Pikakommentti: Talouskasvu ei vielä näy laajasti työmarkkinoilla
25.8.2026 09:12:41 EEST | Pellervon taloustutkimus PTT | Tiedote
Työllisyyden lasku on hidastunut, mutta vielä työmarkkinoilla ei ole näkyvissä selvää käännettä, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n vanhempi ekonomisti Henna Busk tuoreita tilastoja.

Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan 15–74-vuotiaita työllisiä oli vuoden 2026 heinäkuussa yhtä paljon kuin vuosi sitten. Saman ikäisiä työttömiä oli 20 000 enemmän vuoden takaiseen verrattuna. 15–64-vuotiaiden työllisyysasteen trendiluku oli 70,4 %. 15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli 10,5 %.
”Työllisyys ei enää merkittävästi heikkene ja mahdollista on, että työttömyyshuippu olisi jo nähty. Kovin vahvasti Suomen talouskasvu ei työmarkkinoilla kuitenkaan vielä näy, ja työttömyysaste on yhä korkea”, arvioi Busk.
Buskin mukaan taustalla vaikuttaa se, että talouskasvu ei vielä ole laaja-alaisesti lisännyt työvoiman kysyntää. Palvelualoilla työvoiman kysyntä on edelleen heikkoa, ja rakennusalalla kehitys on kaksijakoista: asuntoja rakennetaan erittäin vähän, mutta datakeskushankkeita on runsaasti.
Pitkäaikaistyöttömien määrä on yhä kasvanut, mikä oli odotettavissa. Pitkäaikaistyöttömiä oli heinäkuussa yli 140 000. Talouskasvu ei yksin riitä kääntämään pitkäaikaistyöttömyyttä laskuun, vaan tukitoimia tarvitaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Henna Buskvanhempi ekonomistiPellervon taloustutkimus PTT ry
Puh:040 164 8136henna.busk@ptt.fiTietoja julkaisijasta
Pellervon taloustutkimus PTT on soveltavaa taloustutkimusta ja talousennusteita tekevä riippumaton tutkimuslaitos. Perinteisiä vahvoja tutkimusalueitamme ovat kansantalous, maa- ja elintarviketalous, metsä- ja ympäristötalous sekä asuntomarkkinat. Erityisosaamistamme on talouden ilmiöiden alueellinen tarkastelu.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pellervon taloustutkimus PTT
Pikakommentti: Työttömyys pysyy sitkeästi korkealla20.10.2026 09:12:29 EEST | Tiedote
///LISÄTTY VIIMEISEEN TOIMIALOJA KOSKEVAAN KAPPALEESEEN TARKENNUS: KOLMANNELLA NELJÄNNEKSELLÄ/// Työmarkkinoiden uusimmat luvut kertovat taloudessa yhä kytevästä epävarmuudesta ja Suomen talouskasvun rakenteesta, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n vanhempi ekonomisti Henna Busk aamun tilastotietoja. Työttömyys on jälleen kasvanut, etenkin miesten osalta, joskin työllisyysasteen trendi nousi hieman.
Vihreä siirtymä voi vauhdittaa aluetaloutta – vaatii aktiivisia toimia sekä paikallisesti että kansallisesti13.10.2026 10:05:52 EEST | Tiedote
Vihreän siirtymän investoinnit voivat tuoda merkittävää piristystä aluetalouteen ympäri maata. Tämä kuitenkin edellyttää mm. osaavan työvoiman, energian ja asuntotarjonnan varmistamista, toteaa Pellervon taloustutkimus PTT:n puheenvuoro-julkaisu. Uusiutuvan energian oheen tulisi saada myös korkean arvonlisän tuotantolaitoksia työpaikkoineen.
Ennuste: Puumarkkinat vilkastuvat pitkän hiljaisen kauden jälkeen8.10.2026 09:58:13 EEST | Tiedote
Puumarkkinoiden pitkään jatkunut hiljainen vaihe on päättymässä loppuvuodesta, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n metsäalan ennuste. Pystyvarastojen hupeneminen ajaa puukaupat hienoiseen nousuun, joka kiihtyy ensi vuonna. Kuitupuun hinnat putoavat huippuvuosista huomattavasti. Tämän seurauksena kantorahatulot laskevat selvästi.
Ennuste: Konfliktit ja kireä kilpailu painavat yhä metsäteollisuuden vientiä8.10.2026 09:56:23 EEST | Tiedote
Suomen metsäteollisuuden vienti on tänä vuonna lievässä vastatuulessa kriisien, vaisun kysynnän ja kireän kilpailun takia, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n metsäalan ennuste. Vaikean markkinatilanteen takia viennin arvo laskee, erityisesti sellussa. Sahatavaralle puolestaan vaikeuksia tuo Iranin sota.
Selvitys: Tuottajaorganisaatioiden toimintaohjelmatuen laajentamiselle parhaat edellytykset peruna-, vilja- ja naudanliha-aloilla6.10.2026 12:02:43 EEST | Tiedote
Tuottajaorganisaatioille tarkoitettua EU:n toimintaohjelmatukea voisi seuraavaksi laajentaa peruna-, vilja- ja naudanliha-aloille, suosittaa Pellervon taloustutkimus PTT:n selvitys. Selvityksen mukaan näillä aloilla tuen käytölle on tällä hetkellä eniten edellytyksiä. Lisäksi itse tukijärjestelmää pitäisi kehittää painottamaan vahvemmin kaupallista toimintaa ja tuottajan markkina-aseman parantamista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme