Vihreiden Tynkkynen: parasta budjettiriihessä on se, että se jää Orpon hallituksen viimeiseksi
1.9.2026 21:01:26 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Hallituksen budjettiriihi yhdistää velkaantumisen ja köyhien kurittamisen, tiivistää vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen. Runtua hallitus saa Tynkkyseltä myös siitä, että sen talouspolitiikka valelee bensaa ilmastokriisin liekkeihin.

Orpon hallitus esitteli viimeisen budjettinsa, jossa valtiontalouden alijäämä on runsaat 12 miljardia euroa. Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen tyrmää esityksen sekä sosiaalisesti epäreiluna että taloudellisesti kestämättömänä.
”On jopa Orpon hallitukselta hämmästyttävä saavutus yhdistää köyhien kurittaminen ennätyskiivaaseen velkaantumiseen. Holtittomien veronalennusten kylväminen suurituloisille ja suuryrityksille heikentää valtiontalouden tasapainoa, minkä hallitus on valinnut jälleen maksattaa Suomen köyhillä ja sairailla. Parasta budjettiriihessä on se, että se jää onneksi Orpon hallituksen viimeiseksi”, Tynkkynen moittii.
Budjettiriihessä hallitus jatkoi Tynkkysen mukaan linjaa, jossa se viittaa kintaalla ilmastokriisille.
”Muste on tuskin ehtinyt kuivua uutisotsikoista, jotka ovat kertoneet Euroopan tuhoisista äärihelteistä ja metsäpaloista. Hormuzinsalmen sulkeminen on osoittanut, miten haavoittuvia ovat diktatuurien tuontiöljystä riippuvaiset taloudet. Mitä tekee hallitus? Laskee jälleen fossiilisten tuontipolttoaineiden verotusta, mikä valelee bensaa ilmastokriisin liekkeihin”, Tynkkynen päivittelee.
Tynkkynen muistuttaa, että hallitus on epäonnistunut kaikissa keskeisissä talous- ja työllisyystavoitteissaan.
”Hallitus nousi valtaan lupaamalla lisää työpaikkoja ja vähemmän velkaa. Suomalaiset saivat vähemmän työpaikkoja ja enemmän velkaa. Jos Suomi olisi yritys, toimitusjohtaja olisi laitettu vaihtoon jo kauan sitten”, yrittäjätaustainen Tynkkynen kiteyttää.
Tynkkynen on kuitenkin yhdestä asiasta pääministeri Orpon kanssa samaa mieltä.
”Orpo avasi tiedotustilaisuuden sanomalla, että suomalaisilla on hyvä syy luottaa siihen, että huominen on parempi. Olen samaa mieltä. Kevään eduskuntavaaleissa suomalaiset voivat lähettää Orpon tappiosta toiseen kompuroineen joukkueen vaihtoaitioon ja valita Suomelle uuden suunnan”, Tynkkynen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Oras TynkkynenVihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:050 512 1584oras.tynkkynen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Virta Kaikkoselle: Hyvä, että ruoantuotannon tulevaisuus nousee politiikan kärkeen – ilman elinkelpoista luontoa ei ole suomalaista ruokaa5.9.2026 17:20:59 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta nosti juuri Vihreiden kesäkokouksessa suomalaisen ruoantuotannon esimerkiksi siitä, miksi ympäristöturvallisuus tulisi ottaa kokonaisturvallisuuden perustaksi. Virta pitää keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen tämänpäiväistä avausta mahdollisesta välikysymyksestä suomalaisen ruoantuotannon tulevaisuudesta tärkeänä.
Virta: Hallituksen leikkaukset osuvat taas kerran naisvaltaisiin aloihin, lapsiin ja nuoriin4.9.2026 11:27:30 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta nostaa esiin hallituksen leikkausten ja kuntien sakkomaksujen vaikutuksen järjestöissä, kunnissa ja hyvinvointialueilla tehtävään naisvaltaisten alojen työhön. Samalla hallitus leikkaa lapsilta, nuorilta ja koulutuksesta.
Vihreiden Alametsä vastaa Saarikolle: Nuorten ahdistuksen syitä ei löydy vain ruuduilta – myös koronasulun ja leikkauspolitiikan vaikutukset tulee muistaa4.9.2026 11:22:42 EEST | Tiedote
Nuorten ahdistuksen syyt eivät ole vain yksilöissä tai somessa, muistuttaa kansanedustaja Alviina Alametsä (vihr.). Hän vaatii, että myös päätösten vaikutukset koronarajoituksista toimeentulon leikkauksiin tunnustetaan osana nuorten mielenterveyskriisiä.
Virta: Järkyttävät videot osoittavat jälleen turkistarhauksen julmuuden – turkistarhaus on lopetettava Suomessa nyt3.9.2026 15:41:11 EEST | Tiedote
Turkistarhauksen jatkuminen on yksi suurimmista eläinoikeusloukkauksista Suomessa. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta on toistuvasti vaatinut hallitusta käynnistämään alan hallitun alasajon ja tukemaan turkistuottajia siirtymisessä uusiin elinkeinoihin. Nyt julkisuuteen tulleet uudet kuvat suomalaisilta turkistarhoilta osoittavat jälleen, miksi turkistarhauksen jatkamista ei voida enää puolustella.
Vihreiden Hopsu: Hallitus ei ottanut budjettiriihessään huomioon naisten ja nuorten työttömyyskriisiä3.9.2026 12:48:41 EEST | Tiedote
Korkeakoulutettujen naisten työttömyys on kasvanut jo ennätystasolle, ja sosiaali- ja terveydenhuoltoalan järjestöleikkaukset iskevät nyt suoraan heihin. Myös alle 25-vuotiaita pitkäaikaistyöttömiä oli heinäkuussa 18 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu ihmettelee budjettiriihen vaisuja työllisyystoimia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme