Suomen Yrittäjät

Yrittäjägallup: Yrittäjät haluavat vapautta päättää eläketurvastaan – luottamus järjestelmään heikkoa

28.8.2026 07:15:00 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Jaa

Yrittäjien mahdollisuus määrittää itse eläketurvansa taso saa vahvaa kannatusta kaikilla toimialoilla ja kaikenkokoisissa yrityksissä, osoittaa Yrittäjägallup. – Tämä sopii hyvin yrittäjyyden luonteeseen. Yrittäjät haluavat enemmän vapautta päättää oman turvansa tasosta ja sen toteuttamistavasta. Yrittäjien luottamusta järjestelmään on vahvistettava sellaisella YEL-uudistuksella, joka kannustaa yrittäjyyteen, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo.

Suomen Yrittäjien johtaja Atte Rytkönen-Sandberg. Valokuvaaja: Johanna Erjonsalo
Suomen Yrittäjien johtaja Atte Rytkönen-Sandberg. Valokuvaaja: Johanna Erjonsalo

Hallitus valmistelee parhaillaan lakiesitystä yrittäjien eläkejärjestelmän (YEL) uudistamiseksi.

Yrittäjägallupiin vastanneista yli puolet (55 %) on täysin samaa mieltä väitteen ”Yrittäjällä pitäisi olla vapaus päättää oma eläkemaksunsa ja -turvansa” kanssa. Osittain samaa mieltä on lähes kolmannes (28 %) vastaajista.

Luottamus YEL-järjestelmään vaatimatonta

Yrittäjien luottamus nykyiseen YEL-järjestelmään on edelleen vaatimatonta. Yli puolet vastaajista suhtautuu järjestelmään epäilevästi. Vastaajista 28 prosenttia on täysin ja 24 prosenttia jokseenkin eri mieltä väittämän ”Luotan nykyiseen YEL-järjestelmään” kanssa.

Järjestelmään luottaa täysin vain kuusi prosenttia ja jokseenkin 22 prosenttia yrittäjistä. Epäluottamus korostuu erityisesti naisten ja nuorten yrittäjien keskuudessa.

– Järjestelmään ei luoteta riittävästi. YEL-järjestelmä on yrittäjille elintärkeä, sillä se määrittää yrittäjän eläketurvan lisäksi suuren osan työuran aikaisesta sosiaaliturvasta. Yrittäjien luottamusta järjestelmään on vahvistettava uudistuksilla, jotka kannustavat yrittäjyyteen, Suomen Yrittäjien työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellstén sanoo.

Vapaus valita saa yrittäjiltä tukea

Kesällä lausuntokierroksella olleen hallituksen esitysluonnoksen mukaan yrittäjä voisi jatkossa valita, perustuuko eläkevakuutus nykyiseen työtulomalliin vai yrittäjän todellisiin veronalaisiin ansiotuloihin.

Suomen Yrittäjät on pitänyt valinnanvapauden lisäämistä tervetulleena uudistuksena. Yrittäjägallupin vastaajista 67 prosenttia kannattaa esitettyä mallia.

– Hallituksen esitysluonnoksen malli ei vielä toteuta tavoitetta siitä, että YEL-työtulo voisi yrittäjän valitessa perustua mahdollisimman reaaliaikaisesti hänen ansioihinsa. Jatkovalmistelussa on löydettävä ratkaisu, jossa käytettävissä olevia tulotietoja voidaan hyödyntää mahdollisimman ajantasaisesti. Lisäksi yrittäjällä on oltava mahdollisuus hakea muutosta työtuloonsa, jos ansiot olennaisesti muuttuvat, Rytkönen-Sandberg korostaa.

Yrittäjäeläkkeiden keskittämistä kannattaa selvittää

Hallitusohjelmaan on kirjattu selvitys siitä, tulisiko yrittäjillä olla oma eläkelaitos. Suomen Yrittäjät on vaatinut selvityksen käynnistämistä. Myös yrittäjät suhtautuvat ajatukseen myönteisesti.

Vastaajista 40 prosenttia on täysin ja 25 prosenttia osittain samaa mieltä väitteen ”Yrittäjillä pitäisi olla oma yrittäjäeläkkeisiin keskittyvä eläkelaitos” kanssa. Täysin samaa mieltä olevien osuus on kasvanut selvästi viime vuoden aikana.

– Tarvitaan toimia, jotka vahvistavat yrittäjien luottamusta järjestelmään ja tehostavat yrittäjäeläkkeiden hoitoa ja koko eläkejärjestelmää. Siksi asia on syytä selvittää perusteellisesti ja käynnistää selvitys viipymättä, Hellstén sanoo.

Yrittäjägallupin toteutti Verian Suomen Yrittäjien toimeksiannosta 4.–13.8.2026. Siihen vastasi 1 075 pk-yrityksen edustajaa. Tulosten luottamusväli on 2,8 prosenttiyksikköä suuntaansa. 

Tutustu tuloksiin tästä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 26 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 47 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjägallup: Pk-yritysten luottamus tulevaan selvästi vahvistunut22.8.2026 06:30:00 EEST | Tiedote

Suomalaisten pk-yritysten näkymät ovat valoisimmat sitten syyskuun 2022, jolloin asiaa kysyttiin vertailukelpoisesti ensi kerran. ”Näkymät ovat parantuneet selvästi. Tämä lupaa hyvää taloudelle ja työllisyydelle. Yrityksistämme 99,9 prosenttia on pk-yrityksiä. Kun niillä on luottamus tulevaan, se tuo investointeja ja työpaikkoja”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjät: Sikarutto voi koetella monia toimialoja, hallituksen varauduttava tukiin18.8.2026 06:30:00 EEST | Tiedote

Hallituksen pitää varautua tukemaan myös muita kuin maatalousyrityksiä, jos elinkeinovapautta joudutaan rajoittamaan sikaruton leviämisen estämiseksi. Monilla toimialoilla rajoitukset voivat aiheuttaa yrityksille merkittävää taloudellista haittaa. – Sikaruton leviämisen ehkäisyssä on samoja piirteitä kuin koronakriisissä, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Työelämägallup: Pieniltä työpaikoilta parhaat arvosanat työhyvinvoinnille3.8.2026 07:15:00 EEST | Tiedote

Suomalaisilla työpaikoilla on luottamuksen ilmapiiri ja mahdollisuus yhteensovittaa työ- ja perhe-elämä. Näin arvioi Työelämägallupissa selvä enemmistö työelämässä olevista. Parhaat arvosanat saavat alle 10 hengen työpaikat, joissa perhe-elämän yhteensovittaminen, tasapuolisuus ja luottamus arvioidaan korkeiksi. Hyvä työilmapiiri nousee rahapalkkaa tärkeämmäksi työssä viihtymisen tekijäksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye