Kupol – en roman om millennialer och generation Z
23.9.2026 10:00:00 EEST | Schildts & Söderströms | Pressmeddelande
”Har ni någonsin känslan av att allt flyter ihop nuförtiden?”
Sean är närmar sig 30-strecket och jobbar som copywriter. Det är varken svårt eller särskilt givande, och ibland undrar han varför han fortfarande har kvar jobbet när vilket AI-program som helst kunde göra det minst lika bra.
Han hänger med Emma, men det är inget riktigt förhållande. För samtidigt är han förälskad i Alma. Eller åtminstone i bilden av henne. I väntan på något annat flyter han vidare mot veckosluten och nästa kick.

Kupol utspelar sig i ett Helsingfors där livet pågår parallellt med flödet. Sean och hans vänner tillhör en privilegierad grupp unga vuxna som inte riktigt hittar fram till ett tydligt ansvar. De jobbar, festar, väntar. Hoten finns där; det är klimatkris, hotet från Ryssland, en arbetsmarknad i förändring. Men allt känns avlägsna, som något som ännu inte riktigt nått dem och kanske aldrig för det.
Utsiktslöshet i en post-metoo-tid
I centrum finns en vänkrets där mycket lämnas osagt. Teo beter sig problematiskt mot kvinnor, och alla ser det. Ändå är det svårt att ta upp, särskilt i grupp. Samtalen sker på tu man hand och under ytan finns en tyst överenskommelse om att inte rubba balansen.
Vi befinner oss i en tid långt efter metoo, där frågorna finns kvar men sällan artikuleras. Vad innebär ansvar i en vänkrets? Vad gör man med det man ser?
En roman om de första digitala generationerna
Kupol är en samtidsroman om millennialer och generation Z – de första verkliga digitala generationerna. Det är en berättelse om manlighet, vänskap och längtan i en tid där internet genomsyrar allt. Romanen rör sig i Helsingfors och på en resa genom Europa, men framför allt i ett mentalt landskap präglat av passivitet, överflöd och en gnagande känsla av att något håller på att gå förlorat.
Victor von Hellens är uppvuxen i Åbo och ekonomie magister från Åbo Akademi. Han bor sedan 2017 i Helsingfors. Vid sidan av skrivandet har han arbetat som copywriter, översättare och musiker. År 2022 tilldelades han lyrikpriset Den dansande björnen för diktboken Onkalo. Kupol är hans romandebut.
Kupol utkommer 7.10 och har recensionsdag 15.10.2026.
För mer information, kontaktuppgifter till författaren, recensionsexemplar eller PDF-filer, kontakta Susanna Sucksdorff.
Nyckelord
Kontakter
Susanna SucksdorffProducent
Tel:0505746966susanna.sucksdorff@sets.fiBilder


S&S Litteratur
Schildts & Söderströms
Riddaregatan 5
00170 Helsingfors
S&S Litteratur ger ut skönlitteratur, facklitteratur och böcker för barn och unga av hög kvalitet.
Följ Schildts & Söderströms
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schildts & Söderströms
Karin Collins återvänder till Hangö i ny trilogi21.9.2026 14:43:00 EEST | Pressmeddelande
Efter framgången med Hangötrilogin, som bl.a utsågs till Årets biblioteksbok 2025 av Finlands svenska biblioteksförening, är Karin Collins tillbaka med Bruno, första delen i en planerad ny historisk trilogi. I romanen återvänder hon till hemstaden Hangö och det tidiga 1900-talet. Där möter vi Bruno Leander, en ung man som vill bestämma över sitt eget liv. Problemet är bara att han inte riktigt vet vad han ska göra med det.
Karin Collins återvänder till Hangö i ny trilogi21.9.2026 14:30:42 EEST | Pressmeddelande
Efter framgången med Hangötrilogin är Karin Collins tillbaka med Bruno, första delen i en ny historisk trilogi. I romanen återvänder hon till hemstaden Hangö och det tidiga 1900-talet. Där möter vi Bruno Leander, en ung man som vill bestämma över sitt eget liv. Problemet är bara att han inte riktigt vet vad han ska göra med det.
S&S öppnar bokhandeln Bokhörnet i Kronohagen - Kjell Westö gästar invigningen10.9.2026 12:13:26 EEST | Pressmeddelande
Den 16 september öppnar Schildts & Söderströms den tvåspråkiga förlagsbokhandeln Bokhörnet på Kyrkogatan 10 i Helsingfors. I hyllorna finns både nya och äldre böcker från Schildts & Söderströms och Kustantamo S&S.
Den finländska mannens svar på medelålderskrisen: bygg en bastu9.9.2026 17:40:06 EEST | Pressmeddelande
Vad gör en finländsk man när han närmar sig 45 och börjar misstänka att livet kanske inte kommer att ordna upp sig av sig självt? Philip Teir börjar träna, går i terapi och tar jägarexamen utan att egentligen vilja jaga. Och så försöker han bygga en bastu.
Uppfinningarna som förändrade människan – från lägerelden till ångmaskinen3.9.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
För länge sedan vandrade människan på de soldränkta savannerna i östra Afrika. Någon var den första som lärde sig bemästra elden. Plötsligt gick födan att koka, näringsintaget ökade och tid frigjordes till annat. Ett avgörande steg i människans utveckling var taget. I Uppfinningarna, nödens moder — Från lägerelden till ångmaskinen följer vetenskapsjournalisten Marcus Rosenlund människans historia från de första tekniska genombrotten till den industriella revolutionen och visar hur uppfinningarna som skulle göra livet bättre ofta också skapade nya problem.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum