Vihreiden Hopsu: UNRWA-päätös on pyörrettävä – Suomi asettuu väärälle puolelle historiaa
27.8.2026 15:34:09 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Ministeri Tavio ilmoitti tänään, että Suomen rahoitus palestiinalaispakolaisjärjestö UNRWA:lle päättyy. Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu vaatii päätöksen välitöntä pyörtämistä, sillä korvaavaa toimijaa ei ole, ja se vaarantaa satojen tuhansien palvelut Gazassa. Päätös herättää myös huolta Suomen poliittisesta linjasta.

Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio ilmoitti tänään, että Suomi lopettaa palestiinalaispakolaisjärjestö UNRWA:n tukemisen monivuotisen rahoitussopimuksen päättyessä. Päätös on virhe, joka heikentää jo valmiiksi vaikeassa asemassa olevan järjestön elintärkeää toimintaa.
UNRWA:n terveysklinikoilla Gazassa on toteutettu 19,3 miljoonaa käyntiä pelkästään lokakuun 2023 jälkeen. Tämän vuoden heinäkuussa 800 000 ihmistä nojasi UNRWA:n vesiapuun. 65 000 kodeistaan pakenemaan joutunutta asuu UNRWA:n hätäsuojissa.
– UNRWA tekee Palestiinassa ja lähialueilla poikkeuksellista ja välttämätöntä työtä, joka pitää ihmiset hengissä. On täysin vastuuton päätös vetäytyä UNRWA:n tukemisesta, vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu sanoo.
Suomi on rahoittanut UNRWA:a vuosittain viidellä miljoonalla. Tavion mukaan rahoituksen taso Palestiinalaisalueelle ei laske vaan se siirtyy annettavaksi muiden kanavien kautta, kuten maailman ruokaohjelma WFP:n kautta.
– UNRWA on toiminut Palestiinassa yli 75 vuotta, eikä millään toisella järjestöllä, edes YK:n sisällä, ole samanlaista kokemusta, henkilöstöä alueella, verkostoja, monipuolista toiminta-alaa tai logistiikkaa Palestiinassa kuin UNRWA:lla. UNRWA:a ei voi korvata, eikä sen työtä yksinkertaisesti voi siirtää millekään toiselle järjestölle, Hopsu huomauttaa.
Gazassa toimineet humanitaariset työntekijät toimivat myös poikkeuksellisen vaarallisissa olosuhteissa. Sodan alkamisen jälkeen 311 UNRWA:n työntekijää ja 82 UNRWA:n työtä tukenutta henkilöä on tapettu. Israel vastustaa järjestöä, ja on toistuvasti hyökännyt UNRWA:n toimistoihin. Viimeksi tiistaina Israelin joukot rynnäköivät UNRWA:n koulutuskeskukseen Itä-Jerusalemissa, ja poistivat UNRWA:n työntekijät paikalta väkisin. Rynnäkköön osallistui myös Israelin kansallisen turvallisuuden ministeri Itamar Ben-Gvir, joka ylisti operaatiota videolla UNRWA:n tiloista. Viime vuonna Israel kielsi UNRWA:a toimimasta alueellaan, sekä Israelin viranomaisia toimimasta UNRWA:n kanssa.
– Ministeri Tavio vaikuttaa astuneen Israelin kelkkaan kääntyessään UNRWA:a vastaan. Sen sijaan, että arvioitaisiin humanitaarista apua tarvitsevien hätää tai toimijoiden mahdollisuutta auttaa, on Suomi nyt toteuttamassa Israelin toiveiden mukaista politiikkaa, Hopsu huomauttaa.
Hopsu vaatii, että ministerin on pyörrettävä päätös UNRWA:n rahoittamisen lopettamisesta välittömästi.
– Suomi on asettumassa nyt väärälle puolelle historiaa. Ministeri Tavio perustelee päätöstä Ruotsin linjalla, mutta Suomen on tehtävä omat päätöksensä. Olemme perinteisesti olleet luotettava ja ennakoitava kumppani, joka puolustaa sääntöpohjaista järjestystä silloinkin, kun se on epämukavaa. Nyt Suomi on viestittämässä maailmalle, että olemme valmiita luopumaan sitoumuksistamme, kun ne eivät miellytä ministerin omaa poliittista linjaa, Hopsu päättää.
Yhteyshenkilöt
Inka HopsuVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:09 432 3054inka.hopsu@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Hyrkkö ja Diarra ottaisivat mallia New Yorkista: Vanhempien vapaailta myös Espooseen ja Helsinkiin27.8.2026 13:37:28 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajat sekä Espoon ja Helsingin kaupunginvaltuutetut Saara Hyrkkö ja Fatim Diarra ehdottavat pilotoitavaksi ”vanhempien vapaailtaa”. Idea on peräisin New Yorkista, missä on toteutettu pormestari Zohran Mamdanin johdolla Parents’ night out.
Hyrkkö: Mopo keulii nyt molemmilla laidoilla26.8.2026 16:41:55 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö moittii kokoomuksen ja vasemmiston talouspoliittisia avauksia. Kokoomuksen puheenjohtaja, pääministeri Petteri Orpo on ilmoittanut kokoomuksen tavoittelevan ensi vaalikaudella kahdeksan miljardin euron menoleikkauksia. Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela puolestaan esitteli yli yhdeksän miljardin euron edestä veronkorotuksia.
Virta ja Tynkkynen tiukkoina: Suomi tarvitsee ympäristöpolitiikan suunnanmuutoksen – ympäristöturvallisuus on erottamaton osa kokonaisturvallisuutta26.8.2026 09:27:22 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta ja vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen paaluttavat vihreän eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Tampereella tiukkoja luonto- ja ilmastolinjoja. Virran mukaan ympäristökriisin muodostamat uhat on tuotava osaksi kokonaisturvallisuuden tilannekuvaa ja päätöksentekoa. Tynkkynen taas kannustaa SDP:tä olemaan yhteydessä, jos puolue kaipaa tukea ympäristölinjojensa vahvistamisessa.
Vihreiden Hyrkkö ja Hopsu: Köyhyys ei saa määrittää lasten ja nuorten tulevaisuutta – Vihreät esittää ratkaisupakettia25.8.2026 12:30:00 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtajat Saara Hyrkkö ja Inka Hopsu vaativat eduskuntaryhmän kesäkokouksessa, että Suomi sitoutuu poistamaan lapsiperheköyhyyden vuoteen 2035 mennessä. Kansanedustajat kritisoivat voimakkaasti hallituksen politiikkaa, jolla yli 26 000 lasta on työnnetty köyhyyteen ja esittävät keinopaketin, jolla suunta voidaan kääntää.
Vihreiden Hanna Holopainen: Hallitus leikkaa kohtaamisen välineet puhevammaisilta25.8.2026 09:37:11 EEST | Tiedote
Hallituksen elokuussa hyväksymässä asetuksessa STEA-avustusten painopisteeksi on kirjattu konkreettinen, kohtaava asiakastyö. Vihreiden kansanedustaja Hanna Holopainen huomauttaa, että ensimmäiset konkreettiset seuraukset ovat päinvastaisia kuin sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman (ps) on luvannut. Hallituksen linjaus lakkauttaisi Kehitysvammaliiton yleisavustuksen lähes kokonaan, ja mukana katoaisivat välineet, joiden varassa puhevammaiset ihmiset ylipäätään kohtaavat toisiaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme