Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: Esitys yhdistelmävakuutuksesta jää puolitiehen

27.8.2026 13:46:45 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Jaa

Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen yhdistelmävakuutuksesta. Yrittäjät on esittänyt tätä pitkään. ”On tärkeää, että myös työttömyysturvassa voi jatkossa vakuuttaa  työsuhteisen ja yrittäjätyön erilaisia yhdistelmiä”, Suomen Yrittäjien työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellsten sanoo.

Työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellstén. Kuva: Markus Sommers.
Työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellstén. Kuva: Markus Sommers.

Tällä hetkellä ansiosidonnaista työttömyysturvaa voi kerryttää vain joko työntekijänä tai yrittäjänä, mutta ei samanaikaisesti molempina.

”Suomen Yrittäjät on jo vuosia sitten esittänyt, että yrittäjän ja palkansaajan erillisistä työssäoloehdoista olisi syytä luopua ja siirtyä yhteen työssäoloehtoon, jossa huomioitaisiin molemmissa rooleissa työskentely”, Hellsten jatkaa.

Hallitus esittää nyt mallia, jossa nykyisten palkansaajan ja yrittäjän työssäoloehdon rinnalle säädettäisiin uusi työssäoloehto, johon voisi sisällyttää sekä työntekijänä että yrittäjänä tehtyä työtä. Työssäoloehdossa laskettaisiin yhteen palkansaaja-asemassa saatavaa palkkatuloa ja yritystoiminnan vakuutustuloa. Yhdistelmävakuutuksen työssäoloehto täyttyisi, kun henkilö on 28 kuukauden tarkastelujakson aikana kerryttänyt näistä tulonlähteistä yhteensä vähintään 12 työssäoloehtokuukautta. Työssäoloehtokuukausi muodostuisi, jos vakuutettujen tulojen yhteismäärä kalenterikuukauden aikana olisi vuoden 2025 tasossa 930 euroa tai enemmän.

” Tämä on toki askel oikeaan suuntaan ja siksi kannatettava muutos. Nähdäksemme valittu malli silti monimutkaistaa järjestelmää. Ei myöskään ole itsestään selvää, että uudelle vakuutusmuodolle löytyy tarjoajia ja käyttäjiä.”

”Onkin syytä seurata tarkasti, miten uusi malli lähtee toimimaan ja tarvittaessa palata piankin korjaamaan lainsäädäntöä, mikäli esitetty malli ei toimi toivotulla tavalla”, Hellsten linjaa.

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 26 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 47 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjägallup: Pk-yritysten luottamus tulevaan selvästi vahvistunut22.8.2026 06:30:00 EEST | Tiedote

Suomalaisten pk-yritysten näkymät ovat valoisimmat sitten syyskuun 2022, jolloin asiaa kysyttiin vertailukelpoisesti ensi kerran. ”Näkymät ovat parantuneet selvästi. Tämä lupaa hyvää taloudelle ja työllisyydelle. Yrityksistämme 99,9 prosenttia on pk-yrityksiä. Kun niillä on luottamus tulevaan, se tuo investointeja ja työpaikkoja”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjät: Sikarutto voi koetella monia toimialoja, hallituksen varauduttava tukiin18.8.2026 06:30:00 EEST | Tiedote

Hallituksen pitää varautua tukemaan myös muita kuin maatalousyrityksiä, jos elinkeinovapautta joudutaan rajoittamaan sikaruton leviämisen estämiseksi. Monilla toimialoilla rajoitukset voivat aiheuttaa yrityksille merkittävää taloudellista haittaa. – Sikaruton leviämisen ehkäisyssä on samoja piirteitä kuin koronakriisissä, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Työelämägallup: Pieniltä työpaikoilta parhaat arvosanat työhyvinvoinnille3.8.2026 07:15:00 EEST | Tiedote

Suomalaisilla työpaikoilla on luottamuksen ilmapiiri ja mahdollisuus yhteensovittaa työ- ja perhe-elämä. Näin arvioi Työelämägallupissa selvä enemmistö työelämässä olevista. Parhaat arvosanat saavat alle 10 hengen työpaikat, joissa perhe-elämän yhteensovittaminen, tasapuolisuus ja luottamus arvioidaan korkeiksi. Hyvä työilmapiiri nousee rahapalkkaa tärkeämmäksi työssä viihtymisen tekijäksi.

Työelämägallup: Työelämässä lähes puolet kannattaa yleistä ansioturvaa – nuoret erityisen myönteisiä27.7.2026 07:15:00 EEST | Tiedote

Työelämässä olevista 45 prosenttia pitää hyvänä ajatusta yleisestä ansioturvasta, joka tarjoaisi ansiosidonnaisen turvan myös niille, jotka eivät kuulu työttömyyskassoihin. ”Nykyinen malli kohtelee erityisen huonosti hauraimmassa työmarkkina-asemassa olevia, jotka ovat usein nuoria. Moni myös luulee, että liiton jäsenyys tuo ansioturvan, eikä tätä väärää käsitystä välttämättä haluta laajalti edes oikoa”, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye