Finavia sai valmiiksi Tampere-Pirkkalan lentoaseman liikennealueremontin
3.9.2026 11:00:22 EEST | Finavia Oyj | Tiedote
Finavia on saanut valmiiksi Tampere-Pirkkalan lentoasemalla liikennealueen remontin, jonka investointiarvo oli noin 1,1 miljoonaa euroa. Työt keskittyivät erityisesti lähestymisvalolinjan uusimiseen. Rakennustyöt lentoasemalla saatiin valmiiksi aikataulun mukaisesti, eikä niistä aiheutunut katkoksia reittilentoliikenteelle.

Kesän aikana remontoitu lähestymisvalolinja sijaitsee Tampere-Pirkkalan lentoaseman kiitotien itäpäässä. Kyse on lentoturvallisuuden kannalta kriittisestä järjestelmästä, joka auttaa lentäjää tunnistamaan kiitotien sijainnin ja suuntauksen erityisesti pimeässä, sateessa, lumisateessa ja heikossa näkyvyydessä.
”Lähestymisvalolinjojen remontit ovat tärkeitä turvallisen ja sujuvan operoinnin jatkumisen kannalta. Rakennusprojekteina valolinjojen remontit ovat isoja, sillä valomastoja on paljon suurella alueella ja osin vaikeakulkuisessa maastossa”, sanoo Tampere-Pirkkalan lentoaseman päällikkö Mari Nurminen Finaviasta.
Finavia pystyy toteuttamaan lentoliikennealueen remonttien suunnittelun usein omien asiantuntijoidensa avulla. Suunnittelun lähtökohtana ovat kansainvälisen siviili-ilmailujärjestö ICAO:n, Euroopan lentoturvallisuusjärjestö EASA:n, Suomen liikenne- ja viestintävirasto Traficomin ja lentoaseman omat operatiiviset vaatimukset. Valojen sijoittelu, korkeus, valoteho, etäisyydet ja varmistukset määräytyvät sen mukaan, millaisia lähestymisiä laskeutuvilla lentokoneilla tehdään kyseiselle kiitotielle.
”Suunnittelussa on otettava huomioon lentoasema-alueen maaston korkeuserot, puusto, rakennukset, tuleva maankäyttö ja lentoesteet. Kaikessa suunnittelussa ja rakentamisessa huomioidaan myös korkea häiriönsietokyky ja toimintavarmuus”, Nurminen kertoo.
Liikenteen kehittyminen Tampere-Pirkkalan lentoasemalla
Tampere-Pirkkalan lentoasema on yksi Finavian neljästä niin kutsutusta yhteiskäyttökentästä, jotka palvelevat samanaikaisesti sotilas- ja siviili-ilmailua. Vuonna 2025 Tampere-Pirkkalan kautta matkusti kokonaisuudessaan hieman yli 140 000 matkustajaa. Vuonna 2026 tammi-kesäkuussa Tampere-Pirkkalan kautta matkusti 66 505 matkustajaa mikä on 3,6 prosenttia enemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan.
Lentoyhtiö Finnair ilmoitti kesäkuussa aloittavansa uudelleen reittilennot Helsinki-Vantaan ja Tampere-Pirkkalan välillä. Päivittäiset lennot alkavat lokakuussa 2026. Lisäksi Air Baltic operoi lentoja Malagaan ja Riikaan.
Projektin tekniset tiedot tiivistettynä:
- Lähestymisvalolinjan pituus: 900 metriä pitkä.
- Valomastoja: 50 kappaletta
- Valomastojen korkeus: 0,3–13,6 metriä
- Uusittua sähkökaapelia: noin 12 kilometriä
- Energiatehokkaita suur- ja pientehovalaisimia: 136 kappaletta yhteensä 182 erillisellä valolähteellä
- Finavian ulkopuoliset työllisyysvaikutukset: noin 20 henkilöä paikallisista yrityksistä
- Materiaalien uusiokäyttö: vanhat valaisimet ja kaapelit kierrätettiin, ja osa mastoista uusiokäytetään Finavian muissa kohteissa uudella käyttötarkoituksella.
- Asfaltoituja ja uudelleen päällystettyjä alueita: 24 300 neliömetriä
FINAVIA OYJ
Viestintä
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Finavia media desk ma-pe klo 9-16
Puh:+358 (0)20 708 2002comms@finavia.fiKuvat
Tietoa lentoasemayhtiö Finaviasta
Lentoasemayhtiö Finavia johtaa ja kehittää 20 lentoasemaa Suomessa. Sujuvat ja laadukkaat palvelut lentoyhtiöille ja matkustajille ovat meille sydämen asia. Kehitämme Suomen saavutettavuutta ja hyviä lentoyhteyksiä. Olemme sitoutuneet vastuulliseen toimintaan edistääksemme kestävää lentomatkailua. Finavia-konsernin liikevaihto vuonna 2025 oli 477,4 miljoonaa euroa ja henkilöstömäärä 2 919.
Tervetuloa Finavian lentoasemille | Finavia
Vuosikertomukset | Finavia
Facebook/Finavia
Facebook/Helsinki Airport
LinkedIn/Finavia
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finavia Oyj
Finavia completes the renovation of the air traffic area at Tampere-Pirkkala Airport3.9.2026 11:06:38 EEST | Press release
Finavia has completed the renovation of the air traffic area at Tampere-Pirkkala Airport, with an investment value of approximately EUR 1.1 million. The renovation was focused particularly on the replacement of the approach lighting system. The construction work at the airport was completed on schedule, and it did not cause any interruptions to scheduled air traffic.
Finavia’s six-month review 1 January–30 June 20262.9.2026 09:24:05 EEST | Press release
Strong start to the year boosted by the growth in international air travel.
Finavian puolivuosikatsaus 1.1.–30.6.20262.9.2026 09:10:48 EEST | Tiedote
Vahva alkuvuosi kansainvälisen lentomatkustamisen kasvun siivittämänä.
Appointment at Finavia: Mirka Turunen to become Airport Manager of Oulu Airport24.8.2026 11:21:14 EEST | Press release
B.Soc.Sc Mirka Turunen will begin as the Airport Manager of Oulu Airport on 5 October 2026. Turunen will be in charge of managing the airport and cooperation with local stakeholders.
Nimitys Finaviassa: Mirka Turunen Oulun lentoaseman päälliköksi24.8.2026 10:28:05 EEST | Tiedote
YTK Mirka Turunen aloittaa Oulun lentoaseman päällikkönä 5. lokakuuta 2026. Työssään Turunen vastaa lentoaseman johtamisesta ja yhteistyöstä alueen sidosryhmien kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


