Pia Lohikoski vastaa vasemmistoliiton sopeutuskoriin kohdistuneeseen kritiikkiin: ALV:n nostaminen kurittaa pienituloisia ja yrittäjiä kaikkein eniten
28.8.2026 13:00:26 EEST | Vasemmistoliitto | Tiedote
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskelan avaus julkisen talouden tulopainotteisesta sopeuttamisesta verotuksen avulla nousi viikon puheenaiheeksi. Vasemmistoliiton kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Lohikoskesta kritiikki sopeutuskoria kohtaan on epäloogista ja keskustelu epä-älyllistä.

– Vuonna 2000 kokonaisveroaste oli 45,9 %, nyt noin 42–43 %. Jos olisimme yhä 2000-luvun alun tasolla, 9 miljardin sopeutustarve olisi sillä kuitattu, Lohikoski sanoo.
– Oikeiston linja ei yllätä, mutta yllättävää oli Vihreiden ja SDP:n hyppääminen kokoomuksen kelkkaan. Julkisen talouden tasapainottaminen ei onnistu ilman verokeinoja, ellei haluta jatkaa kovaa leikkauspolitiikkaa, Lohikoski sanoo.
Hallitus on korottanut arvonlisäveroa samalla, kun se on alentanut rikkaiden ja suuryritysten verotusta. Arvonlisäveron korotukset näkyvät jokaisen suomalaisen ruokakorin ja palveluiden hinnoissa.
– Kokoomus ja PS haluavat leikkauspolitiikkaa köyhiltä, vasemmistoliitto veropolitiikkaa rikkailta. ALV:n korotus iski pienituloisten kukkaroon ja kaatoi pienyrityksiä, Lohikoski sanoo.
Myös vihreät ja SDP ovat tyrmänneet vasemmistoliiton listan, mutta eivät ole velkajarruun sitoutumisestaan huolimatta esittäneet omia ratkaisujaan.
– Etenkään demareiden Räsäsen ei kannattaisi taivastella, että seuraavaksi vasemmistoliitto keksii hengitysveron, kun SDP itse esitti kesäkokouksessaan ALV:n nostamista yhä entisestään, ja se kurittaa etenkin pienituloisia kuluttajia ja yrittäjiä kaikkein eniten, Lohikoski sanoo.
Yhteyshenkilöt
Pia Lohikoskikansanedustaja
Puh:050 362 9496pia.lohikoski@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto
Honkasalo, Bruun & Bäckman: Upp till bevis för barnfamiljerna och den svenskspråkiga servicen27.8.2026 14:27:29 EEST | Tiedote
Vänsterförbundet vill se bättre tvåspråkiga vårdtjänster. Att stå upp för svenskspråkig vård kräver därför en seriös diskussion om hur välfärdens finansiering kan förstärkas genom rättvis beskattning.
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä: työelämälle uusi suunta tekoälyn aikakaudella27.8.2026 11:56:59 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä esittää neljää toimenpidekokonaisuutta työelämän uudistamiseksi, jotta tekoälyä voidaan hyödyntää ihmislähtöisesti ja viime aikoina julkisuudessa esitettyihin haasteisiin vastata päättäväisesti.
Johannes Yrttiaho: Länsirannikon puolustuskeskittymässä yhdistyvät maan tapa ja militarismi26.8.2026 12:44:30 EEST | Tiedote
Julkisia varoja käytetään nykyisin erityisen vastuuttomasti, jos kyseessä on sotilaallinen, puolustuksella tai turvallisuudella perusteltu hanke, sanoi Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho eduskuntaryhmän kesäkokouksessa keskiviikkona Jyväskylässä.
Mai Kivelä: Hallitus tekee turpeen kunnianpalautusta samalla kun Eurooppa korventuu26.8.2026 11:25:06 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Mai Kivelä puhui tänään vasemmistoliiton eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Jyväskylässä. Kivelän mukaan kesän hirmuhelteet ja näkymät Amazonin lähestyvästä tuhosta tekevät jälleen kerran ympäristötoimien tarpeen näkyvämmäksi kuin koskaan.
Veronika Honkasalo: Ikääntyvien ihmisarvoiseen elämään on löydettävä rahat26.8.2026 11:00:58 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Veronika Honkasalo teki yhdessä Helsingin kotihoidon työntekijöiden kanssa kaksi kotikäyntiä. Kokemus oli Honkasalolle silmiä avaava ja osin myös järkyttävä, joten hän halusi tuoda kotihoidon terveiset vasemmistoliiton kesäkokoukseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme