Kymenlaakson hyvinvointialueen arviointiryhmän työskentely käynnistyi
26.8.2026 11:42:09 EEST | Kymenlaakson hyvinvointialue | Tiedote
Kymenlaaksolle nimetyn arviointiryhmän järjestäytymiskokous pidettiin tiistaina 25.8.2026. Järjestäytymiskokouksen lisäksi arviointiryhmä piti infotilaisuuden aluevaltuustolle.

Arviointiryhmän puheenjohtaja Hannele Pokka esitteli ryhmän ja kertoi päällimmäiset terveiset ryhmän työn käynnistymisestä. Hallitusneuvos Minna-Marja Jokinen valtionvarainministeriöstä kävi läpi niin arviointimenettelyn periaatteita ja tavoitteita kuin arviointiryhmän tehtäviä ja työskentelyä. Lisäksi valtuutetuilla oli mahdollisuus esittää arviointiryhmälle kysymyksiä.
Puheenjohtaja Hannele Pokan ja Minna-Marja Jokisen lisäksi arviointiryhmään kuuluvat sosiaali- ja terveysministeriöstä erityisasiantuntija Erika Juutinen, sisäministeriöstä johtava asiantuntija Tiina Snellman sekä hyvinvointialueen edustajana hyvinvointialuejohtaja Kari Hakari. Ryhmän sihteerinä toimii johtava erityisasiantuntija Stina Oksa valtiovarainministeriöstä. Arviointiryhmän kokouksiin osallistuvat lisäksi aluehallituksen puheenjohtaja Anne Heikkilä ja talousjohtaja Kati Kälviäinen hyvinvointialueelta sekä johtava erityisasiantuntija Juri Matinheikki valtiovarainministeriöstä. Lisäksi ryhmä voi kutsua kokouksiinsa muita eri alojen asiantuntijoita.
Arviointiryhmältä toimenpide-ehdotuksia
Arviointiryhmä tekee työnsä aikana hyvinvointialueelle toimenpide-ehdotuksia. Ne etenevät hyvinvointialueen virkavalmisteluun ja tämän jälkeen poliittiseen päätöksentekoon. Toimenpide-ehdotusten lisäksi arviointiryhmä voi antaa suosituksia ja huomioita.
Hyvinvointialuejohtaja Kari Hakari näkee arviointimenettelyn ennen kaikkea mahdollisuutena ratkaista asioita yhdessä.
– Arviointimenettelyn teemat pohjautuvat meidän tuottavuusohjelmaamme. Uskon myös, että paljolti toimenpide-ehdotukset nousevat niistä asioista mitä me olemme suunnitelleetkin tekevämme talouden tasapainottamiseksi. Työskentelyssä sitten arvioidaan, ovatko ne vaikutuksiltaan riittäviä ja toteutettavissa riittävässä ajassa. Kokonaisuudessaan tämä on yhteistyötä oikeiden ja tarpeeksi tavoitteellisten toimenpiteiden löytämiseksi.
Lisätietoa arviointimenettelystä on julkaistu hyvinvointialueen verkkosivuilla, jonne myös arviointiryhmän kokousten pöytäkirjat julkaistaan niiden valmistuttua:
Arviointimenettely - Kymenlaakson hyvinvointialue
Yhteyshenkilöt
Kari HakarihyvinvointialuejohtajaKymenlaakson hyvinvointialue
Puh:040 8328 003kari.hakari@kymenhva.fiKuvat

Kymenlaakson hyvinvointialue
Järjestämme Kymenlaakson sosiaali- ja terveydenhuollon ja pelastustoimen palvelut. Noin 159 500 asukkaan maakuntaan kuuluvat Hamina, Kotka, Kouvola, Miehikkälä, Pyhtää ja Virolahti.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kymenlaakson hyvinvointialue
Aluevaltuustossa 13.10.2026 pelastustoimen palvelutasopäätös12.10.2026 09:59:01 EEST | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialueen aluevaltuusto kokoontuu tiistaina 13.10.2026 kello 17. Kokousta voi seurata suorana hyvinvointialueen YouTube-kanavalla.
Hyvinvointialueen muutossuunnitelmassa korostuvat tulevaisuuden palveluympäristö ja toimintamallien uudistaminen7.10.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
5.10.2026 päättyneissä Kymenlaakson hyvinvointialueen yt-neuvotteluissa työnantajan suunnitelmissa esitetään palvelutoiminnan voimakasta uudistamista suhteessa Kymenlaakson väestörakenteen ja palvelutarpeen kehitykseen. Suunnitelluilla toimenpiteillä arvioidaan olevan vaikutuksia vähintään noin 1 200 työntekijään, ja henkilötyövuosien vähennystarve on enintään 280 henkilötyövuotta.
Kymenlaakson keskussairaala sai merkittävän testamentin lasten sairaanhoidon hyväksi2.10.2026 08:14:20 EEST | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialue vastaanotti yli 300 000 euron arvoisen testamentin. Hyvinvointialue käyttää varat testamentissa määrättyä käyttötarkoitusta kunnioittaen lasten sairaanhoitoon.
Kausirokotuksia annetaan ensi viikosta alkaen – uusia aikoja avattu Oma Kymenlaaksoon29.9.2026 15:51:56 EEST | Tiedote
Hyvinvointialueen infektioylilääkäri toivoo mahdollisimman monen kymenlaaksolaisen rokotussuojan olevan kunnossa ennen tautihuipun koittamista.
Kotkansaarelle valmistuu yhteisöllisen asumisen koteja ikääntyneille kesällä 202816.9.2026 10:05:00 EEST | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialue vuokraa Kotkansaarelle toteutettavasta asuin- ja liikerakennuksesta 81 asuinhuoneistoa yhteisöllisen asumisen kodeiksi ikääntyneille. Alustavan aikataulun mukaan kohde valmistuu kesällä 2028. Kohde vastaa ikääntyvän väestön kasvavaan asumistarpeeseen ja lisää yhteisöllisen asumisen vaihtoehtoja eri puolilla maakuntaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme