EVA: Suomalaiset vaativat EU-rahalle oikeusvaltioehtoja ja talouskuria – EU-verotus tyrmätään
25.8.2026 06:01:00 EEST | Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry | Tiedote
Lähes kolme neljästä suomalaisesta leikkaisi EU-jäsenmaan saamia tukia välittömästi, jos maan oikeusvaltiokehitys heikkenee merkittävästi. Kaksi kolmesta sitoisi EU-rahoituksen nykyistä tiukemmin sovittujen talousuudistusten toteuttamiseen, selviää Sitran ja EVAn keväällä 2026 tekemästä EU-asennetutkimuksesta.

Suomalaisista 72 prosenttia katsoo, että EU:n tulisi leikata jäsenmaan saamia tukia välittömästi, jos maan oikeusvaltiokehitys heikkenee merkittävästi. Eri mieltä on vain kahdeksan prosenttia.
Myös taloudenpito halutaan kytkeä nykyistä tiukemmin EU-rahoitukseen. Kaksi kolmesta suomalaisesta (65 %) sitoisi rahoituksen nykyistä tiukemmin jäsenmaiden kykyyn toteuttaa sovittuja talousuudistuksia. Vain kahdeksan prosenttia vastustaa ajatusta.
”Suomalaiset edellyttävät, että jäsenmaat toimivat sovituissa raameissa. EU-tukia hyödyntäviltä jäsenvaltioilta odotetaan sekä oikeusvaltioperiaatteen kunnioittamista että vastuuta talousuudistuksista”, sanoo analyysin kirjoittaja, EVAn johtava veroasiantuntija Emmiliina Kujanpää.
Suomalaiset suhtautuvat EU:n rahoituksen kasvattamiseen varauksellisesti. 42 prosenttia suomalaisista lisäisi EU:n rahoitusta, jotta Euroopalla olisi vahva asema maailmassa. Viidennes (19 %) vastustaa rahoituksen lisäämistä, mutta huomattavan moni (39 %) ei ota asiaan kantaa.
Lisärahoituksen hyväksyttävyys kasvaa, kun käyttökohde määritellään tarkasti. Lähes puolet suomalaisista (49 %) katsoo, että EU:n on kyettävä merkittäviin uusiin investointeihin turvallisuuden ja teknologian saralla, vaikka se vaatisi jäsenmailta suurempia jäsenmaksuja.
EU-verotus saa tyrmäyksen
Yksikään tutkimuksessa esitetty yleinen keino EU lisärahoituksen hankkimiseksi ei saa enemmistön tukea. Myönteisimmin suomalaiset suhtautuvat EU:n ulkopuolelta tulevan tuonnin tullimaksujen korottamiseen. Tätä kannattaa 45 prosenttia suomalaisista.

Suoraan kansalaisten verotukseen kohdistuviin keinoihin suhtaudutaan selvästi kielteisemmin. Vain kahdeksan prosenttia suhtautuu myönteisesti siihen, että EU saisi oikeuden kantaa veroja jäsenmaiden kansalaisten ansio- ja pääomatuloista. Kaksi kolmesta (66 %) suhtautuu ajatukseen kielteisesti.
”Suomalaiset tunnistavat tarpeen vahvistaa Euroopan unionin toimintaa, mutta avoin valtakirja EU:n menojen ja verotuksen kasvattamiseen ei saa kannatusta. Rahalle halutaan selkeä käyttötarkoitus ja rahoituksen saajille tiukat ehdot”, sanoo EU:n rahoitusta koskevan EVA Analyysin toinen kirjoittaja, EU-asiantuntija Päivi Wood.
Yhteisvelkaan suomalaiset suhtautuvat eri tavoin sen käyttötarkoituksesta riippuen. Yleisenä EU:n lisärahoituksen keinona yhteisvelkaan suhtautuu myönteisesti 23 prosenttia, kielteisesti 35 prosenttia ja neutraalisti 31 prosenttia suomalaisista. Jos yhteisvelkaa käytetään puolustustarkoituksiin, hyväksyntä on laajempaa. Lähes puolet suomalaisista (47 %) katsoo, että Suomen pitäisi suhtautua hyväksyvästi EU:n puolustustarkoituksiin ottamaan yhteisvelkaan. Neljännes (25 %) torjuisi myös puolustukseen otettavan yhteisvelan.
Näin kysely tehtiin
Sitran ja EVAn yhteinen EU-asennetutkimus tehtiin keväällä 2026. Tutkimus tehtiin EVAn Arvo- ja asennetutkimuksen vakiintunein menetelmin, ja sen tulokset ovat vertailukelpoisia EVAn muiden Arvo- ja asennetutkimusten tulosten kanssa.
Tulokset perustuvat 2 047 henkilön antamiin vastauksiin. Tulosten virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan. Tiedot kerättiin 17.3.–30.3.2026. Vastaajat edustavat koko maan 18–79-vuotiasta väestöä (pl. Ahvenanmaa). Aineisto on kerätty Taloustutkimus Oy:n internetpaneelissa, josta tutkimusotos on muodostettu ositetulla satunnaisotannalla.
Aineisto on painotettu edustamaan väestöä iän, sukupuolen, asuinalueen, koulutuksen, ammatin tai aseman, toimialan ja puoluekannatuksen mukaan. Aineiston tilastollisen analyysin ja tulosgrafiikan on tehnyt Pentti Kiljunen (Yhdyskuntatutkimus Oy).
Aiheesta kertovan artikkelin saa julkaista saman aamun lehdessä. Analyysi kokonaisuudessaan liitteenä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Emmiliina KujanpääJohtava veroasiantuntija
Puh:+358 40 768 0621emmiliina.kujanpaa@eva.fiMikko LaaksoViestintäpäällikkö
Puh:+358 50 383 9432mikko.laakso@eva.fiLiitteet
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA on elinkeinoelämän think tank, jonka tavoitteena on edistää suomalaisen yhteiskunnan pitkän aikavälin menestystä. EVA tuottaa tietoa ja näkemyksiä ajankohtaiseen julkiseen keskusteluun sekä esittää reformeja poliittisille päättäjille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry
EVA: Enemmistö päättäisi puolustuksesta yhdessä Pohjoismaiden kanssa13.10.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten suuri enemmistö haluaa tiivistää pohjoismaista yhteistyötä tuntuvasti. Yli puolet suomalaisista olisi valmis yhteispohjoismaiseen päätöksentekoon puolustuksessa ja rajavalvonnassa, selviää EVAn kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Lastensuojelussa jopa 500 miljoonan euron säästöpotentiaali7.10.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Suomen lastensuojelu nojaa poikkeuksellisen vahvasti kalliiseen laitoshoitoon. Jos laitoksiin sijoitettujen lasten osuus saataisiin Tanskan tasolle, julkinen talous voisi säästää vuosittain 350–500 miljoonaa euroa, arvioi EVA Fellow Jussi Pyykkönen tuoreessa EVA Analyysissä.
EVA: S2-opetuksesta luovuttava – maahanmuuttajaoppilaat nopeammin yhteisiin luokkiin3.10.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Maahanmuuttajataustaisten oppilaiden erillisopetusta pitää vähentää tuntuvasti ja suomen kielen oppiminen siirtää nykyistä vahvemmin yhteisiin opetusryhmiin, esittää ekonomisti Sanna Kurronen EVAlle laatimassaan analyysissä. Kurronen luopuisi S2-opetuksesta ja muiden kuin kotimaisten kielten oman äidinkielen opetuksesta.
EVA: Ukrainalta odotetaan joustoa, Venäjältä rikosvastuuta26.9.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset pitävät Ukrainan joustamista tavoitteistaan aiempaa tarpeellisempana. Samalla suuri enemmistö korostaa Ukrainan turvatakuiden tarvetta länsimailta, maan oikeutta päättää rauhansa ehdoista, oikeutta korvauksiin Venäjältä ja sotarikoksiin syyllistyneiden saamista oikeuden eteen, selviää EVAn kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Nuorten luottamus eläkelupaukseen horjuu15.9.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Vajaa puolet suomalaisista (47 %) katsoo, että tulevaisuudessa maamme eläkejärjestelmät romahtavat eikä edes jo ansaittuja eläkkeitä kyetä maksamaan, selviää EVAn kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme