Greenpeace ennallistamissuunnitelmasta: Taloushyötyjä ei ole selvitetty, metsistä neuvotellaan piilossa
27.8.2026 16:09:41 EEST | Greenpeace | Tiedote
Greenpeacen mukaan ennallistamistoimet luovat luontohyötyjen lisäksi taloudellista toimeliaisuutta ja työllisyyttä harvaan asutuille seuduille. Kustannuskeskeisyys ja taloudellisten hyötyjen selvittämättä jättäminen viittaavat siihen, että valmistelun tavoitteena on ollut heikentää julkista tukea ennallistamiselle.

Greenpeace on jättänyt lausuntonsa Suomen kansallisen ennallistamissuunnitelman luonnoksesta.
Greenpeacen mukaan luonnos ei riitä saavuttamaan EU:n ennallistamisasetuksen tavoitteita. Suurimmat ongelmat liittyvät metsätietojen piilotteluun, kustannuskeskeisyyteen ja taloudellisten hyötyjen arvioinnin puutteeseen.
“Suunnitelman merkittävin osa eli metsiensuojelutavoitteet aiotaan ilmeisesti päättää ilman julkista kuulemista, mikä on poikkeuksellista, eikä ole omiaan kasvattamaan luottamusta suunnitelmaa kohtaan. Myös ennallistamisen tuomat taloudelliset hyödyt on jätetty esittelemättä. Herää kysymys, pyrkiikö maa- ja metsätalousministeriö tarkoituksella heikentämään julkista tukea ennallistamiselle”, sanoo Greenpeacen vanhempi ilmasto- ja luontoasiantuntija Jehki Härkönen.
Metsät ovat asetuksen laajin ja vaikutuksiltaan merkittävin luontotyyppi, mutta niiden suojelutavoitteet on jätetty suunnitelman ulkopuolelle komission kanssa käytäviin neuvotteluihin vedoten. Neuvotteluasetelma ei ole peruste jättää suunnitelman laajin ja vaikutuksiltaan merkittävin luontotyyppiryhmä kuulemisen ulkopuolelle. Metsiä koskevat neuvottelut uhkaavat siirtyä piiloon suljettujen ovien taakse.
“Ennallistamissuunnitelma on merkittävä mahdollisuus paitsi suojella ja palauttaa Suomen luontoa, myös luoda taloudellista toimeliaisuutta ja kestäviä liiketoimintamalleja kuihtuvalle metsäsektorille ja harvaan asutuille seuduille. Jos luontokatoa ei saada pysäytettyä, se uhkaa elämän perusedellytyksiä, kuten ruokaturvaa, puhtaita vesiä ja kriisinkestävyyttä”, Jehki Härkönen sanoo.
Keväällä maa- ja metsätalousministeriö pyrki muuttamaan luonnonmetsän määritelmää, jotta sitä ei tarvitsisi ennallistaa ja suojella kuten EU vaatii. Jopa 70 000 hehtaaria luonnonmetsiä uhkaa jäädä ministeriön vehkeilyn myötä suojelun ulkopuolelle. Mikäli hallitus perustaa tulevat neuvottelunsa ministeriön ehdottamiin lukuihin, kyseessä on Suomen luonnonsuojeluhistorian suurin vedätys.
Greenpeace vaatii, että Suomen lopulliseen ennallistamissuunnitelmaan sisällytetään puuttuvat metsätiedot, kattava rahoitussuunnitelma sekä arvio ennallistamisen tuomista aluetaloudellisista ja ekologisista hyödyistä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jehki HärkönenVanhempi ilmasto- ja luontoasiantuntija
- ilmastopolitiikka
- metsäpolitiikka
Mari VaaraTiedottaja
Puh:040 751 7957mari.vaara@greenpeace.orgLiitteet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Greenpeace
Raportti: Maailman rikkaimmalla 0,01 prosentilla arviolta lähes biljoonan dollarin vuotuinen ilmastovelka11.6.2026 12:14:07 EEST | Tiedote
Nairobi/Bonn, 10. kesäkuuta 2026 – Erittäin pienen upporikkaiden joukon toiminta kytkeytyy suhteettoman suureen ilmastohaittaan. Ilmiötä paisuttavat omistukset ja sijoitukset runsaasti päästöjä tuottavaan toimintaan sekä hiili-intensiivinen elämäntapa, paljastaa Greenpeacen tuore kansainvälinen raportti. Vuonna 2022 maailman rikkaimman 0,01 prosentin sijoitukset kytkeytyivät arviolta 992 miljardin Yhdysvaltain dollarin suuruiseen summaan, jota raportti kuvailee ilmastovelaksi. Tämä tarkoittaa rahaksi muutettuja ilmastovahinkoja, jotka johtuvat päästöistä, jotka ylittävät oikeudenmukaisen osuuden Pariisin ilmastosopimuksen 1,5 °C:n polun mukaisesta jäljellä olevasta hiilibudjetista. Vertailun vuoksi raportti arvioi maailman rikkaimman 0,01 prosentin kulutukseen perustuvan ilmastovelan olleen 405 miljardia dollaria vuonna 2022.[1]
Vuoden huiputus -kilpailun ylivoimaiseksi voittajaksi Atrian ja Arman Alizadin lihantuotantoa markkinoiva sarja “Oodi suomalaiselle ruoalle”.6.6.2026 21:29:41 EEST | Tiedote
Vuoden törkeimmästä viherpesuteosta jaettavan Vuoden Huiputus -palkinnon voittaja on Atrian ja tv-kasvo Arman Alizadin sarja “Oodi suomalaiselle ruoalle”. Voittaja julkistettiin lauantaina 6.6. Greenpeacen Nousu-festivaalien yhteydessä Helsingin Tekstin talolla. Greenpeacen järjestämässä Vuoden Huiputus -kilpailussa palkitaan viestintä- tai markkinointiteko, joka esittää katteettomia ympäristö- tai ilmastoväittämiä tai luo muuten harhaanjohtavia mielikuvia toiminnan kestävyydesta ja luontovaikutuksista. Voittaja päätettiin kilpailun verkkosivuilla yleisöäänestyksellä.
Metsähallituksen vanhojen metsien suojeluesitys täysin riittämätön: “Suojellaan jo suojeltuja metsiä”28.5.2026 16:45:30 EEST | Tiedote
Metsähallituksen juuri julkaisema luonnonmetsien suojeluesitys suojelee suurilta osin jo suojeltuja metsiä. Uuden suojelun määrä on riittämätön. Kainuun eteläpuolisessa Suomessa metsiä suojellaan alle 10 neliökilometriä, mikä vastaa noin Helsingin keskuspuiston pinta-alaa.
Aktivistit yllättivät ministeri Multalan Hakaniemessä: “Törkeä vedätys täytyy pysäyttää”25.5.2026 13:21:25 EEST | Tiedote
Greenpeacen aktivistit vetosivat ympäristöministeri Sari Multalaan Paasitornin edustalla Hakaniemessä, jotta ministeri pysäyttäisi Suomen luonnonsuojeluhistorian suurimman vedätyksen ja pelastaisi luonnonmetsät.
Tutkimus: Nestlén ja Danonen vauvanruoissa mikromuoveja – tuotteita myydään kansainvälisesti miljoonille vauvoille21.5.2026 07:15:00 EEST | Tiedote
Amsterdam, 21. toukokuuta 2026 – Greenpeace Internationalin teettämä uusi tutkimus on löytänyt mikromuoveja kahden maailman suurimman elintarvikeyhtiön, Nestlén ja Danonen muovipusseissa myytävistä vauvanruoista. Löydökset herättävät vakavaa huolta lapsiperheille markkinoiduista tuotteista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme