Kokoomuksen Kilpi: Deepfake-ilmiö on saatava kuriin
26.8.2026 13:54:42 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kansanedustaja Marko Kilpi on järkyttynyt tuoreesta esille tulleesta rikosvyyhdistä, jossa jopa yli sadasta nuoresta tytöstä on levitetty tekoälyllä tehtyjä alastonkuvia Lappeenrannassa. Kilpi peräänkuuluttaa jokaisen oikeutta turvalliseen lapsuuteen ja nuoruuteen.

Eilen julkisuudessa esillä olleessa tapauksessa jopa yli sadasta nuoresta tytöstä on levitetty tekoälyllä tehtyjä alastonkuvia. Kokoomuksen poliisitaustainen kansanedustaja Marko Kilpi tuomitsee uutisoidun rikosvyyhdin kaltaisen toiminnan jyrkästi.
– Jokaisella lapsella ja nuorella tulee olla oikeus turvallisuuteen. Tämä koskee myös verkossa tapahtuvaa toimintaa. Deepfaket ovat vakava yksityisyyttä rikkova ilmiö, johon on puututtava jämäkästi, Kilpi paaluttaa.
Kansanedustajan mukaan lapsia ja nuoria tulee suojata entistä tehokkaammin verkossa tapahtuvan kiusaamisen eri muodoilta. Siksi sosiaalisen median käyttöä tuli hänestä rajoittaa alle 15-vuotiailta. Kilpi ihmettelee perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purran haluttomuutta edistää asiaa.
– Meidän on kyettävä suojelemaan lapsia ja nuoria digitaalisissa ympäristöissä tapahtuvalta henkiseltä väkivallalta. Siitä tämä Lappeenrannankin tapaus on valitettava esimerkki. Tutkimukset osoittavat, että lasten ja nuorten somen käytöllä on runsaasti muitakin haitallisia vaikutuksia. Meidän aikuisten tehtävä on tarttua tilanteeseen, Kilpi sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marko KilpiKansanedustaja
Savo-Karjalan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Limnell: SDP:n puolustusvero on väärä lääke – maanpuolustusta ei pidä käyttää veronkiristysten perusteena26.8.2026 13:37:40 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, puolustusvaliokunnan jäsen Jarno Limnell tyrmää SDP:n esityksen määräaikaisesta puolustusverosta. SDP esittää noin viiden miljardin euron keräämistä seuraavan viiden vuoden aikana puolustushankintoihin muun muassa suurituloisten ansiotuloverotusta, pääomatuloverotusta ja arvonlisäverotusta kiristämällä. Limnellin mukaan Suomen puolustukseen tarvitaan lisää voimavaroja, mutta niiden rahoittaminen uudella veronkiristyspaketilla on väärä ratkaisu.
Kokoomuksen Päivärinta: Mikään ei ole niin pysyvää kuin suomalainen väliaikainen vero26.8.2026 13:31:34 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinta tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin esityksen uudesta ”määräaikaisesta puolustusverosta”. Päivärinnan mukaan puolustusmenojen kasvua ei pidä käyttää tekosyynä pysyvästi korkeammalle verotukselle.
Kokoomuksen Castrén: Suomi ei voi rakentua pakko-omaisten varaan26.8.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä haluaa puuttua ikääntyneiden läheisille kasautuvaan näkymättömään hoivavastuuseen. Uudessa ikäpoliittisessa julkaisussa eduskuntaryhmä linjaa, ettei läheisestä saa tulla palvelujärjestelmän korvaajaa vain siksi, että hän sattuu olemaan apua tarvitsevan ainoa omainen tai muu läheinen. Samalla kokoomus esittää muun muassa ikäihmisten kotitalousvähennyksen parantamista, lääke- ja sote-maksukattojen kustannusten tasaamista sekä vanhuuseläkkeellä tehdystä työstä kertyvän lisäeläkkeen automaattista maksamista.
Kokoomuksen Kaunisto: Perussuomalaiset, emme voi jättää lapsia somessa seksuaalirikollisten armoille26.8.2026 12:12:14 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ville Kaunisto vaatii hallitusta etenemään alle 15-vuotiaiden sosiaalisen median käytön rajoittamisessa. Kauniston mukaan yksi painavimmista perusteista on verkossa tapahtuvan lapsiin kohdistuvan seksuaalirikollisuuden kasvu.
Kokoomuksen Valkonen: Vasemmistoliiton verokuritus söisi pohjan hyvinvointipalveluilta - ”Todella tuhoisaa”26.8.2026 11:53:12 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton lähes 9,4 miljardin euron ”sopeutuslista” on kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtajan ja parlamentaarisen finanssipoliittisen työryhmän puheenjohtajan Ville Valkosen mukaan jättimäinen veronkiristysohjelma. Valkosen mukaan lista iskisi juuri siihen talouskasvuun, jolla suomalaiset hyvinvointipalvelut lopulta rahoitetaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme