Fingrid Oyj

Sähkönkulutus on kääntymässä voimakkaaseen kasvuun – rinnalle tarvitaan lisää säätövoimaa

18.8.2026 10:30:00 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote

Jaa

Suomen sähkönkulutuksen kasvu on voimistumassa lähivuosina. Kasvua vauhdittavat erityisesti datakeskus- ja sähkökattilahankkeet. Samaan aikaan Suomessa on runsaasti pitkälle valmisteltuja tuuli- ja aurinkovoimahankkeita, joiden toteutuminen edellyttää kuitenkin sähköntuottajien investointipäätöksiä. Rinnalle tarvitaan myös säästä riippumatonta säätövoimaa. 

Suomen sähköjärjestelmään solmittujen sähkönkulutuksen liittymissopimusten määrä on kasvanut voimakkaasti. Elokuun puoliväliin mennessä liittymissopimusten tehneiden datakeskushankkeiden suunniteltu lopullinen kokonaislaajuus on hanketoimijoiden ilmoittamien tietojen perusteella yhteensä lähes 5 gigawattia, sisältäen jakeluverkkoihin liittyvät hankkeet. Lisäksi rakenteilla ja toiminnassa olevien sähkökattilahankkeiden yhteenlaskettu teho on ylittänyt 3 gigawattia.

Liittymissopimuksen tekeminen ei takaa, että hanke toteutuu täydessä laajuudessaan. Tyypillisesti liittymissopimuksen tekemisen jälkeen hanketta aletaan rakentaa ja sähkönkulutus kasvaa vaiheittain useiden vuosien kuluessa, eivätkä hankkeet käytä heti verkkoon liityttyään täyttä ilmoittamaansa tehoa. Mikäli kaikki liittymissopimuksen tehneet hankkeet toteutuisivat täysimääräisesti tulevien vuosien aikana, ne lisäisivät sähkönkulutusta Suomessa lähes 40 prosenttia vuoden 2025 tasoon verrattuna. Fingridin arvion mukaan kulutuksen kasvun toteutuminen tässä laajuudessa veisi todennäköisesti ainakin viisi vuotta.

”Suomella on erinomaiset edellytykset kasvaa puhtaan sähkön avulla ja tuuli- ja aurinkovoiman kapasiteettia voidaan merkittävästi lisätä. Tarvitsemme kuitenkin sääriippuvaisen tuotannon rinnalle lisää säätövoimaa, kuten moottorivoimalaitoksia tai muuta säätökykyistä sähköntuotantoa, jotta sähköjärjestelmän tasapaino, toimitusvarmuus ja kilpailukykyinen hinta voidaan turvata myös silloin, kun tuuli- ja aurinkotuotanto vaihtelevat. On tärkeää, että kulutuksen kasvua seuraavat myös riittävät ja oikea-aikaiset investoinnit sähköntuotantoon. Suurten, tasaisesti sähköä kuluttavien uusien toimijoiden olisi tärkeää aktiivisesti edistää sähkötehon riittävyyttä ja joustoja varmistavia ratkaisuja”, sanoo Fingridin toimitusjohtaja Asta Sihvonen-Punkka.

Uusien sähköverkon liityntöjen kysyntä on pysynyt erittäin vahvana. Datakeskus- ja sähkökattilahankkeiden lisäksi liityntöjä hakevien joukossa on paljon sähkövarastohankkeita. Sähkövarastoista on tehty liittymissopimuksia jo yli 4 gigawatin edestä. Vaikka kantaverkkoa rakennetaan ennätystahtiin, rakenteilla olevien kantaverkkoinvestointien tuoma lisäliityntäkapasiteetti on monin paikoin jo lähes varattu, eikä kiinnostus uusiin liityntöihin ole vähentynyt. Tämän vuoksi liityntöihin liittyy myös jatkossa aluekohtaisia pidempiä odotusaikoja.

”Suomen puhdas, varma ja kilpailukykyinen sähköjärjestelmä tarjoaa vahvan perustan uusille investoinneille. Varsinkin pohjoisemmassa Suomessa kantaverkkoon voidaan liittää uusia teollisia investointeja erittäin nopealla aikataululla, mikä on Suomelle kilpailuetu. Jatkossa tärkeää on, että kulutuksen kasvun rinnalle saadaan riittävästi myös säätövoimaa, joustoa ja siirtokapasiteettia”, sanoo Asta Sihvonen-Punkka.


Lisätiedot:
Asta Sihvonen-Punkka, toimitusjohtaja, Fingrid Oyj, puh. 030 395 5235

Tietoja julkaisijasta

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden sähköjärjestelmää. Visiomme on puhdas, varma ja Euroopan kilpailukykyisin sähköjärjestelmä.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Enhälligt beslut av Fingrid Oyj’s aktieägare 5.10.20266.10.2026 14:31:34 EEST | Pressmeddelande

Fingrid Oyj:s aktieägarna har 5.10.2026 enhälligt beslutat att välja Hannu Hautala till styrelseledamot. Hannu Hautala, diplomingenjör, finsk medborgare. Hautala har arbetat som verkställande direktör för Luxmet Oy sedan september 2026. Tidigare arbetade han som verkställande direktör på Keliber Oy, som verkställande direktör på Nordkalk Oy, i olika ledande befattningar inom Outokumpu Oyj och i flera olika ledande befattningar inom Elcoteq SE och Flextronics Holding Finland Oy och i olika ledande positioner inom Rautaruukki Oyj. Hannu Hautala är oberoende i förhållande till bolaget och i förhållande till betydande aktieägare. Hautala har gett sitt samtycke till nomineringen. Efter valet, består styrelsen av fem (5) medlemmar: Eeva-Liisa Virkkunen (ordförande), Leena Mörttinen (viceförande), Jero Ahola, Hannu Hautala och Mika Lehtimäki. Mer information: Fingrid Oyj, direktör för juridiska ärenden och hållbarhet, Marina Louhija tel. 030 395 5289

Fingrid Oyj:n osakkeenomistajien yksimielinen päätös 5.10.20266.10.2026 14:31:34 EEST | Tiedote

Fingrid Oyj:n osakkeenomistajat ovat 5.10.2026 yksimielisesti päättäneet valita hallituksen jäseneksi Hannu Hautalan. Hannu Hautala, diplomi-insinööri, Suomen kansalainen, on toiminut Luxmet Oy:n toimitusjohtajana syyskuusta 2026. Aiemmin Hautala on toiminut mm. Keliber Oy:n toimitusjohtajana, Nordkalk Oy Ab:n toimitusjohtajana, eri johtotehtävissä Outokumpu Oyj:ssä sekä useissa eri johtotehtävissä Elcoteq SE:ssä ja Flextronics Holding Finland Oy:ssä ja Rautaruukki Oyj:ssä. Hannu Hautala on riippumaton yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista. Hautala on antanut suostumuksensa valintaan. Hallitukseen kuuluu valinnan jälkeen viisi (5) jäsentä: Eeva-Liisa Virkkunen (pj.), Leena Mörttinen (varapj.), Jero Ahola, Hannu Hautala ja Mika Lehtimäki. Lisätietoja: Fingrid Oyj, johtaja, laki- ja vastuullisuusasiat, Marina Louhija puh. 030 395 5289

Fingrid Oyj’s Shareholders’ unanimous decision of 5 October 20266.10.2026 14:31:34 EEST | Press release

Fingrid Oyj’s Shareholders have on 5 October 2026 unanimously decided to elect Hannu Hautala as a member of the Board of Directors. Hannu Hautala, M. Sc. (Engineering), Finnish citizen, has acted as a CEO at Luxmet Oy since September 2026. Earlier Hautala has acted as a CEO at Keliber Oy, as a CEO at Nordkalk Oy Ab, in different executive and senior positions at Outokumpu Oyj, in different executive positions at Elcoteq SE and Flextronics Holding Finland Oy and in different executive positions at Rautaruukki Oyj. Hannu Hautala is independent from the company and its significant shareholders. Hautala has given his consent to his appointment. After the election, the Board of Directors consist of five (5) members: Eeva-Liisa Virkkunen (Chair), Leena Mörttinen (deputy Chair), Jero Ahola, Hannu Hautala and Mika Lehtimäki. Contact information: SVP, Legal Affairs and Sustainability, Marina Louhija tel. +358 30 395 5289

Fingrid-lehti 2/2026: Sähkönkulutus kasvaa sittenkin5.10.2026 08:40:56 EEST | Tiedote

Vuoden toisessa Fingridin sidosryhmälehdessä kysyimme asiakkaiden näkemyksiä kantaverkkopalvelumaksujen rakenneuudistuksesta sekä sähköjärjestelmän uudistuvista teknisistä vaatimuksista. Esittelemme varautumisen oppeja Ukrainasta ja uutta reservimarkkinoiden kaupankäyntijärjestelmää. Pääsemme myös mukaan Fingridin asiakaspäällikön matkaan Kymenlaaksoon, jossa sähkön tuotantoa ja kulutusta kasvattavien hankkeiden kehitys näyttää lupaavalta.

Sähkön tuotannon ja kulutuksen kehitysnäkymät päivitetty – sähkönkulutuksen kasvu konkretisoituu30.9.2026 14:05:20 EEST | Tiedote

Suomen sähkönkulutuksen kasvu on voimistumassa, Fingrid arvioi uudessa ennusteraportissaan. Fingridin näkemys sähkönkulutuksen pitkän aikavälin kasvun suuruudesta on säilynyt pääosin ennallaan, mutta erityisesti datakeskushankkeiden eteneminen on vahvistanut näkymää kasvun toteutumisesta. Sähkönkulutuksen kasvu korostaa tarvetta kotimaisen sähköntuotannon sekä säästä riippumattoman säätövoiman kasvulle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye