Kela/FPA

Kela selvittää kokemuksia tulojen ja tukien yhteensovittamisesta

7.9.2026 08:56:29 EEST | Kela/FPA | Tiedote

Jaa

Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). 

Kela kartoittaa kyselyllä kokemuksia työnteon, tulojen ja Kelan tukien yhteensovittamisesta. Kyselyn tuloksia hyödynnetään palvelujen ja asioinnin kehittämisessä. Kysely on avoinna Kelan asiakasyhteisössä 13.9.2026 saakka.

Työelämä on monimuotoistunut, ja yhä useampi yhdistää erilaisia työnteon muotoja, kuten keikka-, osa-aika- ja freelancetyötä, yrittäjyyttä sekä muita ansiotuloja. Kela haluaa ymmärtää paremmin, miten erilaiset työtilanteet näkyvät asiakkaiden arjessa ja millaisia tarpeita niihin liittyy. Kyselyn tuloksia hyödynnetään palvelujen ja asioinnin kehittämisessä. Vastauksia kerätään Kelan asiakasyhteisössä 13.9.2026 saakka.

Kysely on suunnattu henkilöille, jotka saavat tai ovat hakeneet ansio- tai yrittäjätulojen ohella Kelan tukia sekä työssäkäyville henkilöille, joilla ei tällä hetkellä ole Kela-asiointia.

 – Työelämä on aiempaa monimuotoisempaa, ja tulot voivat muodostua hyvin erilaisista lähteistä.  Haluamme ymmärtää paremmin, miten nämä tilanteet näkyvät asiakkaiden arjessa ja miten voisimme kehittää palvelujamme mahdollisimman sujuvasti, sanoo erityisasiantuntija Elina Salmi Kelan asiakkuusyksiköstä. 

Kysely kartoittaa erilaisia työtilanteita

Kyselyssä selvitetään muun muassa vastaajien työtilannetta, tulojen vaihtelua, toimeentuloa sekä kokemuksia Kelan palveluista. Tavoitteena on tunnistaa tilanteita, joissa asiakkaat kokevat epävarmuutta tai hankaluuksia tukiin tai asiointiin liittyen.

Lisäksi halutaan kuulla kokemuksista tilanteista, joissa tulot ja tuet kohtaavat esimerkiksi työn alkaessa tai päättyessä, tulojen vaihdellessa tai yrittäjätulojen yhteydessä.

– Haluamme kuulla työssäkäyvien kokemuksista heidän omasta arjestaan. Työelämän tilanteet ovat nykyisin hyvin moninaisia, eivätkä palvelut ja tuet aina kohtaa niitä asiakkaan näkökulmasta parhaalla mahdollisella tavalla. Asiakkaiden kokemukset auttavat meitä tunnistamaan kehittämiskohteita ja tekemään asioinnista entistä selkeämpää, sanoo Salmi.

Asiakasyhteisön jäsenenä voi vaikuttaa Kelan palveluihin

Kelan asiakasyhteisö on avoin kaikille 16 vuotta täyttäneille. Yhteisö toimii pääosin digitaalisesti, ja kutsut kyselyihin tulevat sähköpostitse. Jokainen jäsen voi itse valita, mihin kyselyihin tai muihin tehtäviin osallistuu ja mistä aiheista haluaa jakaa näkemyksiään. Vastaukset annetaan anonyymisti, eivätkä ne vaikuta Kela-asiakkuuteen millään tavalla.

Kelan asiakasyhteisö toimii suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Tähän mennessä asiakasyhteisöön on liittynyt jo yli 2 000 jäsentä. Kela toivoo mukaan eri elämäntilanteissa olevia ja eri taustoista tulevia henkilöitä.

Lisätietoja

Liity asiakasyhteisöön ja vastaa kyselyyn
Tutustu asiakasyhteisöön
Kelan asiakasymmärrys ja palvelujen kehittäminen 


Yhteyshenkilöt

Kelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.

Puh:020 634 7745viestinta@kela.fi

Kansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA

Changes in qualifying criteria for child home care allowance as of 1 January 202722.10.2026 11:11:33 EEST | Press release

The qualifying criteria that apply to child home care allowance will change at the beginning of 2027. This means that, starting from 1 January 2027, Kela can pay child home care allowance only to recipients who have lived in Finland or another EU or EEA country for at least 3 years. In addition, Kela will pay the allowance only to a parent who looks after their child themselves. The changes will not affect periods of child home care allowance that Kela has already granted or grants before the changes enter into force.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye