Keski-Suomen työttömyys heinäkuussa 16,1 %
25.8.2026 08:01:01 EEST | Keski-Suomen elinvoimakeskus | Tiedote
- Työttömien ja pitkäaikaistyöttömien määrät jatkoivat kasvuaan heinäkuussa.
- Heinäkuun aikana avoinna olleiden työpaikkojen ja uusien avoimien työpaikkojen määrät vähenivät vuoden takaiseen tilanteeseen verrattuna.
- Kokoaikaisesti lomautettujen ja lyhennettyä työviikkoa tekevien määrät vähenivät hieman heinäkuuhun 2025 verrattuna.
- Työllistymistä edistävissä palveluissa olevien työnhakijoiden määrä eli aktivointiaste oli korkeampi kuin vuotta aikaisemmin.
- Naisten työttömyys kasvaa edelleen nopeammin kuin miesten työttömyys.

Keski-Suomessa oli heinäkuun lopussa 20 554 työtöntä työnhakijaa. Se oli 1 832 (9,8 %) enemmän kuin vuotta aikaisemmin ja 467 henkilöä enemmän kuin kesäkuussa 2026. Työttömien työnhakijoiden osuus maakunnan työvoimasta oli heinäkuun lopussa 16,1 prosenttia. Koko maassa se oli 13,2 prosenttia.
Keski-Suomen kunnissa työttömien työnhakijoiden määrä väheni edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna Kinnulassa, Kivijärvellä ja Pihtiputaalla. Korkeimmat työttömyysasteet heinäkuun 2026 lopussa olivat Jyväskylässä (17,6 %), Saarijärvellä (16,7 %) ja Äänekoskella (16,5 %). Matalin työttömyysaste oli Toivakassa (9,7 %). Vain Toivakka saavutti alle 10 prosentin työttömyysasteen.
Keski-Suomessa oli uusia avoimia työpaikkoja heinäkuun aikana 551, joka oli 127 vähemmän kuin vuosi sitten (-18,7 %). Kaikkiaan heinäkuun aikana oli avoinna 1 181 työpaikkaa, joka oli 362 vähemmän kuin vuosi sitten (-23,5 %).
Työttömistä työnhakijoista oli heinäkuun lopussa miehiä 11 140 (54,2 %) ja naisia 9 410 (45,8 %). Edellisvuoden heinäkuuhun verrattuna miesten työttömyys kasvoi 797 henkilöllä (7,7 %) ja naisten työttömyys 1 036 henkilöllä (12,4 %). Kesäkuuhun 2026 verrattuna miesten työttömyys kasvoi 44 työttömällä ja naisten työttömyys 422 työttömällä.
Työttömät koulutusasteen ja ammattiryhmän mukaan
Heinäkuun lopussa määrällisesti eniten työttömiä työnhakijoita oli toisen asteen tutkinnon suorittaneissa (11 180 työtöntä) ja seuraavaksi eniten ylemmän perusasteen suorittaneissa (3 415 työtöntä). Työttömyys kasvoi kahdeksassa koulutusryhmässä. Eniten prosentuaalista kasvua oli ryhmässä koulutusaste tuntematon (30,7 %) ja erikoisammattikoulutusaste (20,9 %). Työttömien määrä laski vuoden takaiseen verrattuna vain alemman perusasteen koulutusryhmässä (-4,8 %). Vähintään alemman korkeakouluasteen suorittaneita työttömiä oli heinäkuussa 3 807, kun vastaava luku heinäkuussa 2025 oli 3 485 (kasvua 9,2 %).
Ammattiryhmittäin tarkasteltuna työttömien määrä kasvoi edellisen vuoden heinäkuuhun verrattuna kaikissa muissa ammattiryhmissä paitsi ryhmässä maanviljelijät, metsätyöntekijät yms. Suurin työttömien ammattiryhmä oli palvelu- ja myyntityöntekijät. Heitä oli työttömänä 4 061. Heidän määränsä kasvoi vuodessa 515 työttömällä (14,5 %). Toiseksi suurin työttömien ammattiryhmä oli erityisasiantuntijat. Heitä oli työttömänä 3 302. Se oli 395 (13,6 %) enemmän kuin vuosi sitten. Kolmanneksi suurin ammattiryhmä oli rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijät. Heitä oli työttömänä 3 099. Kasvua oli 51 työtöntä (1,7 %) vuoden takaiseen verrattuna. Työttömyyden prosentuaalinen kasvu oli suurinta johtajien ammattiryhmässä (23,3 %), jossa oli heinäkuun lopussa 349 työtöntä. Määrä kasvoi 66 työttömällä vuoden takaiseen verrattuna.
Uusien avoimien työpaikkojen määrä väheni vuoden takaisesta
Keski-Suomessa oli uusia avoimia työpaikkoja heinäkuun aikana 551, joka oli 127 vähemmän kuin vuosi sitten (-18,7 %). Kaikkiaan heinäkuun aikana oli avoinna yhteensä 1 181 työpaikkaa, joka oli 362 vähemmän kuin vuosi sitten (-23,5 %). Uusien avoimien työpaikkojen määrä väheni heinäkuuhun 2025 verrattuna lähes kaikissa ammattiryhmissä. Niiden määrä kuitenkin kasvoi toimisto- ja asiakaspalvelutyöntekijöiden (22,2 %) ja erityisasiantuntijoiden ammattiryhmissä (10,3 %). Palvelu- ja myyntityöntekijät olivat se ammattiryhmä, jolle oli eniten uusia avoinna olevia työpaikkoja heinäkuun 2026 aikana (170 työpaikkaa). Vuotta aikaisemmin työpaikkoja oli 41 enemmän (-19,4 %). Seuraavaksi eniten uusia avoimia työpaikkoja oli rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöille (151 työpaikkaa). Vuotta aikaisemmin työpaikkoja oli 17 enemmän (-10,1 %).
Uusien avoimien työpaikkojen määrät heinäkuun 2026 aikana olivat seuraavat: Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalue 64, Jyväskylä-Muuramen työllisyysalue 424 ja Eteläisen Keski-Suomen työllisyysalue 82. Eteläisen Keski-Suomen työllisyysalueeseen kuuluu myös Mänttä-Vilppula. Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalueella oli avoinna heinäkuun 2026 aikana yhteensä 251 työpaikkaa, Jyväskylä-Muuramen työllisyysalueella 800 työpaikkaa ja Eteläisen Keski-Suomen työllisyysalueella 158 työpaikkaa.
Hyvä talouskehitys näkyy aina viiveellä työllisyydessä
Loppukesän aikana eri ennustelaitosten talousennusteet ovat kääntyneet varovaisen positiivisiksi. Kehitys näkyy jo joissain maakunnissa uusien avoimien työpaikkojen kokonaismäärän kasvuna edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Globaalien riskien lisäksi talouskasvuun liittyy kuitenkin myös monia epävarmuuksia, esimerkiksi kotimainen kulutuskäyttäytyminen.
Talouskasvua tukevat muun muassa viennin asteittainen vahvistuminen ja merkittävät investoinnit esimerkiksi puolustusteollisuuteen, datakeskuksiin ja puhtaaseen siirtymään. Esimerkiksi teknologiateollisuudessa ja eräillä muillakin aloilla on nyt Keski-Suomessakin positiivisia signaaleja tilauskantojen vahvistumisesta.
"Vaikka talouskehitys toteutuisi ennustetun myönteisesti, työmarkkinat reagoivat talouden elpymiseen aina hitaasti. Työllisyyden odotetaan kohentuvan koko maassa loppuvuoden 2026 aikana ja työttömyyden laskevan vuosien 2027 ja 2028 aikana", kertoo koulutuspäällikkö Marja Pudas Keski-Suomen elinvoimakeskuksesta.
Keski-Suomen tulevaa työllisyyskehitystä haastavat myös alueelliset ja paikalliset asiat. Näitä ovat esimerkiksi ikääntynyt työvoima osassa maakuntaa, pitkäkestoisen korkean työttömyyden aiheuttama ns. periytyvä työttömyys ja sen aiheuttama syrjäytyminen sekä työvoiman osaamisen ja työpaikkojen tarjonnan kohtaannon haasteet.
"Myös pitkillä maantieteellisillä etäisyyksillä on merkitystä, koska kustannustason nousu on vähentänyt työnhakijoiden mahdollisuuksia pendelöintiin. Valitettavasti joitakin uusia konkursseja ja lomautuksia lienee vielä odotettavissa", Pudas sanoo.
Alueen hyvää työllisyyskehitystä tukevat kuitenkin muun muassa jo alkaneet ja tiedossa olevat merkittävät investoinnit, tilauskantojen elpyminen, nuorten työnhakijoiden suuri määrä ja hyvä koulutustaso Jyväskylässä sekä Jyväskylän alueen vetovoimaisuus. Hieman pidemmällä aikavälillä voidaan myös odottaa hyviä tuloksia ns. Jyväskylän mallin toimenpiteistä.
Keski-Suomen työllisyyskatsaus, heinäkuu 2026 (tyollisyyskatsaus.fi)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marja PudasKoulutuspäällikköKeski-Suomen elinvoimakeskus
Puh:0295 024 586marja.pudas@elinvoimakeskus.fiTietoja julkaisijasta
Keski-Suomen elinvoimakeskus hoitaa liikenteeseen, maaseutuun, elinkeinoihin ja työllisyyteen, maahanmuuttoon, ympäristöön sekä rahoitukseen, kehittämiseen ja seurantaan liittyviä valtion aluehallinnon tehtäviä. Keski-Suomen elinvoimakeskus toimii Keski-Suomen maakunnan alueella, ja keskitettyjen tehtävien kautta palvelee myös muita alueita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen elinvoimakeskus
Keski-Suomen työttömyys syyskuussa 14,3 %20.10.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Työttömyys ja pitkäaikaistyöttömyys kasvoivat syyskuuhun 2025 verrattuna. Uusien avoimien työpaikkojen kokonaismäärä kääntyi hieman laskuun. Rakennusalalla on nähtävissä varovaisen positiivisia signaaleja, kun uusien avoimien työpaikkojen määrä rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöille kasvoi. Ulkomaalaisten työttömyys kasvaa muuta työttömyyttä enemmän, vaikka noin neljäsosa työllistymistä edistävissä palveluissa olevista on ulkomaalaisia.
Lähiruokaa ja elämyksiä avotulen äärellä – Keski-Suomeen 1,5 miljoonaa euroa maaseuturahoitusta loppukesällä14.10.2026 11:13:23 EEST | Tiedote
Keski-Suomeen myönnettiin yhteensä 1,5 miljoonaa euroa EU:n maaseuturahoituksen hanke- ja yritystukia loppukesän aikana. Rahoitusta saivat mm. dronepalveluja tuottavat yritykset ja nuorten liikkumista edistävät hankkeet.
Muuramen kävelevä koulubussi on vuoden keskisuomalainen liikenneturvallisuusteko 20267.10.2026 11:48:45 EEST | Tiedote
Keski-Suomen liikenneturvallisuuden yhteistyöryhmä on myöntänyt vuoden keskisuomalainen liikenneturvallisuusteko 2026 -tunnustuksen Muuramen kunnan kävelevälle koulubussille. Tunnustus julkistettiin Keski-Suomen liikenneturvallisuusfoorumissa Jyväskylässä 6.10.2026.
Yleisötilaisuus ja karttapalautekysely valtatien 9 yleissuunnitelmasta välillä Kanavuori–Lievestuore29.9.2026 07:39:51 EEST | Tiedote
Keski-Suomen elinvoimakeskus on käynnistänyt valtatien 9 parantamista koskevan yleissuunnitelman laatimisen Kanavuoren ja Lievestuoreen välille Jyväskylän ja Laukaan alueelle. Suunnittelun lähtökohtia ja alustavia ratkaisuja esitellään yleisötilaisuudessa, ja suunnitteluun voi osallistua myös karttapalautekyselyn kautta.
Keski-Suomen työttömyys elokuussa 14,6 %22.9.2026 08:01:22 EEST | Tiedote
Työttömyys ja pitkäaikaistyöttömyys kasvoivat vuoden takaiseen verrattuna, mutta pitkäaikaistyöttömien osuus kaikista työttömistä oli Keski-Suomessa edelleen maan keskiarvoa matalampi. Uusien avoinna olleiden työpaikkojen määrä kuukauden aikana kasvoi, mutta kaikkien kuukauden aikana avoinna olleiden työpaikkojen määrä väheni hieman vuoden takaiseen verrattuna. Uusien avoimien työpaikkojen määrä kasvoi lähes kaikissa ammattiryhmissä. Työllistymistä edistävissä palveluissa olevien määrä kasvoi, mutta palkkatuella työllistettyjen määrä väheni.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme