Nimitys Telassa: Aino Juurikkala somestrategiksi
7.8.2026 09:00:00 EEST | Työeläkevakuuttajat Tela | Tiedote
Kauppatieteiden maisteri Aino Juurikkala (30) on nimitetty Työeläkevakuuttajat Telan somestrategiksi.
Juurikkala siirtyy Telaan Suomen Ekonomeilta, jossa hän on työskennellyt viestinnän ja markkinoinnin asiantuntijana vuodesta 2021 lähtien. Hänen vastuullaan on ollut Ekonomien monikanavainen someviestintä ja sen strateginen kehittäminen, some- ja sisältötiimin vetäminen sekä järjestön asiantuntijoiden ja johdon tukeminen sosiaalisen median viestinnässä.
Somestrategin tehtävä on Telassa uusi ja vakituinen. Juurikkalan tehtävänä on rakentaa Telalle ja Telan henkilöstölle sosiaalisen median näkyvyyttä ja varmistaa, että työeläkealan viestit tavoittavat nykyisiä ja tulevia päättäjiä sekä erityisesti nuorempia kohderyhmiä. Lisäksi Juurikkalan vastuulle kuuluu tehdä strategisia kanava- ja formaattivalintoja Telalle sekä kiteyttää monimutkaisia työeläkealan sisältöjä puhuttelevaksi sosiaalisen median sisällöksi. Juurikkala aloittaa tehtävässään 1.9.2026.
– Haimme monipuolista sosiaalisen median osaajaa, jolla olisi aiempaa kokemusta ja osaamista myös muun organisaation some-tekemisen vahvistamisesta. Ainolta tätä osaamista ja hyvää asennetta löytyi. Somestrategin tehtävä auttaa meitä saavuttamaan nuorempia kohderyhmiä ja osaltaan tavoitteessamme palauttaa nuorten luottamusta eläkejärjestelmään, sanoo Telan viestinnästä ja yhteiskuntasuhteista vastaava johtaja Mikko Koskinen.
– Olen todella innoissani tästä uudesta roolista. On upeaa päästä rakentamaan Telalle uutta somestrategiaa ja tekemään sitä kautta työeläkeaiheista helpommin lähestyttäviä. Erityisesti odotan pääseväni tekemään yhdessä Telan asiantuntijoiden kanssa rohkeaa ja vaikuttavaa someviestintää, Aino Juurikkala toteaa.
Somestrategin tehtävää haki kaikkiaan 105 henkilöä. Tela kiittää kaikkia hakijoita kiinnostuksesta tehtävää kohtaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko Koskinenjohtaja, viestintä ja yhteiskuntasuhteet
Puh:050 304 2007mikko.koskinen@tela.fiTyöeläkevakuuttajat Tela
Kalevankatu 20
00100 Helsinki
https://www.tela.fi/
Työeläkevakuuttajat Tela on kaikkien Suomessa toimivien työeläkevakuuttajien edunvalvontajärjestö. Telan jäseninä ovat kaikki lakisääteistä työeläketurvaa hoitavat työeläkevakuuttajat.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläkevakuuttajat Tela
Telan Sirén: Hallituksen YEL-esitystä kannattaa vielä korjata ennen eduskuntakäsittelyä5.8.2026 17:00:00 EEST | Tiedote
Työeläkevakuuttajat Telan toimitusjohtaja Saara-Sofia Sirén katsoo, että hallituksen YEL-uudistusta tulisi parantaa merkittävästi ennen esityksen etenemistä eduskuntaan. Sirénin mukaan hallituksen esitys lisäisi YEL-vakuuttamisen monimutkaisuutta ja kustannuksia.
Telan Sirén: YEL-uudistus ei tuo luvattua ajantasaisuutta – yrittäjän eläkemaksu voi perustua jopa kaksi vuotta vanhoihin ansioihin23.6.2026 17:56:01 EEST | Tiedote
Työeläkevakuuttajat Telan toimitusjohtaja Saara-Sofia Sirén kritisoi juuri lausunnoille lähtenyttä YEL-uudistuksen hallituksen esitystä. Sirénin mielestä on valitettavaa, että uudistus on muuttumassa pettymykseksi, joka ei saavuta hallituksen sille asettamia tavoitteita.
Telan Sirén: Työeläkkeiden pitkän aikavälin rahoituslaskelma kertoo eläkeuudistuksen onnistuneen paljon odotettua paremmin15.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Eläketurvakeskuksen (ETK) tuore pitkän aikavälin laskelma antaa arvokasta lisätietoa eläkeuudistuksen onnistumisesta. Laskelman tulokset työeläkejärjestelmän rahoitusnäkymistä ovat jopa odottamattoman hyvät. Johtopäätöksissä ei kuitenkaan pidä hätiköidä, korostaa Telan toimitusjohtaja Saara-Sofia Sirén.
Telan artikkeli: Lainsäädäntö rajaa työeläke-etuuteen kohdistuvan vakauttajan vaihtoehtoja11.6.2026 11:51:04 EEST | Uutinen
Automaattinen vakauttaja ei ole vain kysymys työeläkkeiden rahoitustasapainon säätämisestä, vaan lainsäädäntö rajaa vakauttajan vaihtoehtoja. Tämä käy ilmi tänään Kansantaloudellisessa aikakauskirjassa ilmestyneessä Telan artikkelissa.
Muistutuskutsu medialle: Telan tilaisuus Kokoomuksen puoluekokouksessa tarjoaa suoraa puhetta osaamisesta, työkyvystä ja eläkerahasta – äänessä mm. Jukka Kopra sekä Telan Saara-Sofia Sirén4.6.2026 09:30:00 EEST | Kutsu
Suomi tarvitsee kasvua, se hyödyttää myös eläkejärjestelmää. Toivotamme median edustajat lämpimästi tervetulleiksi Työeläkevakuuttajat Telan keskustelutilaisuuteen Kokoomuksen puoluekokouksen yhteydessä lauantaina 6.6. klo 16–17 Jyväskylän Paviljongissa kokoustila Kabinetissa. Luvassa on suoraa puhetta osaamisesta, työkyvystä – ja (eläke)rahasta!
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme