Kokoomuksen Kauma: Epäilijöistä huolimatta valinnanvapauskokeilu on onnistunut ja pidetty uudistus
5.8.2026 15:05:38 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Yli 65-vuotiaiden valinnanvapauskokeilua laajennetaan. Kuukausi sitten kokeiluun kuuluvien tutkimusten valikoima kasvoi 20 uudella tutkimuksella, ja vuoden 2027 alusta kokeiluun on tulossa lisää parannuksia. Tavoitteena on nopeuttaa hoitoon pääsyä, parantaa hoidon jatkuvuutta ja vastata entistä paremmin ikääntyneiden tarpeisiin. Valinnanvapauskokeilu on tuonut tuhansille 65 vuotta täyttäneelle mahdollisuuden hakeutua yksityiselle yleislääkärille julkisen terveydenhuollon asiakasmaksun hinnalla.

– Uusien tutkimusten sisällyttämisen myötä lääkärin vastaanotolle hakeutuneiden vaivoja voidaan selvittää aiempaa nopeammin. Ensi vuonna tavoitteena on kasvattaa korvattavien yleislääkärikäyntien määrä kolmesta kuuteen vuodessa, mikä parantaa kokeilua entisestään, kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pia Kauma iloitsee.
Kokeilusta saadut tiedot kertovat, että apua on haettu paitsi tavallisiin tuki- ja liikuntaelinvaivoihin ja hengitystieinfektioihin, myös aihepiireihin, joista voi olla vaikea puhua terveyskeskuksen hoidontarpeen arvion kautta.
– Kokeilu on madaltanut kynnystä hakea apua myös arkoihin vaivoihin, kuten lihavuuteen liittyviin ongelmiin. Moni ei ole aiemmin uskaltanut ottaa näitä puheeksi, kun ensimmäinen askel on ollut puhelinsoitto hoidontarpeen arviointiin. Tämäkin osoittaa, että kokeilu on tavoittanut aidon, aiemmin täyttymättömän tarpeen, Kauma sanoo.
Kauma torjuu väitteet, joiden mukaan kokeiluun käytetyt varat pitäisi ohjata suoraan hyvinvointialueille.
– Hyvinvointialueiden budjeteista löytyy aina uusia menokohteita. Kukaan ei voi luvata, että lisärahoitus ohjautuisi juuri hoitojonojen purkuun. Valtion osuus valinnanvapauskokeilun rahoituksesta on tänä vuonna 44,5 miljoonaa euroa, kun hyvinvointialueiden kokonaisrahoitus on yli 27 miljardia euroa. Hyvinvointialueiden rahoitus on siis yli 600-kertainen kokeiluun verrattuna, Kauma toteaa.
Kritiikkiä on herättänyt myös se, että kokeilun ensimmäisiä käyttäjiä ovat olleet erityisesti kaupungeissa asuvat ja hyvätuloiset ikääntyneet. Kauman mielestä tästä ei pidä tehdä liian nopeita johtopäätöksiä. Eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ei myöskään usko väitettä, että edullisempi lääkärikäynti kasvattaisi tarpeetonta kysyntää.
– Kaikki uudet palvelut löytävät ensin ne asiakkaat, jotka ovat jo valmiiksi tottuneet asioimaan yksityisellä puolella. Laajempi käyttäjäkunta seuraa perässä sitä mukaa, kun tieto palvelusta leviää. Tämä ei ole syy kaventaa kokeilua vaan päinvastoin syy laajentaa sitä. Kun yhä useampi palveluntuottaja ottaa mallin käyttöön eri puolilla Suomea, myös suurten kaupunkien ulkopuolella asuvien ikääntyneiden mahdollisuudet hyödyntää palvelua paranevat. On myös hyvä muistaa, että hyvätuloisillakin ikääntyneillä on oikeus käyttämiinsä verovaroin rahoitettuihin palveluihin, ja yksityisellä asiointi keventää samalla julkisen terveydenhuollon kuormitusta, Kauma sanoo.
– Kokeilua kannattaa jatkaa ja seurata riittävän pitkään ja riittävän laajalla aineistolla ennen lopullisia päätöksiä. Siksi onkin hienoa, että kokeilua on jatkettu vuoden 2028 loppuun. Kokoomuksen tavoitteena on, että toimiva malli vakinaistetaan osaksi pysyvää palvelutarjontaa, Kauma päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia KaumaEduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Velkajarruvetäjä: Suomen taloudessa tapahtuu nyt vuosikausia odotettu muutos – ”Talouden kuntokuuri tuottaa tulosta”5.8.2026 12:07:42 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja puolueiden yhteisen velkajarrutyöryhmän puheenjohtaja Ville Valkonen näkee vuosikausia odotetun ja Orpon hallituksen käynnistämän rakennemuutoksen olevan nyt vauhdissa Suomen taloudessa. Yksityinen sektori ja kansantalous kasvavat samalla, kun suuria julkisia menoja saadaan pienennettyä.
Kokoomuksen Kopra: Afrikkalaisen sikaruton torjunnassa tehtävä kaikki mahdollinen – villisikakantaa pienennettävä edelleen5.8.2026 06:58:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Jukka Kopran mukaan afrikkalaisen sikaruton torjunnassa on tehtävä kaikki mahdollinen taudin leviämisen estämiseksi. Samalla on huolehdittava siitä, että torjuntatoimet ovat tehokkaita ja niiden vaikutukset elinkeinoihin jäävät mahdollisimman vähäisiksi.
Kokoomuksen Kiuru: Uimahallien hygieniasta ei pidä tinkiä saavutettavuuden nimissä3.8.2026 17:44:17 EEST | Tiedote
Pirkanmaan keskeisissä uimahalleissa saa jatkossa saunoa uima-asussa. Kokoomuksen kansanedustaja Pauli Kiuru pitää linjausta ongelmallisena. Hänen mukaansa saavutettavuus voidaan huomioida tinkimättä uimahallien selkeistä hygieniasäännöistä.
Kokoomuksen Autto ja Limnell: Venäjän armeijassa palvelleille EU:n laajuinen Schengen-kielto3.8.2026 09:06:55 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustajat, puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Heikki Autto ja puolustusvaliokunnan jäsen, sotatieteiden dosentti Jarno Limnell esittävät, että Euroopan unioni linjaa Venäjän asevoimissa palvelleille henkilöille Schengen-viisumikiellon. Heidän mukaansa Suomen tulee nostaa asia esille jo alkavan viikon EU-kokouksissa.
Kokoomuksen Risikko: Kokoomus haluaa rakentaa Suomesta aidon pohjoismaisen hyvinvointiyhteiskunnan3.8.2026 07:04:00 EEST | Tiedote
Varapuhemies ja kokoomuksen kansanedustaja Paula Risikon mukaan hyvinvointiyhteiskunta mitataan lopulta siinä, voiko ihminen luottaa saavansa apua silloin, kun sitä tarvitsee. Jotta tämä lupaus voidaan pitää myös tuleville sukupolville, Suomen on vahvistettava taloutensa perustaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme