Diagnoositietojen laatua parannetaan – joidenkin pitkäaikaissairaiden potilastietoihin tulee teknisiä korjauksia
12.8.2026 16:27:54 EEST | Oma Häme | Tiedote
Korjaus ei vaikuta hoitosuhteeseen, eikä vaadi asiakkaalta toimenpiteitä.

Oma Häme korjaa joidenkin asiakkaiden diagnoositietojen pysyvyysluokituksia heinä–elokuun aikana. Korjauksilla parannetaan potilastietojen laatua sekä tuetaan hoidon jatkuvuutta ja tiedonkulkua sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaisten välillä.
Korjaukset koskevat noin 27 500 asiakasta, jotka ovat asioineet perusterveydenhuollon tai erikoissairaanhoidon vastaanotoilla vuoden 2025 aikana ja joilla on diagnosoitu joku pysyväisluonteinen sairaus. Muita asiakkaita korjaukset eivät koske.
Korjauksessa ei muuteta asiakkaalle kirjattua diagnoosia eikä arvioida asiakkaan terveydentilaa uudelleen. Muutos koskee ainoastaan diagnoosin pysyvyystietoa potilastiedoissa. Pysyväisluonteinen diagnoosi ei tarkoita, että sairaus olisi parantumaton, vaan että se luokitellaan kansallisen tautiluokituksen perusteella pitkäaikaiseksi tai pysyväisluonteiseksi.
Jos asiakkaan tietoja on korjattu, OmaKannassa näkyy diagnoosin pysyvyystiedon muutos määräaikaisesta pysyväisluonteiseksi ja muuttajana näkyy ”Tilastoiva robotti”. Korjaus näkyy yksittäisen käynnin kirjauksessa.
Muutos ei edellytä asiakkaalta toimenpiteitä
Vaikka tekninen korjaus näkyy OmaKannassa, se ei muuta asiakkaan hoitoa tai esimerkiksi diagnoosiin liittyviä etuuksia, kuten Kela-korvauksia. Korjaus ei edellytä asiakkaalta mitään toimenpiteitä.
Jos OmaKannassa näkyvä muutos herättää kysymyksiä, asian voi ottaa puheeksi seuraavan vastaanottokäynnin yhteydessä. Tarvittaessa asiakas voi olla yhteydessä omaan hoitavaan yksikköönsä.
Korjauksia tehdään vaiheittain heinä–elokuun 2026 aikana, ja osa korjauksista on jo tehty. Tämän vuoksi vuoden 2025 käyntitietojen yhteydessä voi näkyä vuonna 2026 tehty muutos. Korjaukset tehdään teknisesti robotin avulla. Robotti ei tee lääketieteellisiä päätöksiä, vaan toteuttaa ennalta määritellyt korjaukset lääkärin hyväksymän diagnoosilistan perusteella.
Diagnoosien korjaukset perustuvat Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) kansalliseen tautiluokitukseen. Kansallisen luokituksen käyttäminen terveydenhuollon kirjauksissa on lakisääteistä.
Kansallinen luokittelu saatiin Oma Hämeen potilastietojärjestelmässä käyttöön toukokuussa 2026. Aiemmin tietojärjestelmät eivät ole tukeneet luokittelua riittävällä tavalla, minkä vuoksi osa pysyväisluonteisista diagnooseista on voinut tallentua määräaikaisiksi.
Luokittelun käyttöönoton yhteydessä myös aiemmin kirjattuja diagnoositietoja on tarkasteltu ja niiden pysyvyystietoja korjataan vastaamaan kansallista luokitusta.
Diagnoositietojen oikeellisuudella ja kattavuudella on merkitystä myös hyvinvointialueiden rahoitukseen. Erillisessä uutisessa kerromme, miten diagnoositietoja hyödynnetään hyvinvointialueiden rahoituksen perusteena.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katja Antikainentieto- ja vaikuttavuusjohtaja
Puh:040 1274190katja.antikainen@omahame.fiJarmo Koskihallintoylilääkäri
Puh:040 512 7825jarmo.koski@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Uusi Move!-malli vahvistaa kuntien ja hyvinvointialueen yhteistyötä lasten liikkumisen edistämisessä21.8.2026 14:09:01 EEST | Uutinen
Lasten ja nuorten liikkumisen edistäminen vaatii entistä tiiviimpää yhteistyötä eri toimijoiden välillä. Kanta-Hämeessä tähän tarpeeseen on vastattu niin, että hyvinvointialue ja osa alueen kunnista ovat yhteistyössä luoneet toimintamallin, jonka tavoitteena on hyödyntää 5. ja 8. luokilla tehtävien Move-mittausten tuloksia nykyistä systemaattisemmin kouluterveydenhuollon terveystarkastuksissa. Uuden mallin avulla käytäntöjä yhdenmukaistetaan ja yhteistyötä vahvistetaan, jotta Move-mittausten tarjoamaa tietoa voidaan hyödyntää tehokkaammin lasten ja nuorten hyvinvoinnin ja liikkumisen tukena. Yhteistyön kehittämiselle on selkeä tarve. Viimeisimmän kouluterveyskyselyn mukaan vain puolet 4. ja 5. luokan pojista ja runsas kolmannes tytöistä liikkui vähintään tunnin päivässä viikon jokaisena päivänä. 8. ja 9. luokilla osuudet olivat vielä pienemmät: pojista näin ilmoitti kolmannes ja tytöistä vain joka viides. Tulokset osoittavat, että osa lapsista ja nuorista liikkuu edelleen terveytensä k
Pika-ajoista nopeaa keskusteluapua arjen huoliin21.8.2026 12:41:26 EEST | Tiedote
Matalan kynnyksen keskusteluapua on tarjolla mm. lapsiperhearkeen ja aikuisten haasteisiin.
Johtajaylilääkärin virka kiinnosti – Oma Häme sai 22 hakemusta20.8.2026 10:20:29 EEST | Uutinen
Kanta-Hämeen hyvinvointialueen johtajaylilääkärin vakinaisen viran hakuaika on päättynyt. Virkaa haki yhteensä 22 henkilöä, joista 21 täyttää viran kelpoisuusvaatimukset. Hakijat on listattuna tämän tiedotteen lopussa – lukuun ottamatta yhtä hakijaa, joka on vetänyt hakemuksensa pois. Johtajaylilääkärin virka tulee avoimeksi nykyisen viranhaltijan eläköitymisen vuoksi. Uuden johtajaylilääkärin on määrä aloittaa tehtävässään 1.1.2027. – Olemme iloisia siitä, että tehtävä herätti kiinnostusta ja hakijoina on näin monipuolinen ja asiantunteva joukko, toteaa terveydenhuollon toimialajohtaja Jarmo Lappalainen. Johtajaylilääkäri toimii hyvinvointialueen vastaavana lääkärinä ja vastaa terveydenhuollon lääketieteellisestä johtamisesta. Strategia- ja integraatiotoimialalle sijoittuva virka on keskeinen hyvinvointialueen terveyspalvelujen kehittämisessä ja valvonnassa. Tehtävään kuuluu muun muassa palvelujärjestelmän uudistamisen ja strategian toimeenpanon ohjaaminen lääketieteellisestä näkökulm
Hoitotarvikejakelun toimipisteiden aukioloajat muuttuvat Forssassa, Hämeenlinnassa ja Riihimäellä 7.9. alkaen19.8.2026 14:54:42 EEST | Tiedote
Muutoksen avulla pyritään varmistamaan, että asiakkaiden yhteydenottoihin voidaan vastata palvelulupauksen mukaisessa ajassa koko hyvinvointialueella.
Henkilöstöjohtajan yksikkövierailut jatkuvat jo neljättä vuotta – kohtaamiset arjessa rakentavat parempaa henkilöstöjohtamista19.8.2026 13:12:55 EEST | Tiedote
Oma Hämeen henkilöstöjohtaja Johanna Bjerregård Madsen on jatkanut tänäkin vuonna vierailujaan hyvinvointialueen yksiköissä. Jo neljättä vuotta jatkuvassa Henkilöstöjohtaja radalla -toimintamallissa Bjerregård Madsen tutustuu työntekijöiden arkeen, osallistuu työvuoroihin ja keskustelee henkilöstön kanssa heidän kokemuksistaan. Vuonna 2023 käynnistyneitä vierailuja suunnataan aina eri puolille maakuntaa ja kaikille toimialoille siten, että kierros tarjoaa mahdollisuuden tutustua monipuolisesti henkilöstön arkeen ja ajankohtaisiin tilanteisiin työyhteisöissä. Oma Hämeessä työskentelee noin 6 700 sosiaali-, terveys- ja pelastusalan ammattilaista. Suuressa organisaatiossa työntekijöiden arki on erilaista, mutta kaikkia yhdistää hyvinvointialueen yhteinen tavoite tuottaa vaikuttavia ja asiakaslähtöisiä palveluja. Siksi henkilöstön kokemusten kuuleminen ja arjen työn ymmärtäminen ovat keskeinen osa hyvää henkilöstöjohtamista. Henkilöstöjohtajan tämänvuotinen kierros erosi aiemmista siinä, e
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme