Väitös: Sote-palvelujen kokoaminen yhteisiin tiloihin voi helpottaa yhteistyötä
18.8.2026 08:30:00 EEST | Helsingin yliopisto | Tiedote
Pelkät yhteiset tilat eivät silti riitä. Helsingin yliopiston väitöstutkimuksen mukaan asiakaslähtöiset palvelut edellyttävät yhteistyötä tukevia rakenteita, arjen vuorovaikutusta, jatkuvaa oppimista ja asiakkaiden aitoa osallistumista.
Sosiaali- ja terveyspalvelujen yhteensovittamisella pyritään vastaamaan asiakkaiden yhä monimutkaisempiin palvelutarpeisiin ja parantamaan palvelujen sujuvuutta. Käytännössä palvelujen hallinnollinen tai fyysinen yhdistäminen ei kuitenkaan automaattisesti johda parempaan yhteistyöhön.
– Yhteinen rakennus ei vielä tarkoita yhteistä työtä. Toimiva monialainen yhteistyö syntyy, kun ammattilaisilla on mahdollisuuksia rakentaa yhteistä ymmärrystä ja hyödyntää toistensa osaamista, sanoo väitöskirjatutkija Kaisa Pasanen Helsingin yliopistosta.
Väitöstutkimuksessa tarkasteltiin monialaista yhteistyötä Helsinkiin vuonna 2018 perustetussa terveys- ja hyvinvointikeskuksessa, joka on yksi Suomen ensimmäisistä aikuisten sosiaali- ja terveyspalvelut saman katon alle koonneista palvelukeskuksista. Tutkimus tarjoaa uutta tietoa siitä, miten monialainen yhteistyö rakentuu käytännössä integroidussa palveluympäristössä.
Yhteistyö vaatii jatkuvaa oppimista ja johtamisen tukea
Tutkimuksen mukaan yhteiset tilat madaltavat kynnystä vuorovaikutukseen ja voivat vähentää ammattiryhmien välisiä hierarkioita. Myös ammattilaisten osallistuminen uusien toimintatapojen kehittämiseen vahvisti monialaista työskentelyä.
Yhteistyö ei kuitenkaan vakiinnu ilman pitkäjänteistä tukea. Tutkimus korostaa, että palvelujen yhteensovittaminen ei ole kertaluonteinen uudistus vaan jatkuva oppimisprosessi.
– Monialainen yhteistyö edellyttää riittäviä resursseja, koulutusta ja johtamista, jotka tukevat yhteistyön vakiintumista myös uusien toimintamallien käyttöönoton jälkeen, Pasanen muistuttaa.
Asiakkaat on otettava vahvemmin mukaan
Vaikka asiakaslähtöisyys on palvelujen yhteensovittamisen keskeinen tavoite, asiakkaiden näkökulma jäi tulosten perusteella usein ammattilaisten tiedon ja organisaation toimintatapojen varjoon. Tutkimuksen mukaan asiakaslähtöinen monialainen työ edellyttää asiakkaan elämäntilanteen kokonaisvaltaista tarkastelua, yhteistä päätöksentekoa ja palvelujen jatkuvuutta. Näitä voivat tukea esimerkiksi omatiimit tai nimetyt vastuutyöntekijät.
– Aidosti asiakaslähtöiset palvelut edellyttävät, että asiakkaat osallistuvat nykyistä vahvemmin sekä oman palvelunsa suunnitteluun että palvelujen kehittämiseen, Pasanen toteaa.
Tulokset tarjoavat ajankohtaista tietoa erityisesti hyvinvointialueille, joissa kehitetään parhaillaan toimintamalleja palvelujen sujuvoittamiseksi ja jatkuvuuden vahvistamiseksi. Tutkimus osoittaa, että sujuvat ja asiakaslähtöiset palvelukokonaisuudet edellyttävät rakenteellisten uudistusten lisäksi pitkäjänteistä panostusta yhteistyöhön, yhteiseen oppimiseen ja asiakkaiden osallistumiseen.
Lisätiedot:
Kaisa Pasanen
Puh. 029 524 7013
kaisa.pasanen@helsinki.fi
********************************************
VTM Kaisa Pasanen väittelee 21.8.2026 kello 13 Helsingin yliopiston valtiotieteellisessä tiedekunnassa aiheesta "Exploring collaboration in co-located health and social services – A case study of multidisciplinary knowledge practices". Väitöstilaisuus järjestetään osoitteessa Päärakennus, Tekla Hultin (F3003), Fabianinkatu 33.
Vastaväittäjänä on professori Aini Pehkonen, Itä-Suomen yliopisto, ja kustoksena on Maija Jäppinen.
Väitöskirja on myös elektroninen julkaisu ja luettavissa Heldassa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Helsingin yliopiston mediapalvelu
Puh:02941 22622mediapalvelu@helsinki.fiHelsingin yliopisto on kansainvälinen tiedeyhteisö, johon kuuluu yli 40 000 opiskelijaa ja työntekijää. Teemme tieteellisiä läpimurtoja maailman parhaaksi. Vahvuutemme ovat tulevaisuuden teknologiat, kestävä planeetta, yksilöllinen terveys sekä oppivat ja muuntuvat yhteiskunnat. Helsingin yliopisto kuuluu maailman parhaan yhden prosentin joukkoon. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Älypotkupuku kuvaa vauvan liikkumistaitojen kehittymistä8.9.2026 07:50:32 EEST | Tiedote
MAIJU-älypotkupuku rekisteröi vauvojen liikkeitä kotona leikin aikana ja tuotti vertailukäyriä motoristen taitojen kehityksestä. Suurin osa käyristä erotteli myös lapset, joiden motorinen kehitys poikkesi tavanomaisesta
Eurooppalaiset teknologiajohtajat uskovat eurooppalaiseen malliin, vaikka ihailevat Piilaaksoa4.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Eurooppalaiset teknologia- ja alusta-alan johtajat pitävät kiinni eurooppalaisesta yhteiskuntamallista. He arvostavat Yhdysvaltojen innovaatiokykyä, mutta eivät jaa Piilaakson libertaaria aatetta. Näin todetaan VTM Elina Kiiski-Katajan väitöskirjassa, joka tarkastetaan Helsingin yliopistossa.
Terveet elintavat keski-iässä tuovat paitsi vuosia myös onnellisuutta vanhuuteen3.9.2026 08:52:08 EEST | Tiedote
Miehet, joilla oli nelikymppisenä matala sydän- ja verisuonitautiriski, säilyttivät toimintakykynsä, onnellisuutensa ja elämänlaatunsa muita paremmin ikääntyessä, osoittaa miesten 50 vuoden seurantatutkimus.
Suomessa rahoitetaan jihadismia – tuomioita ei ole, vaikka sääntely on kattavaa1.9.2026 08:11:00 EEST | Tiedote
Väitöstutkimus osoittaa, että Suomi on toimeenpannut terrorismin rahoituksen torjuntaa koskevan kansainvälisen normiston kattavasti, mutta tästä huolimatta Suomessa ei ole annettu yhtään lainvoimaista tuomiota terrorismin rahoittamisesta.
Ilmastopolitiikkaan oppia kohtuuden rajoissa eläviltä28.8.2026 11:33:41 EEST | Tiedote
Noin 40 % maailman väestöstä elää tavalla, joka pitää heidän hiilijalanjälkensä lähes tai kokonaan kohtuuden rajoissa. Helsingin yliopistossa tehdyn tutkimuksen mukaan ilmastopolitiikassa voitaisiin ottaa oppia heidän elämäntavoistaan ja samalla räätälöidä politiikkatoimet eri tuloluokille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme