Vesilintujen metsästys alkaa 20. elokuuta – kohdenna metsästys runsaisiin lajeihin ja muista pelisäännöt
18.8.2026 09:00:00 EEST | Suomen riistakeskus | Tiedote
Vesilintujen metsästys käynnistyy torstaina 20. elokuuta kello 12.00. Metsästys on kohdennettava runsaslukuisiin ja elinvoimaisiin lajeihin. Vesilintujen hämärämetsästys on kielletty.
– Metsästystä tulee kohdentaa runsaslukuisiin lajeihin eli sinisorsaan, taviin ja telkkään, riistapäällikkö Mikael Luoma Suomen riistakeskuksesta muistuttaa.
Metsästettävät lajit ja aloitusajat
Elokuun 20. kello 12.00 alkaen saa metsästää sinisorsaa, tavia, telkkää, heinätavia, haapanaa, jouhisorsaa, lapasorsaa ja tukkasotkaa.
Allin, isokoskelon ja tukkakoskelon metsästys alkaa myöhemmin, 1. syyskuuta.
Meri- ja kanadanhanhea on saanut metsästää pelloilta jo 10. elokuuta lähtien, ja 20. elokuuta klo 12.00 alkaen metsästys on sallittua myös vesialueilla. Merihanhen metsästys on sallittua vain määritellyllä rannikkoalueella, ja voimassa on kahden linnun vuorokausikiintiö.
Hämärämetsästys kielletty
Vesilintujen metsästys on sallittua vain päivänvalossa. Metsästyskielto alkaa tunti auringonlaskun jälkeen ja päättyy tuntia ennen auringonnousua. Auringon lasku- ja nousuajat vaihtelevat alueittain, ja ne on helppo tarkastaa Oma riista -sovelluksesta.
Pilvisellä säällä riittävä valo voi loppua ennen säädetyn metsästysajan päättymistä – tällöin suositellaan metsästyksen keskeyttämistä. Lintu tulee aina tunnistaa ennen laukausta. Haavoittuneen vesilinnun saa etsiä, lopettaa ja ottaa haltuun myös auringon laskettua.
Huomioi vesilintujen kannankehitys
Monien rehevillä vesillä elävien lajien, kuten jouhisorsan, haapanan, heinätavin, punasotkan, tukkasotkan ja nokikanan, pesimäkannat ovat vähentyneet Etelä-Suomessa.
– Vaikka metsästys ei ole pääsyy sorsalajien taantumaan, tulee metsästäjien kantaa vastuunsa kantojen hoidossa. Metsästys tulee mitoittaa kannan tilan ja kannanhoidollisen tavoitteen mukaan, Luoma painottaa.
– Suomessa on tärkeää panostaa elinympäristöjen kunnostamiseen ja vieraspetojen pyyntiin, sillä olemme Euroopassa monen vesilintulajin tärkein pesimäalue.
Suomen riistakeskus suosittelee malttia ruokinnassa ja saaliin määrässä, jos vesilintuja ruokitaan metsästystarkoituksessa.
Kieltoja ja kiintiöitä
Punasotkan, nokikanan ja haahkan syysaikainen metsästys on kielletty koko maassa.
Allin metsästys sisämaassa on kielletty. Merialueilla allia saa metsästää viiden linnun päiväkiintiöllä.
Metsähanhen metsästys on sallittu vain tiukoin rajoituksin erikseen määritellyillä alueilla Pohjois-Suomessa 20.–27.8. ja Kaakkois-Suomessa loka–marraskuussa.
Saalisilmoitusvelvollisuus koskee seuraavia vesilintuja: metsähanhi, merihanhi, haapana, jouhisorsa, heinätavi, lapasorsa, tukkasotka, haahka, alli, isokoskelo ja tukkakoskelo.
Lisäksi velvollisuus koskee punasotkaa ja nokikanaa, vaikka ne ovat metsästyskiellossa.
– Metsästäjien kannattaa kirjata kaikki vesilintusaaliinsa Oma riista -palveluun myös silloin, kun ilmoitus ei ole pakollinen, Luoma sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikael LuomaRiistapäällikkö, Pohjanmaa
Puh:029 431 2271mikael.luoma@riista.fiLinkit
Suomen riistakeskus on itsenäinen julkisoikeudellinen laitos, joka edistää kestävää riistataloutta, tukee riistanhoitoyhdistysten toimintaa ja huolehtii riistapolitiikan toimeenpanosta sekä vastaa sille säädetyistä julkisista hallintotehtävistä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen riistakeskus
Områdena för sädgåsjakt utvidgades – övriga begränsningar oförändrade19.8.2026 12:00:00 EEST | Pressmeddelande
Området för sädgåsjakt utvidgades i norra jaktområdet till några kommuner i Norra Savolax och Norra Karelen. Det sydöstra jaktområdet utvidgades med sju kommuner. Övriga begränsningar förblev oförändrade. Finlands häckningsbestånd av taigasädgås har ökat under de senaste åren och jaktområdet har utvidgats i små steg.
Metsähanhen metsästysalueet laajenivat – muut rajoitukset ennallaan19.8.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Metsähanhen metsästysalue laajeni pohjoisella pyyntialueella muutamiin Pohjois-Savon ja Pohjois-Karjalan kuntiin. Kaakkoinen pyyntialue laajeni seitsemällä kunnalla. Muut rajoitukset pysyivät entisellään. Taigametsähanhen Suomen pesimäkanta on viime vuosina kasvanut ja metsästysaluetta on laajennettu pienin askelin.
Björnjakten inleds den 20 augusti – jakten söder om renskötselområdet återupptas efter ett par års paus19.8.2026 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Björnjakten startar den 20 augusti. Söder om renskötselområdet bedrivs stamvårdande björnjakt igen efter ett par års paus. Finlands viltcentral har beviljat dispenser för att fälla sammanlagt 182 brunbjörnar under hösten 2026. Inom renskötselområdet sker jakten med stöd av regionala kvoter.
Karhunmetsästys alkaa 20. elokuuta – poronhoitoalueen eteläpuolella pyyntiin parin välivuoden jälkeen19.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Karhunmetsästys alkaa 20. elokuuta. Poronhoitoalueen eteläpuolella kannanhoidolliseen karhunmetsästykseen päästään parin välivuoden jälkeen. Suomen riistakeskus on myöntänyt poikkeusluvat yhteensä 182 karhun pyyntiin syksylle 2026. Poronhoitoalueella metsästys tapahtuu alueellisten kiintiöiden perusteella.
Säsongen för sjöfågeljakt inleds den 20 augusti – rikta jakten mot talrika arter och kom ihåg spelreglerna18.8.2026 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Jakten på sjöfåglar inleds torsdagen den 20 augusti klockan 12.00. Jakten ska inriktas på talrika och livskraftiga arter. Skymningsjakt på sjöfåglar är förbjuden.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme