Osuuskauppa Varuboden-Osla Handelslag

Smashburgare, mezetallrikar och plockmat – ABC Pickala testar nytt restaurangutbud

7.9.2026 09:14:38 EEST | Osuuskauppa Varuboden-Osla Handelslag | Pressmeddelande

Dela

ABC Pickala är en av fyra ABC-trafikbutiker där det testas helt nya rätter på à la carte-menyn i september och oktober.

De välbekanta ABC-favoriterna återfinns i nya tappningar, samtidigt som utbudet kompletteras med fräschare och modernare rätter samt prisvärd plockmat, som kunden också kan kombinera till en lämplig helhet.

– Vi vill vara med och utveckla ABC-restaurangernas utbud och framför allt få veta vad våra egna kunder tycker om det nya sortimentet. Vi hoppas att så många som möjligt kommer och smakar på de nya rätterna och ger oss respons, säger ABC-gruppchef Jonna Tuura på handelslaget Varuboden-Osla.

En av de saker som testas i pilotprojektet är möjligheten att anpassa rätterna. Kunden kan komplettera rätterna med såser och kryddor från Poppamies. På pilotstationerna finns en Poppamies Spice Station med sammanlagt 22 olika såser och kryddor.

ABC:s favoriter får en ny twist

Det nya utbudet innehåller fortfarande välbekanta favoriträtter från ABC, men de har förnyats och uppdaterats. I utbudet finns bland annat Kebabc, Smash brgr, lövbiffar och köttbullar.

Bland de fräschare alternativen finns till exempel caesarsallad med kyckling, bowls med kyckling eller falafel samt olika mezetallrikar. Alla rätter kan också fås som måltid med nachos, salsa, måltidsdryck och kaffe för bara 2 euro extra.

I utbudet finns också plockmat. Kunden kan välja en mindre portion eller kombinera flera produkter till en egen helhet. Fingermaten är god och samtidigt prisvärd. Priserna varierar mellan 1,90 och 5,90 euro. Bland alternativen finns till exempel grillad hjärtsallad, falaflar med hummus samt pommes frites parmesan style.

Även barnportionerna tar hänsyn till olika matpreferenser. I utbudet finns bland annat lax, halloumi, knackkorv, falaflar, kycklingnuggets och köttbullar.

ABC Pickala deltar i ett pilotprojekt vid fyra trafikbutiker där ett förnyat restaurangutbud testas. Målet är att ta reda på hur ett tydligare strukturerat utbud motsvarar kundernas olika måltidsbehov. De övriga trafikbutikerna som deltar i pilotprojektet är ABC Imatra, ABC Nastola och ABC Tuukkala.

Kontakter

Bilder

Andra språk

Följ Osuuskauppa Varuboden-Osla Handelslag

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Osuuskauppa Varuboden-Osla Handelslag

Handelslagets matsvinn utgör nu bara drygt en procent av försäljningen: Nya sätt att stödja den lokala mathjälpen1.10.2026 08:32:24 EEST | Pressmeddelande

Varuboden-Osla har lyckats minska sitt matsvinn avsevärt, och 2025 utgjorde svinnet bara cirka en procent av försäljningen. Samtidigt har mängden svinnmat som doneras till traditionell mathjälp minskat. Därför erbjuder Varuboden-Osla, liksom övriga S-gruppen, sina kunder ett nytt sätt att stödja mathjälpen i den egna regionen: panten kan doneras till mathjälp vid över 50 returautomater runt om i verksamhetsområdet.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye