Kokoomuksen Wallinheimo: Ensisijoitus jokaiselle lapselle on investointi tulevaisuuteen
19.8.2026 13:52:59 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja suuren valiokunnan puheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo iloitsee siitä, että hallitusohjelmaan kirjattu vastasyntyneiden osakesäästötili etenee. Tavoitteena on antaa jokaiselle vastasyntyneelle 300 euron ensisijoitus.

– Jokainen lapsi ansaitsee mahdollisimman hyvät lähtökohdat elämään riippumatta vanhempiensa varallisuudesta. Ensisijoitus on konkreettinen investointi lapsen tulevaisuuteen, Wallinheimo sanoo.
Ensisijoitusta ei voisi nostaa ennen täysi-ikäisyyttä. Wallinheimon mukaan sen merkitys ei rajoitu sijoitettuun summaan, vaan uudistus avaisi jokaiselle lapselle oven pitkäjänteiseen säästämiseen ja omistamiseen. Se voisi samalla kannustaa vanhempia ja läheisiä kartuttamaan lapsen säästöjä vuosien aikana.
– Varallisuus ja taloudellinen turva kasaantuvat helposti niille, joilla on jo valmiiksi parhaat lähtökohdat. Nyt säästäminen ja sijoittaminen alkaisi luonnollisella tavalla myös niissä perheissä, joissa sijoittaminen ei ole tuttua. Ajan, sijoitustuottojen ja mahdollisten lisäsäästöjen myötä pienestäkin pesämunasta voi kasvaa merkittävä tuki itsenäisen elämän alkuun, Wallinheimo toteaa.
Kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo korostaa, ettei 300 euron sijoitus yksin poista vähävaraisuutta. Se voi kuitenkin vahvistaa lapsen taloudellisia valmiuksia ja ehkäistä vähävaraisuuden kasautumista elämän aikana.
– Kokoomus haluaa, että yhä useampi suomalainen voi rakentaa omaa taloudellista turvaansa ja on vähemmän riippuvainen yhteiskunnan tuista. Hyvinvointiyhteiskunnan on autettava silloin, kun apua tarvitaan, mutta samalla sen pitää antaa ihmisille välineitä vahvistaa omaa taloudellista itsenäisyyttään.
– Säästäminen, sijoittaminen ja omistaminen eivät saa olla vain hyväosaisten etuoikeuksia. Jokaiselle lapselle annettava pesämuna kertoo, että jokaisen tulevaisuuteen kannattaa uskoa ja investoida, Wallinheimo päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sinuhe WallinheimoKansanedustaja
Keski-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sarkomaa: Viinien ulosmyyntioikeus vahvistaisi ravintoloiden kannattavuutta19.8.2026 07:54:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Sari Sarkomaa esittää, että ravintoloiden oikeus myydä alkoholia mukaan laajennetaan koskemaan viinejä. Muutos vahvistaisi kauan alamaissa olleen ravintola-alan kannattavuutta. Nykyisin ravintolasta saa ostaa mukaan käymisteitse valmistettuja enintään 8,0-prosenttisia ja muulla tavoin valmistettuja enintään 5,5-prosenttisia juomia.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Kiinapakettien romahdus osoittaa, että hallituksen linja puree18.8.2026 14:13:34 EEST | Tiedote
Tullin tuoreiden tilastojen mukaan EU:n ulkopuolelta tulevien vähäarvoisten verkkokauppalähetysten määrä romahti heinäkuussa 76,3 prosenttia vuodentakaisesta, kun alle 150 euron lähetysten tullittomuus poistui. Talousvaliokunnan varapuheenjohtaja Pauli Aalto-Setälä pitää käännettä rohkaisevana suomalaisten yritysten kannalta.
Kokoomuksen Satonen: Tervetuloa kokoomuksen linjalle keskusta18.8.2026 13:51:45 EEST | Tiedote
– Kun Orpon hallitus on tällä kaudella vahvistanut sosiaaliturvan ja työnhaun velvoittavuutta, keskusta on keskeisissä uudistuksissa asettunut hallituksen linjaa vastaan, kokoomuksen kansanedustaja ja työ- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja Arto Satonen kommentoi Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen puheita sosiaaliturvan vastikkeellisuuden lisäämisestä.
Kokoomuksen Castrén: Enemmistö suomalaisista kannattaa alle 15-vuotiaiden somekieltoa – nyt tarvitaan päätöksiä18.8.2026 11:02:30 EEST | Tiedote
Kokoomuksen lääkärikansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Maaret Castrén pitää tärkeänä, että alle 15-vuotiaiden sosiaalisen median käyttöä rajoittava lainsäädäntö saadaan vietyä eteenpäin vielä tämän hallituskauden aikana. Castrénin mukaan tuore kysely osoittaa, että suomalaiset odottavat päättäjiltä tekoja.
Kokoomuksen Kilpi: Itä-Suomen erityistalousalue etenee lakivalmisteluun17.8.2026 17:10:56 EEST | Tiedote
Itä-Suomen erityistalousalueen valmistelu ottaa seuraavan askeleen, iloitsee kokoomuksen kansanedustaja Marko Kilpi. Työ- ja elinkeinoministeriö asetti 17. elokuuta työryhmän valmistelemaan määräaikaista erityistalousaluekokeilua itäiseen Suomeen. Kilven mukaan nyt siirrytään selvityksistä kohti konkreettista lainsäädäntöä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme