Suomen riistakeskus

Jakt i skuggan av ASF utanför smittzonen

7.9.2026 09:00:00 EEST | Suomen riistakeskus | Pressmeddelande

Dela

De jaktförbud som utfärdats på grund av afrikansk svinpest (ASF) påverkar tusentals jägares fritidsaktivitet. De som reser från smittzonen till andra delar av Finland för att jaga bör se till att utrustningen och hundarna tvättas.

Utanför smittzonen kan jakten fortsätta som vanligt, även för vildsvinsjägare och för dem som deltar i storviltsassistans (SRVA) med vildsvinsuppgifter.

– Jaktförbuden i Sydöstra Finland och Nyland kan delvis leda till att fler reser till andra delar av Finland för att kunna fortsätta med jakten. De som beger sig från smittzonen för att jaga någon annanstans ska se till att viruset inte sprids utanför området via utrustningen eller hunden, säger Lauri Peippo, jaktchef i Sydöstra Finland. 

Det är bra att tvätta hunden noggrant innan den släpps lös utanför smittzonen. Enligt Livsmedelsverkets anvisningar ska skor som blivit smutsiga under vistelse i smittzonen tvättas omsorgsfullt med så varmt vatten som möjligt och desinficeras efter tvätten innan de används utanför zonen. Även kläder som är nedsmutsade med jordmaterial ska tvättas innan de används i andra områden.

Intensiv jakt på vildsvin i närliggande områden utanför smittzonen

Finlands viltcentral rekommenderar effektiv jakt på vildsvin, i synnerhet utanför smittzonen, för att minska vildsvinsstammen och dess utbredningsområde. Genom att minska beståndet i närliggande områden minskas risken för att epidemin sprider sig ytterligare.

– Man ska inte avstå från att jaga vildsvin av den orsaken att bytet skulle kunna ha insjuknat i ASF. Enligt Livsmedelsverket är detta högst osannolikt. Eventuella misstankar om ASF ska dock anmälas utan dröjsmål, och man ska inte låta bli att göra anmälan till exempel av rädsla för jaktbegränsningar, säger Valto Kontro, planerare för älgförvaltningsområden.

Det är skäl att vara återhållsam med användning av hund alldeles i närheten av gränsen till smittzonen. Jakten ska planeras så att vildsvin eller jakthundar inte tar sig in i smittzonen.

– Jägarna spelar en viktig roll i kampen mot ASF, och deras insatser har redan varit betydande. Alla jägare måste nu agera ansvarsfullt för att sjukdomen ska fås under kontroll, tillägger Kontro.

Anmäl om döda vildsvin och följ situationen

Om du hittar ett dött vildsvin ska du märka ut platsen i terrängen och kartapplikationen och utan dröjsmål meddela kommunalveterinären om observationen. Kommunalveterinären ger anvisningar om fortsatta åtgärder. Livsmedelsverket betalar ersättning för anmälningar om vildsvin som påträffats döda, är sjuka eller har varit med om en trafikolycka.

Man önskar också att jägarna anmäler sina vildsvinsobservationer i Oma riista och skickar prover av fällda vildsvin till Livsmedelsverket. För proverna betalas ersättningar, och på Livsmedelsverkets webbplats finns uppdaterade anvisningar för hantering av fällda vildsvin.

Jägarna bör noga följa Livsmedelsverkets information om ASF-situationen.

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Finlands viltcentral är en självständig offentligrättslig inrättning som främjar en hållbar vilthushållning, stöder jaktvårdsföreningarnas verksamhet, ser till att viltpolitiken verkställs och svarar för de offentliga förvaltningsuppgifter som föreskrivs.

Följ Suomen riistakeskus

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Suomen riistakeskus

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye