Pieni peltomyyrä ryhtyy puutarhuriksi Karoliina Pertamon lumoavassa kuvakirjassa
28.8.2026 12:18:59 EEST | Orava-kirjat | Tiedote
Orvokkeja Violalle johdattaa lukijan puutarhaan, joka on täynnä elämää ja tarinoita. Karoliina Pertamo sai idean kirjaan omasta puutarhastaan, jonka orvokeista alkoi yllättäen kadota kukkia. Kirja on heti arvosteluvapaa.

Kun Liljan perhe muuttaa keltaiseen taloon, sen pihalla ei ole juuri muuta kuin nurmikkoa ja kivikäytävä. Liljan perhe alkaa muokata pihaa: he istuttavat ja kylvävät erilaisia kasveja, ja pian pihasta on tullut puutarha. Kasvien mukana paikalle saapuu kokonainen joukko pieniä asukkaita: perhosia ja pörriäisiä, sirkkoja ja koppiaisia, lintuja ja liskoja. Puutarha täyttyy elämästä ja tarinoista.
Mutta kuka kumma käy katkomassa puutarhan orvokkeja? Syylliseksi paljastuu aidan alta puutarhaan pujahtanut pieni peltomyyrä, joka on ihastunut ikihyväksi varjoissa loistaviin samettisiin kukkiin. Myyrä saa tietää, että kukkien tieteellinen nimi on Viola – ja niin se itsekin saa nimekseen Viola.
Ystävällinen siira opettaa Violalle, kuinka orvokkeja voi kasvattaa lisää. Siemenet laitetaan piiloon kosteaan multaan, se neuvoo. Ja odotus palkitaan: talven jälkeen orvokkeja puhkeaa kaikkialle!

Orvokkeja Violalle on 3–6 -vuotiaille suunnattu lämmin ja lempeä tarina luonnon ihmeellisyydestä. Karoliina Pertamon teksteissä ja kuvissa puutarha on paikka, jossa kaikki on yhteydessä toisiinsa: kasvit kutsuvat eläimet luokseen, uteliaisuus synnyttää ystävyyttä ja pienestä siemenestä versoo uusi elämä.
Kirja perustuu tositapahtumiin.
"Pienen puutarhamme orvokeista alkoi kadota kukkia. Mysteeri ratkesi, kun kukat löytyivät kivenkolosta, jonne peltomyyrä oli käynyt niitä piilottamassa", Pertamo kertoo.
Pertamo on intohimoinen puutarhaharrastaja, ja hänen puutarhansa Espoossa tuottaa iloa koko naapurustolle.
"Ohikulkijat jäävät usein katselemaan sitä ja juttelemaan. Usein he sanovat, että meidän pihan kohdalla tuoksuu ja surisee aivan erilailla kuin muualla."
Tekijästä:
Karoliina Pertamo on kuvittaja ja kirjailija, joka on tehnyt kirjoja lapsille ja aikuisille vuodesta 2010. Hän on koulutukseltaan kuvataideopettaja ja kuvataiteilija.
Menovinkki! Karoliina Pertamo pitää Annantalon Lastenkirjafestareilla lauantaina 17.10. Viola -lukuhetken ja työpajan, jossa on mahdollisuus askarrella oma orvokkikoru. Lastenkirjafestarin tarkka ohjelma-aikataulu julkaistaan syyskuussa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Minna CastrénKustantaja, Orava-kirjat
Puh:+358 50 528 6718minna.castren@oravakirjat.fiSilja MassaViestintäpäällikkö, Teos / Orava-kirjat
Puh:+358 40 708 1323silja.massa@teos.fiKuvat
Linkit
Orava-kirjat
Orava-kirjat on vuonna 2024 Siltalan ja Teoksen yhteyteen perustettu lastenkirjakustantamo.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Orava-kirjat
Terho-oravanpoikanen kipittää unisessa metsässä uudessa ensikirjassa20.8.2026 09:15:12 EEST | Tiedote
Kotimainen ensikirjasarja saa jatkoa, kun pieni Terho-orava seikkailee jälleen! Lotta Sonnisen ja Matti Pikkujämsän eloisa oravahahmo hipsii tällä kertaa metsässä, jossa on kumman hiljaista.
Orava-kirjojen syksyn 2026 katalogi on julkaistu – tutustu mielikuvitusta villitsevään uutuuskirjavalikoimaamme!13.4.2026 13:55:54 EEST | Tiedote
Orava-kirjojen syksy on täynnä hykerryttäviä tarinoita ja seikkailuja, joiden parissa viihtyvät niin lapset kuin aikuisetkin. Selaa katalogia täällä.
Kun kauhu kohtaa huumorin: Yötärinöitä värisyttää selkäpiitä ja nauruhermoja31.3.2026 09:16:41 EEST | Tiedote
Jari Mäkipään kirjoittama ja Teemu Juhanin kuvittama Yötärinöitä vie lukijat naurun ja kauhun rajamaille. Näissä kertomuksissa mikään ei mene aivan niin kuin odottaisi! Kirja on arvosteluvapaa keskiviikkona 1.4.
Mitä tapahtuu, kun seitsemänvuotias poika jää kesäksi maalle ilman kännykkää? Virolaisen Andrus Kivirähkin menestysromaani ilmestyy nyt suomeksi!20.3.2026 08:48:58 EET | Tiedote
Voiko tylsä kesä ilman puhelinta muuttua jännittäväksi seikkailuksi? Virolaisen mestarikertojan Andrus Kivirähkin palkittu lastenromaani Oskarin ihmepuhelin on kekseliäs tarina mielikuvituksen voimasta.
Ninka Reitun haikeankaunis kuvakirja Silloin kerran, Morrison kuvaa koskettavasti koiran ja ihmisen suhdetta2.3.2026 10:20:23 EET | Tiedote
Skotlannissa lammaspaimenena työskentelevä Ninka Reittu sijoitti uutuuskirjansa tapahtumat kotimaisemiinsa. Silloin kerran, Morrison on arvosteluvapaa tänään 2.3.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


