MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto ASF-tartunta-alueelta
10.8.2026 18:30:21 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
MTK vaatii valtiolta pikaisia toimia afrikkalaisen sikaruton (ASF) tartunta-alueen viljamarkkinan toimivuuden turvaamiseksi. Alueen puinnit ovat jo käynnissä, mutta viljanostajat eivät käytännössä osta alueella korjattavaa satoa. Tilanne uhkaa tilojen maksuvalmiutta ja täyttää nopeasti käytettävissä olevat varastot.

MTK esittää ratkaisuksi valtion väliaikaista viljan ostoa ja varastointia, jonka kautta ASF-tartunta-alueella korjattava sopimukseton vilja ja öljykasvit voitaisiin myydä ja varastoida tartuntavyöhykkeellä tautiturvallisesti Ruokaviraston ohjeiden mukaisesti.
Viljanostot sikaruton tartuntavyöhykkeeltä ovat paikoin pysähtyneet täysin, koska ostajat ja teollisuus arvioivat tautiriskiin liittyviä rajoituksia ja viljan käyttömahdollisuuksia.
– Tilanne on saatava ratkaistua välittömästi. Maatilat tarvitsevat mahdollisuuden myydä satoaan normaalin liiketoiminnan ja maksuvalmiuden turvaamiseksi. Puinnit ovat jo käynnissä, eikä aikaa enää ole odotteluun, MTK:n puheenjohtaja Tero Hemmilä sanoo.
MTK:n mukaan valtion varastointimalli olisi käytännöllinen ja kustannustehokas tapa purkaa alueen viljamarkkinoiden kriisitilannetta tautiturvallisesti. Mikäli alueen satoa ei voida käyttää ruokaketjussa, voitaisiin vilja ja öljykasvit hyödyntää esimerkiksi paikallisissa energialaitoksissa.
– Tämä on tärkeää sekä tautiriskin hallinnan että viljelijöiden toimeentulon ja oikeusturvan kannalta. Hallittu ostokanava ja käypä hinta ehkäisevät viljan päätymistä valvomattomiin myyntikanaviin, varmistavat erien jäljitettävyyden ja tuovat viljelijöille tarvittavaa taloudellista varmuutta tilanteessa, jossa normaalit markkinat eivät toimi.
MTK:n ja SLC:n johto tapaa maa- ja metsätalousministeri Sari Essayahin torstaina keskustellakseen ASF-tilanteen vaikutuksista ja muista tarvittavista toimenpiteistä. Järjestö korostaa kuitenkin, että ratkaisun valmistelua ei voida siirtää tuleviin viikkoihin.
– Keskustelemme ASF-kriisitilanteen laajemmasta toimenpidepaketista ministerin kanssa, mutta alueen viljamarkkinan ratkaisua on alettava toteuttaa heti. Viljelijät tarvitsevat nyt selkeän tiedon siitä, miten sato liikkuu tiloilta eteenpäin ja miten markkina saadaan toimimaan poikkeusoloissa, Hemmilä sanoo.
MTK katsoo, että valtion tulee tehdä päätös viljan ostojen valmistelusta viipymättä, jotta sadon vastaanotto voidaan järjestää jo käynnissä olevan sadonkorjuun aikana. MTK:n arvion mukaan puitavia satokasveja, pääosin viljaa, korjataan tällä hetkellä määritellyltä ASF-tartuntavyöhykkeeltä noin 6000 hehtaarin alalta. Sadon määrässä puhutaan noin 20000–25000 tonnista ja arvossa noin viidestä miljoonasta eurosta. Lisäksi valtion viljaostojen tulisi koskea tilojen varastoissa olevaa aiempaa satoa. MTK edellyttää, että valtio varautuu markkinajärjestelyihin myös tartuntavyöhykkeen laajenemisen varalta.
Lisätietoja:
Tero Hemmilä, puheenjohtaja, MTK p. +358 400 522012
Johan Åberg, maatalousjohtaja, MTK p. +358 040 5233864
Max Schulman, viljamarkkina-asiantuntija, MTK, p. +358 40 825 2112
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Kotimainen satokausi jatkuu ympäri vuoden10.8.2026 13:51:10 EEST | Tiedote
Kotimaiset kasvikset, hedelmät ja marjat tuovat väriä, makua ja helppoutta keittiöön, kun lomailu vaihtuu säännölliseen arkeen. Sirkkalehtimerkistä tunnistat suomalaiset vihannekset, marjat, hedelmät, perunat, kukat ja taimistotuotteet – eli kaikki ne herkut, joiden vahvuuksina ovat tuoreus, maku ja laatu.
MTK: Sikaruton torjunta vaatii välittömiä toimia ja varmuutta elinkeinoille7.8.2026 12:49:32 EEST | Tiedote
Pohjois-Karjalassa kokoustaneet MTK:n johtokunta, MTK-Pohjois-Karjala ja metsänhoitoyhdistys Pohjois-Karjala vaativat kannanotossaan nopeita toimenpiteitä afrikkalaisen sikaruton ennaltaehkäiseviin toimenpiteisiin. Havainnointikoulutus on laajennettava koskemaan koko itärajan aluetta sekä tiedotettava metsästäjiä riskeistä kyyhkyn, sorsan ja karhun metsästyksen alkaessa.
Viranomaiset johtavat ASF-torjuntaa, määräykset otettava vakavasti30.7.2026 19:22:42 EEST | Tiedote
Ruokavirasto totesi tänään afrikkalaisen sikaruton (ASF) Virolahdelta löydetyissä kuolleissa luonnonvaraisissa villisianporsaissa. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun tauti todetaan Suomessa. Ruokavirasto on perustanut löytöpaikan ympärille tartuntavyöhykkeen, jolle asetetut rajoitukset tulivat voimaan välittömästi. On erittäin tärkeää pysäyttää taudin leviäminen ja estää sen pääsy tuotantosikaloihin. MTK kehottaa tuottajia, metsästäjiä ja kaikkia maaseudulla liikkuvia noudattamaan tarkasti viranomaisten ohjeita ja määräyksiä. Afrikkalainen sikarutto ei tartu ihmiseen. MTK muistuttaa, että kotimainen sianliha on kuluttajalle turvallista.
Varhaisperunantuottajat: Kuluttajahintojen nousu ei näy tuottajan kukkarossa16.7.2026 14:15:32 EEST | Tiedote
Varhaisperunantuottajat pitävät tärkeänä, että Tilastokeskuksen kuluttajahintojen kehitystä koskevassa viestinnässä arvioidaan hintamuutosten taustatekijöitä nykyistä monipuolisemmin. Elintarvikkeiden kohonneet kuluttajahinnat eivät automaattisesti tarkoita sitä, että maataloustuottajien saama tuottajahinta olisi noussut.
MTK:n vilja-asiamies Max Schulman nimitetty EFSA:n hallintoneuvoston jäseneksi10.7.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
MTK:n vilja-asiamies ja viljelijä Max Schulman on nimitetty Euroopan elintarviketurvallisuusviranomaisen (EFSA) hallintoneuvoston jäseneksi edustamaan eurooppalaisia viljelijäjärjestöjä 2026 syksyllä alkavalle kaudelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme