Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Heinonen: Itärajan raja-aita pidettävä suljettuna myös afrikkalaisen sikaruton takia

2.8.2026 12:03:25 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa

Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen pitää välttämättömänä, että itärajalle tehdyn aidan riistaportit pidetään nyt kiinni pidempiaikaisesti. Alun perin välineellistetyn maahantulon estämiseksi tehty raja-aita on tärkeässä roolissa myös villisikojen levittämän afrikkalaisen sikaruton torjunnassa.

Timo Heinonen. Kuvaaja: Kristian Tervo.
Timo Heinonen. Kuvaaja: Kristian Tervo.

– Pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallitus on tehnyt historiamme suurimmat satsaukset afrikkalaisen sikaruton torjumiseksi, mutta tästä huolimatta tauti näyttää päässeen leviämään Suomeen. Näyttää ilmeiseltä, että nyt kuolleet eläimet kuuluvat Suomen ja Venäjän rajan yli kulkevaan populaatioon. Tässä valossa riistaporttien pitkäaikaisempi sulku on perusteltua ja tärkeää, toteaa Timo Heinonen.

Afrikkalainen sikarutto on tähän saakka saatu pidettyä poissa Suomesta aktiivisella yhteistoiminnalla, jossa tärkeässä roolissa ovat olleet erityisesti suomalaiset metsästäjät.

– Olemme eduskunnassa valtiovarainvaliokunnan johdolla osoittaneet varoja tähän metsästäjien tekemään tärkeään työhön, minkä lisäksi olemme säädöksillä sallineet mm. pimeänäkölaitteiden käytön villisikojen kohdalla koko maassa, Timo Heinonen toteaa.

Heinonen sanoo ymmärtävänsä, että riistaeläinten luontaisia liikkumis- ja vaellusreittejä pitää pyrkiä ylläpitämään, mutta tällä hetkellä Venäjän tilanne asettaa tälle haasteita.

– Ruokavirasto ei ole esimerkiksi enää vuoden 2022 jälkeen saanut tietoja Venäjän mahdollisista sikaruttotartunnoista eikä Venäjän ole kerrottu raportoineen mahdollisista sikaruttotartunnoista myöskään Maailman eläintautijärjestö WOAH:lle. Venäjä toimii tässäkin vastuuttomasti ja yhteisiä sääntöjä rikkoen, toteaa Heinonen, joka on myös itse aktiivinen metsästäjä.

Afrikkalaisen sikaruton saamiseksi kuriin ja pois Suomesta on aloitettu mittavat toimet. Mitä nopeammin tässä onnistutaan, sitä pienemmäksi taloudellinen vahinko jää veronmaksajille ja myös kotimaiselle ruuantuotannolle.

– Ruotsi onnistui vastaavassa tehtävässä esimerkillisen hyvin silloin, kun afrikkalaista sikaruttoa siellä havaittiin. Samalla meillä kuitenkin on myös Euroopasta esimerkkejä tapauksista, joissa torjunnassa ei ole onnistuttu ja sikaruton vaikutukset ovat olleet hyvin pitkäaikaisia. Kaikkien tulee ottaa tämä tilanne nyt vakavasti ja noudattaa erittäin tarkasti kaikkia määrättyjä rajoituksia ja kieltoja, mutta myös suosituksia.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kauma: Epäilijöistä huolimatta valinnanvapauskokeilu on onnistunut ja pidetty uudistus5.8.2026 15:05:38 EEST | Tiedote

Yli 65-vuotiaiden valinnanvapauskokeilua laajennetaan. Kuukausi sitten kokeiluun kuuluvien tutkimusten valikoima kasvoi 20 uudella tutkimuksella, ja vuoden 2027 alusta kokeiluun on tulossa lisää parannuksia. Tavoitteena on nopeuttaa hoitoon pääsyä, parantaa hoidon jatkuvuutta ja vastata entistä paremmin ikääntyneiden tarpeisiin. Valinnanvapauskokeilu on tuonut tuhansille 65 vuotta täyttäneelle mahdollisuuden hakeutua yksityiselle yleislääkärille julkisen terveydenhuollon asiakasmaksun hinnalla.

Velkajarruvetäjä: Suomen taloudessa tapahtuu nyt vuosikausia odotettu muutos – ”Talouden kuntokuuri tuottaa tulosta”5.8.2026 12:07:42 EEST | Tiedote

Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja puolueiden yhteisen velkajarrutyöryhmän puheenjohtaja Ville Valkonen näkee vuosikausia odotetun ja Orpon hallituksen käynnistämän rakennemuutoksen olevan nyt vauhdissa Suomen taloudessa. Yksityinen sektori ja kansantalous kasvavat samalla, kun suuria julkisia menoja saadaan pienennettyä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye