
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Veikkaus Oy
Loton potti kasvaa jo 11 miljoonaan euroon31.10.2026 22:43:22 EET | Tiedote
Illan arvonnassa ei löytynyt yhtään täysosumaa, joten ensi lauantaina Lotossa on tarjolla 11 miljoonan euron potti.
Suomeen jälleen Eurojackpotin suurvoitto30.10.2026 22:25:47 EET | Tiedote
Eurojackpotin perjantaisessa arvonnassa ei löytynyt yhtään täysosumaa, joten pelin potti nousee noin 33 miljoonaan euroon. Illan arvonnassa löytyi jälleen yksi suurvoitto Suomesta. Suurvoiton tuonut rivi oli pelattu Varsinais-Suomessa.
Veikkaus to launch new Viabet brand in Finland and Denmark through commercial partnership with Viaplay29.10.2026 09:15:00 EET | Press release
Veikkaus has signed a commercial agreement with Viaplay Denmark and Viaplay Finland to launch Viabet, a new gaming brand developed, owned and operated by Veikkaus, in Finland and Denmark from 1 July 2027.
Veikkaus laajenee Suomen ulkopuolelle ja tuo Viabet-brändin Suomen ja Tanskan markkinoille – taustalla kumppanuus Viaplayn kanssa29.10.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Veikkaus tuo uuden Viabet-rahapelibrändin Suomen ja Tanskan markkinoille 1. heinäkuuta 2027. Taustalla on kaupallinen yhteistyösopimus Viaplayn Tanskan ja Suomen yhtiöiden kanssa. Viabet on Veikkauksen kehittämä ja omistama brändi, jonka toiminnasta yhtiö myös vastaa.
Etelä-Savoon miljoonavoitto Milli-pelistä – Eurojackpotissa perjantaina jaossa 24 miljoonaa euroa27.10.2026 22:41:58 EET | Tiedote
Tiistaina arvotussa Eurojackpotissa ei löytynyt täysosumaa, joten tämän viikon perjantaina tarjolla on 24 miljoonan euron potti. Illan suurimman suomalaisvoiton tarjoili Milli.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme