YEL-UUDISTUS JÄÄMÄSSÄ SEKAVAKSI KOMPROMISSIKSI
5.8.2026 10:21:14 EEST | Mikro- ja yksinyrittäjät ry | Tiedote
Yrittäjän eläkelain uudistuksen lausuntokierros päättyy keskiviikkona 5. elokuuta. Mikro- ja yksinyrittäjät ry:n (MYRY) mukaan hallituksen esittämä YEL-uudistus yrittää kompromissiratkaisua, joka tarjoaa entistä vaikeaselkoisemman järjestelmän, ei perustu johdonmukaisesti yrittäjän todellisiin ansioihin, heikentää aloittavien yrittäjien asemaa, ei ratkaise kaikkein pienituloisimpien ongelmaa eikä edes vähennä valtion rahoitusvastuuta.

Ansiotulojen huomioiminen on oikea lähtökohta, mutta toteutus ei toimi
Kehysriihen jälkeen YEL-uudistus näytti etenevän lupaavasti. Hallitus linjasi, että yrittäjä voisi valita valinnanvapausmallissa YEL-työtulonsa perusteeksi verotettavat ansiotulonsa. Lisäksi luvattiin kohtuullista maksujoustoa ja mahdollisuutta keskeyttää maksut helpommin sairauden ajalta.
Hallituksen lopullisen esitysluonnoksen jälkeen optimismi on vaihtunut pettymykseen. Ansiotulojen osalta ehdotettu malli on niin jälkijättöinen, jäykkä ja monin paikoin rajoitettu, ettei se ole käytännössä toimiva.
– Yrittäjälle tarjotaan maksujensa perustaksi joko eläkeyhtiön laskennallista työtuloarviota kuten ennenkin, tai sitten vaihtoehtona on jopa kaksi vuotta vanhoja verotuksessa vahvistettuja ansiotulotietoja. Todellisiin ja ajantasaisiin ansioihin sekä maksukykyyn perustuvaa vaihtoehtoa ei edelleenkään ole, kritisoi MYRYn toiminnanjohtaja Liisa Hanén.
Yrittäjän tulot voivat muuttua nopeasti, mutta YEL-maksu ei muuttuisi niiden mukana
– Valinnanvapautta ei synny siitä, että yrittäjä saa valita kahdesta huonosti toimivasta ja jäykästä vaihtoehdosta ja sitten vielä pakotetaan pysymään siinä valinnassa vuosia, Hanén toteaa.
Vaikka uudistuksen yhtenä tarkoituksena on suojella pienituloisia yrittäjiä nykyisiltä liian korkeilta arvioon perustuvilta maksuilta, kaikkein pienituloisimmalle yrittäjälle se ei silti toisi muutosta. YEL-vakuuttamisen pohjalla säilyisi edelleen laskennallinen ja joustamaton vähimmäismaksu.
Käytännössä tämä tarkoittaa, että yrittäjä voi joutua maksamaan noin 200 euroa YEL-vakuutusmaksua kuukaudessa, vaikka yritystoiminnasta saadut tulot olisivat hyvin pienet tai niitä ei olisi lainkaan.
Eläkeyhtiön arvioon perustuvassa vaihtoehdossa YEL-työtulon yhteys todellisiin ansioihin taas jäisi hyvin väljäksi, sillä esityksen mukaan eläkeyhtiön vahvistaman YEL-työtulon tulisi olla vähintään 50 prosenttia yrittäjän ansiotuloista.
Järjestelmä voisi siis edelleen määrätä pienituloiselle hänen tuloihinsa nähden ylisuuren vähimmäismaksun, mutta sallii kuitenkin suuremmilla tulotasoilla YEL-työtulon jäämisen puoleen todellisista ansioista. MYRY ei pidä ratkaisua loppuun asti harkittuna.
MYRY on esittänyt, että myös YEL-vakuuttamisen alaraja sidottaisiin yrittäjän todellisiin ansioihin ja pienituloisimpien maksuihin rakennettaisiin kevennetty porrastus. Yrittäjä voisi arvioida kuluvan vuoden ansionsa ennakkoverotuksen tapaan ja muuttaa tilanteen mukaan.
Aloittavan yrittäjän asema heikkenee, valtion maksuosuus kasvaa
Esitysluonnoksessa ehdotetaan poistettavaksi kokonaan aloittavan yrittäjän 22 prosentin maksualennus. MYRY pitää ratkaisua huonona ja vaatii alennuksen säilyttämistä. Tilalle ehdotetut maksujoustot ja keskeytysvaihtoehdot ovat jäykkiä, vain harvalle toimivia, eivätkä kannusta yritystoiminnan aloittamiseen.
Uudistus ei myöskään vahvistaisi YEL-järjestelmän rahoitusta. Hallituksen vaikutusarvion mukaan ehdotetut muutokset kasvattaisivat valtion maksuosuutta yrittäjäeläkkeistä noin 80 miljoonalla eurolla vuoden 2033 tasossa.
– Lopputuloksena on entistä vaikeaselkoisempi järjestelmä, joka ei perustu johdonmukaisesti yrittäjän todellisiin ansioihin, heikentää aloittavien yrittäjien asemaa, ei ratkaise kaikkein pienituloisimpien ongelmaa eikä edes vähennä valtion rahoitusvastuuta. YEL-uudistus jää tällä esityksellä pahasti kesken ja on sekava kompromissi, Hanén sanoo suoraan.
MYRY pitää välttämättömänä uudistuksen jatkovalmistelua ja kestävän rahastointiratkaisun löytämistä YEL-järjestelmään.
Ehdotetun uuden lain on tarkoitus tulla voimaan 1.1.2028.
Lue MYRYn lausunto täältä: https://www.mikrojayksinyrittajat.fi/yel-lausunto-yrittajan-elakelakiin-liittyen-05082026
Lisätietoja: Liisa Hanén, Mikro- ja yksinyrittäjät ry:n toiminnanjohtaja
Yhteyshenkilöt
Liisa HanénToiminnanjohtajaMikro- ja yksinyrittäjät ry (MYRY)
Puh:0405870947Puh:0405870947liisa.hanen@mikrojayksinyrittajat.fiwww.mikrojayksinyrittajat.fiKuvat

Mikro- ja yksinyrittäjät ry (MYRY)
MYRY on vuonna 2022 perustettu, vahvasti kasvava yksin- ja mikroyrittäjien edunvalvontajärjestö.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Mikro- ja yksinyrittäjät ry
Talous kasvaa, mutta palkkatyö ei – luvut kertovat työn murroksesta25.8.2026 10:21:22 EEST | Tiedote
Suomen talous kasvaa, mutta kasvu ei edelleenkään näy uusina palkkatyöpaikkoina. Tilastokeskuksen heinäkuun työvoimatutkimuksessa työllisten kokonaismäärä pysyi ennallaan vuodentakaisesta. Kokonaisluvun sisällä tapahtuu kuitenkin merkittävää muutosta: palkansaajia oli 26 000 vähemmän, mutta yrittäjiä 25 000 enemmän kuin vuotta aiemmin. Yrittäjinä työskentelevien määrän kasvu kompensoi siten tilastollisesti lähes kokonaan palkansaajien määrän vähenemisen.
EU:n uusi pakkausasetus uhkaa pysäyttää mikroyritysten tavaramyynnin muihin EU-maihin12.8.2026 09:38:56 EEST | Tiedote
EU:n uusi pakkausasetus (PPWR) uhkaa sulkea pienet verkkokaupat ja yritykset pois sisämarkkinoilta. Elokuun 12. päivästä lähtien jo yksittäisen paketin lähettäminen voi tuoda yrittäjälle kohtuuttomia maakohtaisia velvollisuuksia. Pahimmillaan tuhannet suomalaiset yksin- ja mikroyrittäjät lopettavat ulkomaanmyynnin kokonaan.
MYRY: YEL-uudistuksen suurin lupaus jää toteutumatta24.6.2026 08:02:00 EEST | Tiedote
Mikro- ja yksinyrittäjät (MYRY) ry:n mukaan hallituksen YEL-uudistuksen esitysluonnos epäonnistuu juuri niiden yrittäjien kohdalla, joiden asemaa sen piti parantaa: kaikkein pienituloisimmat eivät vieläkään voi vakuuttaa itseään todellisten ansiotulojensa perusteella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme