Nylander kandiderar i riksdagsvalet våren 2027
27.8.2026 12:30:18 EEST | Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p. | Pressmeddelande
Statssekreterare och Borgå stadsstyrelseordförande Mikaela Nylander kandiderar i vårens riksdagsval. Nylanders erfarenhet, insikt och kunskap från lokalt, regionalt och nationellt beslutsfattande behövs i en tid där framtiden är fylld av orosmoment.

– Då trycket på det offentliga är stort är det viktigt med beslutsfattare som kan fatta beslut som baserar sig på mångsidig kunskap och bred erfarenhet, säger Nylander. Då svåra beslut ska fattas är det viktigt att kunna se det väsentliga och den stora bilden i samhällsutvecklingen.
– Kombinationen av erfarenhet och framtidstro utgör en bra grund för att ge mig in i valrörelsen. Att få tillbaka det fjärde mandatet för SFP i Nylands valkrets är ett av valets viktigaste mål. För att lyckas i detta ser jag det som naturligt att jag bidrar, konstaterar Nylander.
– Fyra mandat är viktigt också för att trygga den regionala representationen. Mitt långa engagemang för Östra Nyland och för Borgå sporrar mig och jag ser fram emot att göra en framtids- och lösningsinriktad kampanj med övriga SFP-kandidater.
– Fortfarande är det frågor som berör utbildning, bildning, företagsamhet, ork i arbetslivet och vården som engagerar. Det svenska i Finland kräver insatser och av de regionala frågorna är det utvecklingen av Sköldviks område, att trygga byggandet av Borgå sjukhus och oljebekämpningsberedskapen som står i fokus.
Mikaela Nylander var riksdagsledamot åren 2003-2019. Nylander fungerade först som statssekreterare för Anna-Maja Henriksson och från år 2024 för Anders Adlercreutz. Nylander var också styrelseordförande för Svenska kulturfonden åren 2021-2026.
Tilläggsinformation:
Mikaela Nylander, tfn 040 5113029
Andra språk
Följ Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Adlercreutz: Kombinationsförsäkringen blir verklighet27.8.2026 13:42:21 EEST | Pressmeddelande
SFP:s ordförande, undervisningsminister Anders Adlercreutz gläds över att regeringen idag har godkänt lagförslaget om en kombinationsförsäkring. Det är ett viktigt steg mot ett socialskydd som bättre motsvarar 2020-talets mångsidiga arbetsliv. Lagförslaget går nu vidare till riksdagsbehandling.
Adlercreutz: Yhdistelmävakuutus etenee27.8.2026 13:42:21 EEST | Tiedote
RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz iloitsee siitä, että hallitus on tänään hyväksynyt lakiesityksen yhdistelmävakuutuksesta. Se on tärkeä askel kohti sosiaaliturvaa, joka vastaa paremmin 2020-luvun monimuotoista työelämää. Lakiesitys etenee nyt eduskunnan käsittelyyn.
Wickström: Riskerna med skuggflottan utanför den finländska kusten måste tas på allvar27.8.2026 13:07:51 EEST | Pressmeddelande
Idag uppmärksammas Östersjödagen. SFP:s riksdagsledamot från Ingå, Henrik Wickström, är bekymrad över den ryska skuggflottan som trafikerar utanför Finland. Enligt Wickström består den ryska skuggflottan av ytterst gamla fartyg, varav flera inte uppfyller internationella säkerhets- och miljöstandarder. Wickström är orolig för att skuggflottan kan orsaka en omfattande miljökatastrof utanför den finländska kusten.
Adlercreutz på Östersjödagen: En välmående Östersjö är avgörande för skärgårdens framtid27.8.2026 12:17:28 EEST | Pressmeddelande
– Svenska folkpartiet har arbetat för ett renare Östersjön i flera decennier. Redan 1987 krävde vi att tankfartyg skulle ha dubbelbotten för att minska risken för miljökatastrofer – någonting som blev verklighet först två decennier senare. Ett mer färskt exempel är att denna regering har förverkligat en lag om att förbjuda utsläpp av avfallsvatten i Finlands havsområden, också det på initiativ av SFP. Det gjorde i själva verket Finland till det första landet i världen att ta i bruk ett förbud som också gäller lastfartyg. Men mycket arbete kvarstår, säger SFP:s ordförande, undervisningsminister Anders Adlercreutz på Östersjödagen, som uppmärksammas den sista torsdagen i augusti varje år.
Adlercreutz Itämeripäivänä: Hyvinvoiva Itämeri on saariston tulevaisuuden edellytys27.8.2026 12:17:28 EEST | Tiedote
– RKP on työskennellyt puhtaamman Itämeren puolesta jo useiden vuosikymmenten ajan. Jo vuonna 1987 vaadimme, että öljytankkereissa tulisi olla kaksoispohja ympäristökatastrofien riskin vähentämiseksi. Tästä tuli todellisuutta vasta kaksi vuosikymmentä myöhemmin. Tuoreempi esimerkki on tämän hallituksen toteuttama laki jätevesipäästöjen kieltämisestä Suomen merialueilla – myös tässä RKP oli aloitteellinen. Käytännössä tämä teki Suomesta maailman ensimmäisen maan, joka otti käyttöön myös rahtialuksia koskevan kiellon. Paljon työtä on kuitenkin vielä jäljellä, sanoo RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz Itämeripäivänä, jota vietetään vuosittain elokuun viimeisenä torstaina.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum