Pienetkin askeleet lasketaan – aloita syksy Oma Hämeen etäryhmän tuella
24.8.2026 12:41:49 EEST | Oma Häme | Tiedote
Hyvinvoinnin vahvistaminen ei vaadi suuria muutoksia kerralla. Joskus riittää yksi päätös tai pieni askel oikeaan suuntaan. Oma Hämeen maksuttomista etäryhmistä saat ammattilaisten tukea, käytännön vinkkejä ja vertaistukea omaan elämäntilanteeseesi – helposti ja turvallisesti omalta kotisohvaltasi käsin.

Helposti mukaan, missä tahansa oletkin
Etäryhmiin osallistuminen on helppoa: tarvitset vain tietokoneen, tabletin tai puhelimen, toimivan verkkoyhteyden sekä verkkopankkitunnukset tai mobiilivarmenteen vahvaa tunnistautumista varten.
Ryhmiin osallistutaan anonyymisti, joten oma nimi ei näy muille osallistujille. Voit keskittyä rauhassa omaan hyvinvointiisi turvallisessa ympäristössä.
Löydä sinulle sopiva ryhmä
Elintapamuutoksen etäryhmä
Haluaisitko lisätä liikuntaa, syödä terveellisemmin tai löytää keinoja jaksaa paremmin arjessa? Elintapamuutoksen etäryhmä on tarkoitettu kaikille yli 18-vuotiaille kantahämäläisille, jotka kaipaavat tukea hyvinvointinsa vahvistamiseen.
Tapaamisten aikana käsitellään elintapamuutokseen liittyviä teemoja ja edetään kohti tavoitteita pienin, realistisin askelin.
Ryhmä alkaa keskiviikkona 26.8.2026 klo 16.30.
Tietoa tyypin 2 diabeteksesta
Ryhmä on suunnattu Kanta-Hämeen hyvinvointialueella asuville tyypin 2 diabetesta sairastaville. Tapaamisissa saat luotettavaa tietoa sairaudesta, sen hoidosta ja omahoidon tueksi arkeen sopivia vinkkejä.
Samalla pääset kuulemaan muiden kokemuksia ja jakamaan ajatuksia samassa tilanteessa olevien kanssa.
Ryhmän alkaa syyskuussa. Tarkka aika ilmoitetaan mahdollisimman pian.
Hyvinvointiryhmien lisäksi Oma Häme tarjoaa myös muita etäryhmiä, kuten perhevalmennusta sekä lapsiperheiden teemailtoja.
Katso etäryhmien tarkemmat aikataulut ja ilmoittautumisohjeet klikkaamalla ryhmän nimeä täältä
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Minna RitakorpiAsiantuntija, hyte-toiminta
Puh:040 631 5197minna.ritakorpi@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Syksyn 2026 influenssa- ja koronarokotukset alkavat Oma Hämeessä viikolla 4424.8.2026 10:48:53 EEST | Tiedote
Kanta-Hämeen hyvinvointialueella eli Oma Hämeessä kausirokotukset käynnistetään viikolla 44. Digitaalinen ajanvaraus ja puhelinajanvaraus avautuvat viikolla 43.
Uusi Move!-malli vahvistaa kuntien ja hyvinvointialueen yhteistyötä lasten liikkumisen edistämisessä21.8.2026 14:09:01 EEST | Uutinen
Lasten ja nuorten liikkumisen edistäminen vaatii entistä tiiviimpää yhteistyötä eri toimijoiden välillä. Kanta-Hämeessä tähän tarpeeseen on vastattu niin, että hyvinvointialue ja osa alueen kunnista ovat yhteistyössä luoneet toimintamallin, jonka tavoitteena on hyödyntää 5. ja 8. luokilla tehtävien Move-mittausten tuloksia nykyistä systemaattisemmin kouluterveydenhuollon terveystarkastuksissa. Uuden mallin avulla käytäntöjä yhdenmukaistetaan ja yhteistyötä vahvistetaan, jotta Move-mittausten tarjoamaa tietoa voidaan hyödyntää tehokkaammin lasten ja nuorten hyvinvoinnin ja liikkumisen tukena. Yhteistyön kehittämiselle on selkeä tarve. Viimeisimmän kouluterveyskyselyn mukaan vain puolet 4. ja 5. luokan pojista ja runsas kolmannes tytöistä liikkui vähintään tunnin päivässä viikon jokaisena päivänä. 8. ja 9. luokilla osuudet olivat vielä pienemmät: pojista näin ilmoitti kolmannes ja tytöistä vain joka viides. Tulokset osoittavat, että osa lapsista ja nuorista liikkuu edelleen terveytensä k
Pika-ajoista nopeaa keskusteluapua arjen huoliin21.8.2026 12:41:26 EEST | Tiedote
Matalan kynnyksen keskusteluapua on tarjolla mm. lapsiperhearkeen ja aikuisten haasteisiin.
Johtajaylilääkärin virka kiinnosti – Oma Häme sai 22 hakemusta20.8.2026 10:20:29 EEST | Uutinen
Kanta-Hämeen hyvinvointialueen johtajaylilääkärin vakinaisen viran hakuaika on päättynyt. Virkaa haki yhteensä 22 henkilöä, joista 21 täyttää viran kelpoisuusvaatimukset. Hakijat on listattuna tämän tiedotteen lopussa – lukuun ottamatta yhtä hakijaa, joka on vetänyt hakemuksensa pois. Johtajaylilääkärin virka tulee avoimeksi nykyisen viranhaltijan eläköitymisen vuoksi. Uuden johtajaylilääkärin on määrä aloittaa tehtävässään 1.1.2027. – Olemme iloisia siitä, että tehtävä herätti kiinnostusta ja hakijoina on näin monipuolinen ja asiantunteva joukko, toteaa terveydenhuollon toimialajohtaja Jarmo Lappalainen. Johtajaylilääkäri toimii hyvinvointialueen vastaavana lääkärinä ja vastaa terveydenhuollon lääketieteellisestä johtamisesta. Strategia- ja integraatiotoimialalle sijoittuva virka on keskeinen hyvinvointialueen terveyspalvelujen kehittämisessä ja valvonnassa. Tehtävään kuuluu muun muassa palvelujärjestelmän uudistamisen ja strategian toimeenpanon ohjaaminen lääketieteellisestä näkökulm
Hoitotarvikejakelun toimipisteiden aukioloajat muuttuvat Forssassa, Hämeenlinnassa ja Riihimäellä 7.9. alkaen19.8.2026 14:54:42 EEST | Tiedote
Muutoksen avulla pyritään varmistamaan, että asiakkaiden yhteydenottoihin voidaan vastata palvelulupauksen mukaisessa ajassa koko hyvinvointialueella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme