Metsästäjien noudatettava tarkoin viranomaisohjeita sikaruttoalueella Kaakkois-Suomessa
3.8.2026 15:50:10 EEST | Suomen Metsästäjäliitto ry | Uutinen
Ruokavirasto ilmoitti afrikkalaisen sikaruton löytymisestä Suomessa torstaina 30. heinäkuuta. Metsästäjien tulee noudattaa Ruokaviraston afrikkalaista sikaruttoa (ASF) koskevia määräyksiä ja ohjeita, muistuttaa Metsästäjäliitto.

Ohjeistuksen mukaan metsästys on kielletty tartuntavyöhykkeellä, johon kuuluvat Virolahden ja Miehikkälän kunnat kokonaan sekä Lappeenrannan kaupungista Lappeenrannan Vainikkalan asemalle johtavan rautatien etelänpuoleinen alue.
Tartuntavyöhykkeellä on metsästyksen ohella kiellettyä koirien ulkoilutus muutoin kuin teitä pitkin kytkettynä. Vyöhykkeellä ei saa järjestää koiratapahtumia, kuten koirakokeita, koiranäyttelyitä ja muita vastaavia tapahtumia.
Vain Ruokaviraston järjestämä metsästys sallittu tartuntavyöhykkeellä
Luonnonvaraisten villisikojen ja kaikkien muiden eläinlajien metsästys on kielletty tartuntavyöhykkeellä. Kielto ei koske Ruokaviraston järjestämää luonnonvaraisten villisikojen metsästystä alueella. Metsästäjien on toimitettava seurantanäytteet kaikista ammutuista luonnonvaraisista villisioista tutkittavaksi afrikkalaisen sikaruton varalta.
Riistanruokinta on tartuntavyöhykkeellä kielletty. Se tarkoittaa, että luonnonvaraisten villisikojen ruokinta on kielletty paitsi Ruokaviraston järjestämänä. Muiden luonnonvaraisten eläinten ruokinta on pääsääntöisesti kielletty.
Tartuntavyöhykkeen sisällä sijaitsevalla ydinalueella on edellä todetun lisäksi kiellettyä kaikenlainen sienestys ja marjastus sekä liikkuminen maastossa, kuten pyöräily, juoksu ja retkeily muutoin kuin teitä pitkin.
Ruokaviraston asiaa koskeva päätös löytyy täältä.
Valtion odotetaan korvaavan metsästäjille toimet tartuntavyöhykkeellä
Viranomaiset järjestävät metsästäjien kanssa tartuntavyöhykkeellä kuolleiden villisikojen etsintää ja viranomaisten johtamaa villisikojen metsästystä. Toimien organisointi on parhaillaan käynnissä. Tästä viranomaiset antavat erilliset ohjeet.
Toimia on harjoiteltu vuosien mittaan ja tiedetään, että metsästäjillä on erinomaiset valmiudet toimia. ASF:ää käsittelevissä työryhmissä on todettu työn korvaamisen tarpeellisuudesta esimerkkeinä Viron ja Ruotsin tapaukset. Metsästäjäliitto odottaa ja edellyttää päätöksiä korvauksista. Toistaiseksi viranomainen ei ole ilmoittanut, millaisia korvauksia metsästäjille tullaan maksamaan.
Koko Suomessa villisikakanta pidettävä mahdollisimman pienenä
Kaakkois-Suomen sikaruttolöytö osoittaa nyt, mitä tapahtuu, jos joltakin alueelta löytyy afrikkalaista sikaruttoa. Kaikki toiminta maastossa estyy: kiellettyä on muun muassa metsätalous, luonnossa virkistäytyminen ja metsästys. Toimia sikaruttoalueella rajoitetaan, jotta villisiat eivät karkaisi alueelta levittämään tautia muualle. Maataloudelle ja erityisesti sianlihan tuotannolle afrikkalainen sikarutto aiheuttaa kymmenien miljoonien eurojen menetykset.
Metsästäjien ja metsästysseurojen on huolehdittava tartuntavyöhykkeen ulkopuolella kaikkialla Suomessa, että oman alueen villisikakanta pidetään mahdollisimman pienenä. Tartuntavyöhykkeen ulkopuolelle villisian metsästykseen ei ole tullut muutoksia ja Metsästäjäliitto kannustaa villisikojen tehokkaaseen pyyntiin.
Villisikaa esiintyy Suomessa eniten Kaakkois-Suomessa ja Itä-Uudellamaalla. Tihentymiä on lisäksi muuallakin Länsi- ja Etelä-Suomessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Teemu SimeniusJärjestöpäällikköMetsästäjäliitto
Puh:050 331 5330teemu.simenius@metsastajaliitto.fiToni PenttinenPuheenjohtajaMetsästäjäliitto, Kymen piiri
Puh:044 502 3875Kuvat

Suomen Metsästäjäliitto on valtakunnallinen metsästäjien etujärjestö, jonka jäseninä on noin 145 000 metsästäjää ja 2 700 metsästysseuraa. Tehtävämme on edistää metsästystä, luontoelämyksiä ja luonnonvarojen kestävää käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Metsästäjäliitto ry
Ratkaisuja vesilintujen taantumaan – Erävedet-seminaari kokoaa asiantuntijat yhteen3.7.2026 08:57:19 EEST | Uutinen
Vesilintukannat ovat taantuneet Suomessa merkittävästi viimeisen 30 vuoden aikana. Koska Suomi on Euroopan keskeisimpiä vesilintujen pesimäalueita, asialla on laaja, kansainvälinen merkitys. Metsästäjäliiton Erävedet-seminaari kokoaa 17.8.2026 Tampereelle alan huippututkijat ja toimijat etsimään tutkittuun tietoon perustuvia ratkaisuja vesilintukantojen elvyttämiseksi.
Metsästäjät odottavat asetusta karhun kiintiöalueista ja -määristä2.7.2026 08:33:38 EEST | Uutinen
Maa- ja metsätalousministeriö antoi lausunnoille valtioneuvoston asetusluonnoksen karhun metsästyksen mahdollistamisesta alueellisiin kiintiöihin perustuen. Luonnos ei kuitenkaan määritä sitä, missä ja miten paljon karhuja voidaan metsästää tänä vuonna.
EU:n REACH-komitea hyväksyi lyijyhaulien käyttöä koskevan rajoitusehdotuksen26.6.2026 13:54:42 EEST | Uutinen
Euroopan unionin REACH-komitea äänesti 25.6.2026 komission ehdotuksesta, joka rajoittaa lyijyhaulien käyttöä metsästyksessä ja urheiluammunnassa. Äänestystulos oli tiukka: 17 jäsenvaltiota äänesti ehdotuksen puolesta, viisi vastusti sitä ja viisi pidättyi äänestämästä. Tästä huolimatta ehdotus hyväksyttiin määräenemmistöllä.
Luken susikannan arvio on varovainen25.6.2026 12:57:37 EEST | Uutinen
Metsästäjäliitto katsoo, että Luonnonvarakeskuksen (Luke) julkaisema susikannan kanta-arvio 2026 on aliarvio susien määrästä Suomessa. Luke arvioi susien määräksi 430, mikä on sama kuin vuosi sitten. Arviosta puuttuu reviirejä, vaikka alueilla on havaintoja laumasta ja jopa tämän kevään pennuista. Lähetämme tiedotteen uudelleen, sillä ensimmäisen kappaleen tietoja marraskuun susikannasta on korjattu koskemaan poronhoitoalueen ulkopuolisia susia.
Vasat turvaan niittokoneelta metsästyskoirien avulla18.6.2026 11:56:54 EEST | Uutinen
Etenkin alkukesästä heinäpellot olisi hyvä tarkastaa ennen niittoa tavalla tai toisella kauriinvasojen varalta. Tiukasti lymyävä vasa voi kuitenkin olla pelkälle ihmissilmälle hankala löytää. Riistaverinen koira ohjaajineen voikin olla maanviljelijälle suuri apu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme