”Framgång brukar leda till avund” – ny deckare utspelar sig i den finlandssvenska litteraturvärlden
17.8.2026 17:53:30 EEST | Schildts & Söderströms | Pressmeddelande
Hur farlig kan konkurrensen bli i en liten ankdamm? I den nya deckaren Till sista raden sker ett mord under Helsingfors bokmässa. Och den hövliga och taktfulla kulturbubblan visar sig vara en klaustrofobisk plats full av rivalitet och bäste broder-nätverk. Boken är startskottet för Anne Hietanens och Michaela von Kügelgens nya serie Helsingforsmorden och introducerar genren ”Helsinki grey”.

Under Helsingfors bokmässa hittas den hyllade författaren David Berglund död i en hamnbassäng, samma dag som han skulle ta emot ett stort pris för sin nya roman. Hans hustru Aurora väntar deras första barn, och med ens är familjeidyllen krossad.
Utredningen leds av Philip Koski, tidigare hockeyproffs och ny i Helsingfors poliskår. Han vill bevisa att han är mer än en före detta idrottsstjärna, samtidigt som han försöker hitta sin roll på jobbet.
Parallellt börjar kulturjournalisten Tilde Fors nysta i Davids liv. Hon gjorde den sista intervjun med honom och kan inte släppa känslan av att han bar på hemligheter han aldrig hann avslöja. På var sitt håll gräver sig Philip och Tilde allt djupare ner i mysteriet bakom Davids död. Och snubblar in i en finlandssvensk litteraturvärld som pyser av missunsamhet och farlig rivalitet.
”Vi tävlar om samma stipendier och marknaden i Finland är liten. Framgång brukar leda till avund.”
”Menar du att han var impopulär bland kolleger?”
”I Svenskfinland finns som sagt ett begränsat utrymme för framgång. Vi har bara plats för ett visst antal storsäljare och då kan någon som tidigare har suttit på tronen bli ilsken.”
-ur boken
Till sista raden är Hietanens debut och von Kügelgens första bok i en ny genre, efter två romaner och den succéartade feelgoodserien om den fiktiva ön Halsterö.
– För oss båda blev samarbetet en kreativ räddning. Jag hade hamnat i en ordentlig skrivsvacka, men när vi började arbeta ihop hittade jag tillbaka till skrivlusten samtidigt som Annes eget skönlitterära skrivande äntligen fick den fart som behövdes, säger Michaela von Kügelgen.
Anne Hietanen (f. 1974) är litteraturvetare och arbetar på Svenska Yle som kulturjournalist. Som etablerad medieprofil har hon gjort allt från morgonradio, poddar, och kulturprogram till att leda talkshowen En kväll med Anne och Hannah. Att skriva skönlitterärt har länge varit ett mål, och i samarbetet med Michaela von Kügelgen har det nu blivit verklighet genom deckarserien Helsingforsmorden. På fritiden lyfter hon tyngder, läser böcker och värdesätter snällhet och skratt.
Michaela ”Kugge” von Kügelgen (f. 1986) är författare, journalist och skrivinspiratör. Hennes feelgoodserie om den fiktiva skärgårdsön Halsterö blev en internationell succé 2025. Den första boken, Sommar på Villa Hilda, finns redan på åtta språk och planeras bli tv-serie. Boken är också nominerad till Årets Feelgood 2026 i Sverige. Med deckarserien Helsingforsmorden, som hon skriver tillsammans med Anne Hietanen, tar hon nu steget in i en ny genre. När hon inte skriver tränar hon, läser böcker och tar gärna ett glas vin.
Till sista raden släpps den 26 augusti och har recensionsdatum den 9 september.
Ljudboken är inläst av Kristofer Kamiyasu.
För pdf, recensionsexemplar och författarnas kontaktuppgifter, kontakta Susanna Sucksdorff.
Nyckelord
Kontakter
Susanna SucksdorffProducent
Tel:0505746966susanna.sucksdorff@sets.fiBilder





Länkar
S&S Litteratur
Schildts & Söderströms
Riddaregatan 5
00170 Helsingfors
S&S Litteratur ger ut skönlitteratur, facklitteratur och böcker för barn och unga av hög kvalitet.
Följ Schildts & Söderströms
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schildts & Söderströms
Kjell Westö återvänder till Helsingfors med romanen Coda13.8.2026 14:55:40 EEST | Pressmeddelande
År 2026 är ett märkesår i Kjell Westös författarskap. Det är fyrtio år sedan han debuterade som poet och trettio år sedan romandebuten Drakarna över Helsingfors. Nu utkommer hans tionde roman, Coda.
Vem är en riktig vän? Ny bilderbok om vänskap och fantasi11.8.2026 18:07:11 EEST | Pressmeddelande
Vänskap är ett av barnlitteraturens eviga teman, men Petra Heikkilä och Mirkka Eskonen närmar sig det från ett oväntat håll i sin nya bilderbok. En riktig vän är en berättelse om fantasins stora kraft, där små detaljer och ledtrådar belönar den som tittar noga, och gör att man ser boken med helt nya ögon nästa gång man läser den. Heikkiläs och Eskonens förra bilderbok Huolisyöppö belönades med Arvid Lydecken-priset 2025 och nominerades även till Runeberg Junior-priset.
Merete Mazzarella skriver om biografier. Varför blir vi besatta av andras liv?4.8.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
I Berättade liv vänder Merete Mazzarella blicken mot en just nu mycket populär genre: biografin. Hon fördjupar sig i elva biografier om historiska personer, men också i biografin som hantverk.
Maffian bakom myten. Anton Monti kartlägger Cosa Nostra28.7.2026 12:03:00 EEST | Pressmeddelande
Den sicilianska Cosa Nostra är världens mest mytomspunna maffia, men långt ifrån den enda. I Cosa Nostra – Den sicilianska maffians dolda makt skildrar Anton Monti hur maffian vuxit fram ur Siciliens historia och blivit en maktstruktur med starka band till politik och ekonomi.
Maffian bakom myten. Anton Monti kartlägger Cosa Nostra28.7.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Cosa Nostra är världens mest mytomspunna maffia, men långt ifrån den enda. I Cosa Nostra – Den sicilianska maffians dolda makt skildrar Anton Monti hur maffian vuxit fram ur Siciliens historia och blivit en maktstruktur med starka band till politik och ekonomi.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum